Kolumni: Leikkaukset voi välttää korottamalla porvarien verotusta

Suomessa on leikattu palveluista jo kauan, ja Juha Sipilän kaudella vauhti on vain kiihtynyt. Edellisten vaalien alla johtavat poliitikot lupasivat, etteivät leikkaa koulutuksesta. Vaalien jälkeen lupaukset unohtuivat. Koulutukseen ja opintotukeen tehtiin satojen miljoonien leikkaukset.
Tänä vuonna pörssiyhtiöt ovat jälleen maksamassa ennätyssuuret osingot. Helsingin pörssiin listautuneet 60 suurinta pörssiyhtiötä maksavat osakkailleen 13,6 miljardin euron osingot. Tätä voi verrata valtiovarainministeriön julkaisemaan arvioon, että välitön palveluiden leikkaustarve ensi hallituskaudella on kaksi miljardia euroa.
Hallituspuolueiden pakka on sekaisin, ja epätoivo aistittavissa: Kokoomuksesta on loikkinut väkeä aisan ylitse omiin ”uusiin” liikkeisiinsä, Keskustassa sisäiset riidat näkyvät puolueen ulkopuolelle saakka istuvien kansanedustajien joukkoeläköitymisenä, ja muukalaisvihalla eduskuntaan ratsastanut Perussuomalaiset hajosi keskeltä kahtia kun pieneltä ihmiseltä ryhdyttiin tosissaan leikkaamaan.
Politiikassa vaaditaan nyt suunnanmuutosta, mutta kuka määrittäisi sen sisällön? Meillä ...