Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Beirutin räjähdys pahentaa Libanonin taloudellista ja poliittista kriisiä

    Ulkomaat
    24.8.2020 - 10:36
    PEOPLESDISPATCH.ORG
    Digilehti: Tiedonantaja elokuu 2020
    Räjähdyksen jälkiä siivottiin Beirutin satamassa 5.elokuuta. Vähintään 150 kuollutta ja tuhansia loukkaantuneita ja kadonneita.
    Räjähdyksen jälkiä siivottiin Beirutin satamassa 5. elokuuta. Vähintään 150 kuollutta ja tuhansia loukkaantuneita ja kadonneita. Kuva: Xhinhua / Bilal Jawich.

    Vuosikymmeniä kestäneen uusliberalistisen politiikan ansiosta Libanonista on tullut yksi eriarvoisimmista yhteiskunnista maailmassa, ja sosiaalisen ja taloudellisen tyytymättömyyden odotetaan kasvavan räjähdysten jälkeen.

    Beirut on nähnyt joukon mielenosoituksia massiivisten satama räjähdysten jälkeen, jotka tappoivat lähes 150 ihmistä. Alle seitsemän miljoonan maan maassa lähes 25 000 – 30 000 ihmistä on joutunut kodittomaksi ja hallituksen arvioiden mukaan miljardien dollarien arvoinen omaisuus tuhoutui. Tappiot ovat valtava isku taloudelle, joka on romahtamisen partaalla. Jo ennen tätä katastrofia Libanon haki 5 miljardin dollarin lainaa Kansainväliseltä valuuttarahastolta (IMF) vastatakseen maan meneillään olevaan talouskriisiin.

    Maassa jo pitkään jatkuneet mielenosoitukset heijastavat ihmisten täydellistä luottamuksen menettämistä poliittiseen järjestelmään. Melkein vuoden kuluttua näiden mielenosoitusten alkamisesta, jotka ajoi liikkeelle lisäverojen käyttöönotto, Libanonin poliittiset ja taloudelliset olosuhteet ovat muuttuneet vain huonompaan. Hallituksen kyvyttömyys ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Tiina Sandberg kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    25.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    SKP:n puheenjohtaja vaatii vasemmistolta rohkeutta: ”Konfliktia ei pidä pelätä, kun sille on tarve”

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) puheenjohtaja Tiina Sandberg puhui sunnuntaina 25. tammikuuta 2026 kello 11 Malmin hautausmaan punaisten muistomerkillä.

    kolumnisti Tiina
    Yleinen
    25.1.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Alkaa vähän hirvittää

    Tehran in a clean day Amir Pashaei CCO 4.0.
    Mielipiteet
    25.1.2026
    Toimitus

    Iranin pappisvalta murentaa demokratiaa

    PAMin mukaan yli 60 prosenttia ilmoitti äänestäneensä viimeisimmissä kuntavaaleissa ja lähes 70 prosenttia oli äänestänyt eduskuntavaaleissa. Kuva Tiia Monto CCO 3.0
    Tutkimus
    25.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turvaverkot eivät kanna – PAMin jäsentutkimus paljastaa syvenevän toimeentulokriisin

    Työterveyslaitoksen selvitys tarkasteli työhyvinvoinnin kehitystä kahdeksalla hyvinvointialueella. Kuva Eeva Rista CCO 4.0
    Uutiset
    24.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Leikkauspolitiikka murentaa sosiaalipalvelujen ammattietiikkaa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!