Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Eduskunta antoi valtuudet HX-hankintaan

    Kotimaa
    Avainsanat: hallitus, eduskunta, puolustusmenot, hävittäjät, HX-hävittäjähanke
    17.12.2020 - 10:30
    Petra Packalén
    Hävittäjä Lockheed Martin f35a kuva wikicommons
    Kallein ja toimimattomin hävittäjä Lockheed Martin F-35 on kirjoittajan mielestä todellisuudessa jo valittu poliittisista syistä. / Kuva WikiCommons

    Vetoomukset hävittäjähankinnan uudelleenarviosta ja vaihtoehtojen selvittämisestä saivat tänään tylyn vastauksen eduskunnalta. Se antoi valtion budjetissa hallitukselle valtuudet ostaa taisteluhävittäjät. Vain kansanedustajat Johannes Yrttiaho ja Markus Mustajärvi (vas) uskalsivat vastustaa hallituksen esitystä, joka hyväksyttiin äänin 53-2, poissa 144.

    Päätös ei aseta hävittäjien hinnalle edes kattoa.

    Päätös ei aseta hävittäjien hinnalle edes kattoa. Nyt hyväksytty 9,4 miljardin tilausvaltuus voidaan budjettikirjauksen mukaan ylittää kustannustason muutosten perusteella ja hankintasopimuksen jälkeen tehtävien muiden sopimusten, kuten ase- ja varaosahankintojen johdosta.

    Hävittäjien kokonaishintaa ja käyttökustannuksia ei budjetissa esitetä. Eduskuntakeskustelussa arviot hävittäjähankkeen ns. elinkaarikustannuksista vaihtelivat runsaasta 20 miljardista yli 30 miljardiin euroon.

    Hävittäjäkaupan siunaaminen on erityisen kiusallista Vasemmistoliitolle, joka vielä ennen vaaleja vastusti hankinnan ”avointa piikkiä” ja vaati ainakin pienempää hintaa. Ryhmäkuri hiljensi kriitikot myös SDP:ssä.

    Puolustusministeri Antti Kaikkosen (kesk) mukaan lopullisen hankintapäätöksen tekeminen tulee hallituksen päätettäväksi ensi vuoden lopulla.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uudessakaupungissa asuvan Suomisen työelämä kattaa yli neljä vuosikymmentä suomalaisessa teollisuudessa.
    Politiikka
    25.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Juha Suomisen työura kertoo työväenluokan arjesta

    Asentaja, virhetutkija, työnopettaja, trukinkuljettaja, putkiasentaja, hitsausoperaattori ja robottilinjanhoitaja – nämä ovat työnimikkeitä, joita Juha Suominen on uransa ai

    piipaasihteeri 2
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Heikki Ekman
    Tilaajille

    Kanna sinä köyhä sitä kuormaasi

    Punaposki kolumni
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Punaposki
    Tilaajille

    Järjetön, järjetön urheilumaailma

    DSC 6210
    Mielipiteet
    24.11.2025
    SKP
    Tilaajille

    Ihmisyyden rajaaminen johtaa fasismiin

    egor myznik TsbPt7n2bjI unsplash
    Mielipiteet
    24.11.2025
    Jiri Mäntysalo
    Tilaajille

    Kansa kärsii ja valtio turvaa rahat militarismiin

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!