Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kolonialistinen perinne, sosialistinen tulevaisuus?

    Ulkomaat
    22.10.2019 - 10:16
    John Bachtell
    Digilehti: Tiedonantaja lokakuu 2019
    Mielenosoitukset luovutuslakia vastaan ovat jatkuneet Hongkongissa jo useita kuukausia. / Kuva Channel News Asia

    Hongkongin mielenosoitusten monimutkainen tausta

    Suuret mielenosoitukset, jotka ovat pitäneet otteessaan Hongkongia viime kuukaudet, joissa on ollut väkivaltaisia yhteenottoja viranomaisten kanssa, lakkoja ja opiskelijoiden boikotteja, eivät näytä laantumisen merkkejä.

    Protestit, mukaan lukien elokuun 16. ja 18. päivän mielenosoitukset joihin osallistui 1,7 miljoonaa ihmistä, saivat alkunsa luovutuslaista, jota Honkongin lakiasäätävä komitea esitti. Esitetty lakimuutos olisi sallinut Hongkongin viranomaisten pidättää ja luovuttaa ihmisiä, joita etsitään rikoksista epäiltyinä Taiwaniin, Macauhun tai manner-Kiinaan oikeudenkäyntiä varten.

    Lakialoite julkaistiin sen jälkeen kun hongkongilainen mies murhasi tyttöystävänsä vieraillessaan Taiwanissa. Koska ei ollut olemassa luovutussopimusta näiden kahden paikan välillä, ei ollut mahdollista saattaa miestä oikeudessa vastuuseen rikoksestaan, sillä hän oli palannut pikaisesti Honkongiin ennen kiinnijäämistään.

    Lain vastustajat ovat olleet huolissaan siitä, että sitä voitaisiin käyttää Pekingin hallinnon ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    Tiina Sandberg kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    25.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    SKP:n puheenjohtaja vaatii vasemmistolta rohkeutta: ”Konfliktia ei pidä pelätä, kun sille on tarve”

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) puheenjohtaja Tiina Sandberg puhui sunnuntaina 25. tammikuuta 2026 kello 11 Malmin hautausmaan punaisten muistomerkillä.

    kolumnisti Tiina
    Yleinen
    25.1.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Alkaa vähän hirvittää

    Tehran in a clean day Amir Pashaei CCO 4.0.
    Mielipiteet
    25.1.2026
    Toimitus

    Iranin pappisvalta murentaa demokratiaa

    PAMin mukaan yli 60 prosenttia ilmoitti äänestäneensä viimeisimmissä kuntavaaleissa ja lähes 70 prosenttia oli äänestänyt eduskuntavaaleissa. Kuva Tiia Monto CCO 3.0
    Tutkimus
    25.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turvaverkot eivät kanna – PAMin jäsentutkimus paljastaa syvenevän toimeentulokriisin

    Työterveyslaitoksen selvitys tarkasteli työhyvinvoinnin kehitystä kahdeksalla hyvinvointialueella. Kuva Eeva Rista CCO 4.0
    Uutiset
    24.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Leikkauspolitiikka murentaa sosiaalipalvelujen ammattietiikkaa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!