SKP on palannut puoluerekisteriin
Suomen puoluekenttä on saanut jälleen tukevan vasemman laidan, kun Suomen kommunistinen puolue teki paluun puoluerekisteriin maaliskuun alussa. Oikeusministeriö päivitti puolueen statuksen hyvissä ajoin ennen kesälle siirtyneitä kuntavaaleja. Puolue aikoo jatkaa heikompien puolustamista ja korostaa kuntavaalikampanjassaan erityisesti kuntien roolia työllistäjinä.
– Tulevissa vaalilähetyksissä toimittajat joutunevat keksimään uuden kymyksen. SKP on tällä kertaa ainoa kommunistinen puolue näissä kuntavaaleissa. Toivottavasti tämä tarkoittaa enemmän aikaa asiakysymyksille, naurahtaa SKP:n pääsihteeri Tiina Sandberg.
Sandberg on muiden puolueen jäsenten kanssa ahkeroinut korttikampanjan parissa ympäri Suomea. Kun päätös puolueen palauttamisesta rekisteriin oli tehty, ei sen toteuttaminen ollut kuin ajan kysymys. Aikaa tosin kului enemmän kuin oli arvioitu ja jännitystä riitti viime metreille kun korttien laskenta oli odotettua hitaampaa.
– Kun tulos on nyt selvillä, voimme keskittyä vaaleihin. SKP:llä ...