Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Asukkaiden Helsinki -lista julkisti ensimmäiset ehdokkaansa

    Kotimaa
    25.1.2021 - 14:35
    Tiedonantaja
    Digilehti: Tiedonantaja tammikuu 2021
    Asukkaiden Helsinki -ryhmä
    Asukkaiden Helsinki -ryhmä kokoontuu. Kuva: Toivo Koivisto

    Kuntavaaleihin tulee Helsingissä uusi vaihtoehto, puolueisiin sitoutumaton Asukkaiden Helsinki -yhteislista. Se haluaa pelastaa Helsingin puolustamalla lähiluontoa, lähipalveluja, lähidemokratiaa ja tasa-arvoa.

    Asukkaiden Helsinki -lista vaatii muun muassa stoppia viheralueille rakentamiselle, palvelujen alibudjetoimisen lopettamista ja vastaamista koronakriisiin parantamalla palveluja ja työllisyyttä.

    Lähiluonto, lähipalvelut, lähidemokratia

    – Helsinkiä on rakennettava asukkaita varten. Asukkailla on oltava todellista sananvaltaa oman asuinalueensa asioihin. Ihmisille rakkaat ja ympäristölle tärkeät lähimetsät, kalliot ja rannat on säästettävä. Ilmastonmuutos ja luonnon monimuotoisuuden hupeneminen vaativat tehokkaita toimia kaupungilta, sanoo vuosaarelainen asukasaktiivi Helena Saarikoski.

    Koronapandemia, pidentyneet hoitojonot ja työntekijöiden uupuminen hälyttävät terveys- ja sosiaalipalvelujen pahasta alibudjetoimisesta, sanoo eläkeläisaktiivi Olli Salin.

    – Helsingin on ohjattava lisää rahaa palveluihin muun muassa potilasjonojen purkamiseksi ja riittävän hoitajamitoituksen toteuttamiseksi. Samalla on hylättävä suunnitelmat lopettaa ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Elviira Davidowin mukaan ydinaseet ovat äärimmäinen ympäristöuhka – ei vain ihmisille, vaan koko elollisuudelle kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    12.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Kuinka paljon rohkeutta uskalletaan tänään jättää käyttämättä?”

    Loppuviikosta perjantai-iltapäivänä eduskuntatalon portaille on luvassa näky, jota Suomessa ei ole pitkään aikaan nähty.

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Hyväksikäyttö on juurtunut rakenteisiin ja muuttunut liiketoimintamalliksi, jota ylläpitävät heikko valvonta ja lähes olemattomat seuraamukset. Kuva Janim71 CCO 0.0.
    Uutiset
    9.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ihmiskauppa ja pakkotyö leviävät Suomessa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!