Mistä on kyse Guatemalan mielenosoituksissa?

Guatemalan parlamenttitalo sytytettiin tuleen lauantaina satojen ihmisten mielenosoituksessa. Ihmiset ovat nousseet maan korruptoitunutta hallintoa vastaan, joka on suorittanut uusliberalistista leikkauspolitiikkaa ihmisten hyvinvoinnin kustannuksella.
Myös historialliset syyt mielenosoituksille ulottuvat pitkälle. Jotta maan tämän hetken tilannetta voidaan ymmärtää, on tunnettava myös sen historiaa. Erityisesti Yhdysvaltojen imperialististen interventioiden historiaa maata kohtaan. Tiedonantaja käänsi lyhyen katsauksen asiaan.
– Vuonna 1954 CIA kaatoi terrorikampanjan kautta demokraattisesti valitun ja suositun johtajan Jacobo Árbenzin ja perusti äärioikeistolaisen hallinnon, joka osallistui pääasiassa alkuperäiskansojen mayojen väestön järjestelmälliseen kansanmurhaan. Tämä kaikki tehtiin yritysten etu mielessä.
– Kuten Noam Chomsky toteaa, Reaganin hallinnon alaisuudessa Yhdysvallat nimenomaisesti auttoi Guatemalan äärioikeistolaista hallintoa mayaväestön kansanmurhassa. Pelkästään vuonna 1982 murhattiin kymmeniä tuhansia ihmisiä. Kuka muu liittyi kansanmurhakampanjaan? Apartheidia ja kansanmurhaa suorittava Israel.
– CIA:n vuonna 1954 operoiman vallankaappauksen jälkeen, jossa Guatemalaan syntyi fasistinen hallinto, on teurastettu 200 000 miestä, naista ja lasta. Tämä, mitä Chomsky perustellusti kutsuu ”natsityyliseksi terroriksi”, toistettiin kaikkialla Keski-Amerikassa, kuten hän puhuu El Salvadorista täällä.
– Tämän historian perusteella voidaan paremmin ymmärtää ja arvostaa Guatemalan kansan raivoa ja sitä, miksi he nyt nousevat korruptoituneita hallitsijoitaan vastaan, jotka toteuttavat uusliberalistisia leikkauksia.