Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Maailmalta: Maailman ruokajärjestö pelkää maailmanlaajuista ruokakriisiä

    Kotimaa
    21.12.2020 - 9:40
    Alison Kentish
    Digilehti: Tiedonantaja joulukuu 2020
    Afrikkalainen maaseutu
    YK:n ruokaohjelma WFP on varoittanut

    Vuosi 2021 tulee olemaan erittäin vaikea

    Ruokaturva nousi tärkeysjärjestyslistan kärkeen Karibialla, kun koronapandemiasta johtuvat matkustusrajoitukset iskivät. Isku oli kova, sillä alue on riippuvainen turismista. Jotkin Karibian valtiot nojautuvat turismiin siinä määrin, että 90 prosenttia niiden bruttokansantuotteesta ja työllisyydestä riippuu matkailusta. Hotellien sulkeminen ja risteilysatamien tyhjentyminen on kylvänyt tuhoa niin talouteen kuin perheisiinkin.

    Saint Lucia on yksi eniten kärsineistä pikkuvaltioista. Saint Lucian Punaisen ristin covid-19 -projektijohtaja Marva Daniel kertoo, että turismityöpaikkojen menetys on ollut erityisen raskasta pienituloisille kotitalouksille.

    – Kun hotellit suljettiin, ruokaturva heikentyi jyrkästi. Jo maaliskuussa aloimme jakaa ruokapaketteja. Nyt olemme siirtymässä vaiheeseen, jossa jaamme ruokakuponkeja. Siten ihmiset saavat myös tuoretta ruokaa. Paketeissa saatoimme toimittaa vain pitkään säilyviä tuotteita. Kupongit mahdollistavat ruokavalion laajentamisen tuoreella ruualla, lihalla ja maitotuotteilla, Daniel sanoo.

    ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!