Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tasa-arvosta

    Mielipiteet
    Avainsanat: Tasa-arvo, vihapuhe
    19.3.2021 - 12:48
    Kalle Niskanen
    Kalle Niskanen Tiedonantajan blogeissa

    Hyvää Minna Canthin ja tasa-arvon päivää! Kuulostaa kieltämättä hyvältä ja kyllähän nyt noin maailmaa syleilevää sanaa kuin tasa-arvoa kelpaakin toivotella itse kullekin säädylle.

    Se, että toteutuuko tasa-arvo vielä suomalaisessakaan yhteiskunnassa, onkin sitten jo toinen tarina. Otetaanpa pieni ajatusleikki:

    Kuvitellaan hetki, miltä kuulostaisi, jos miespuolisia päättäjiä arvosteltaisiin samoin perustein kuin naispuolisia ministereitämme.

    Tynkkyselle voisi sanoa esimerkiksi, että mitä sinun kaltainen pikkupoika muka pystyy tekemään Suomen hyväksi.

    Turtiaisesta taas voisi todeta, että ei se edes ole niin hyvännäköinen, tai kenties olisikin, jos vain hymyilisi enemmän.

    Mitä sinun kaltainen pikkupoika muka pystyy tekemään Suomen hyväksi.

    Sipilän hallitusta olisi puolestaan voitu kutsua nimellä ”pitkät kalsarit-hallitus” ja epäillä heidän kykyään toimia raskaiden päätösten edessä, sillä kyllä voimakkaan poliitikon housuista nyt sentään pimppiä pitää löytyä.

    Hakkaraistakin voisi paidattomien kuviensa perusteella empimättä nimitellä vähintään seksityöläiseksi. Oikeastaan parasta olisi pukea kaapuun koko mies, muttei kuitenkaan ihan samanlaiseen, mitä muslimimaissa käytetään, sillä onhan suomalainen fundamentalismi tottakai aina ”tasa-arvoisempaa” kuin muualla.

    Koska Halla-Aho haluaa rajat kiinni, voisi hänelle lähetellä roppakaupalla viestejä, joissa toivoo miehen joutuvan kantaväestön raiskaamaksi, sillä onhan myös suomalainen seksuaalisella väkivallalla uhkailu luonnollisesti tasa-arvoisempaa kuin muualla.

    Ymmärtänette pikkuhiljaa pointin, mutta otetaan silti vielä toinen ajatusleikki ja kuvitellaan, että heteroseksuaalisia päättäjiä arvosteltaisiin samoin argumentein kuin seksuaalivähemmistöihin kuuluvia poliitikkoja.

    ”Kyllä se Sauli ihan pätevä mies varmaan on, kunhan ei minua ainakaan lääppimään tule ja mitä siitä maailmallakin mahdetaan ajatella, kun meillä on tuollainen pervo presidenttinä?”

    Vaalikoneessa voitaisiin lisäksi ihmetellä, että ansaitsevatko heteroparit yhtälaiset avio- ja adoptio-oikeudet kuin homoparitkin, sillä kyllä se nyt vain niin on, että Jumala on luonut miehen g-pisteen takapuoleen ja kaikki muu seksi on luonnotonta ja sairasta.

    Hyvää tasa-arvon päivää!


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    Asentaja, virhetutkija, työnopettaja, trukinkuljettaja, putkiasentaja, hitsausoperaattori ja robottilinjanhoitaja – nämä ovat työnimikkeitä, joita Juha Suominen on uransa ai

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    egor myznik TsbPt7n2bjI unsplash
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Jiri Mäntysalo
    Tilaajille

    Kansa kärsii ja valtio turvaa rahat militarismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!