Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Mapuche-kansan oikeuksia on kunnioitettava

    Kotimaa
    Avainsanat: Chile, ihmisoikeudet, Mapuche, alkuperäiskansat, ILO 169
    12.8.2020 - 16:33
    Tiina Sandberg
    Ihmiset pitävät mapuchelippua yhdessä käsissään.

    Chilessä eletään hyvin vaikeita päiviä. Demokratiaa vaatineet mielenosoitukset ovat muuttuneet taisteluksi COVID-19 pandemiaa vastaan. Koronavirus jyllää Chilessä uusliberalismin rapauttaman huonon terveydenhoidon seurauksena. Lisäksi maassa eletään suurinta talouskriisiä 1980-luvun alun jälkeen, ja työttömyysaste on huolestuttava. Suuri osa väestöstä kärsii nälästä.

    Toisaalta tilanne Wallmapussa, joka on alkuperäiskansa Mapuchien asuttama alue Etelä-Chilessä, on kriittinen. 12.8. Helsingissä pidetyssä mielenosoituksessa Suomi – Chile solidaarisuusseura protestoi Mapuche-kansaan kohdistuvaa väkivaltaa sekä rasismia ja fasismia vastaan.

    – Tuomitsemme myös poliisivoimien jatkuvat sortotoimenpiteet alkuperäiskansan jäseniä kohtaan. Hallitus jättää huomioimatta niin Chilen kuin kansainvälisten järjestöjen suositukset tai olemassa olevat sopimukset, vaarantaen nälkälakkoon osallistuvien 27 mapuchen hengen. He ovat tosiasiallisesti poliittisia vankeja, joiden asemaa Chile ei tunnusta. Etenkin 101 päivää nälkälakkoon osallistuneen machi (shamaani) Celestino Córdovan tilanne on huolestuttava, kertoo Marisel Soto Godoy, joka on Suomi Chile solidaarisuuseuran puheenjohtaja ja yksi mielenosoituksen järjestäjistä.

    Chilen hallitus jatkaa poliittisesti epämääräistä toimintaansa ja sellaista dialogia, jonka avulla voisi löytää tien pois nälkälakosta, ei ole näköpiirissä. Hallitus vastustaa myös kansainvälisen työjärjestö ILO:n yleissopimuksen 169 alkuperäiskansojen oikeuksista täysimääräistä soveltamista.

    – Tällä mielenosoituksella vaadimme Suomen hallitusta harkitsemaan uudelleen kantaansa Chilen tilanteeseen, sekä välitöntä reagointia suomalaisilta metsäyhtiöiltä, joilla on taloudellisia etuja metsäsektorilla Araucanían alueella, toteaa Soto Godoy.

    Suomi-Chile -solidaarisuusseura vaatii että Chilen harjoittaman valtiollisen väkivallan täytyy loppua välittömästi Wallmapu-alueella, Mapuche-alueen militarisointi tulee lopettaa ja poliittiset mapuche-vangit on vapautettava.

    – Valitettavasti on luultavaa, että meidän tarvitsee järjestää vielä useampia mielenosoituksia tämän teeman ympärillä, arvioi Soto Godoy. Chilen hallitus on myös Mapuche-kysymyksessä osoittanut olevansa haluton muuttamaan toimintaansa.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Eläinten oikeudet, työväen oikeudet ja antimilitarismi nousivat esiin Tiedonantaja-festivaalilla, joka järjestettiin 10.–11.

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Palestiinatoimintapäivän julisteita 2026
    Kotimaa
    7.10.2026
    Petra Packalén

    Kansainvälinen toimintapäivä Palestiinan puolesta 10. lokakuuta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!