Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Bolivariaaninen vallankumous jatkuu

    Ulkomaat
    26.3.2019 - 11:48
    Tiina Sandberg
    Digilehti: Tiedonantaja maaliskuu 2019
    Cacica Urimare
    Cacica Urimare on koko lähiön kulttuuri- ja opintotoiminnan keskus

    Suomalaista mediaa seuraaville on välittynyt Venezuelasta kuva levottomuuksissa vellovana maana, jossa kaikesta on pulaa ja demokratia on unohdettu. Kun asiasta keskustelee venezuealaisten kanssa, pääsee kuulemaan toisenkin puolen totuutta. Elämä on tiukkaa, mutta verrattuna entiseen se on edelleen huimasti parempaa.

    Sosialismi on ainoa vaihtoehto

    Mariannelys Castillo on Venezuelassa valtaapitävän PSUV:n (Venezuelan yhdistynyt sosialistinen puolue) aktiivi. Hän toimii aktiivisesti PSUV:n nuorisojärjestössä ja on siksi yksi monista vapaaehtoisista, joita on tarvittu, jotta ensimmäinen Asamblea de los Pueblos (Maailman kansojen kokous) on saatu järjestettyä Caracasissa, Venezuelassa. Vaihdamme ajatuksia kokoustauolla.

    – Olen syntynyt köyhien asuttamaan lähiöön. Tiedän millaista elämä oli ennen kuin Chávez otti vallan ja alkoi muuttaa asioita, kertoo Castillo.

    Hän ei itse ollut vielä syntynyt kun Caracas ajautui 30 vuotta sitten ...

    Tilaajille

    Osta tilaus

    Kirjaudu sisään

    Uusimmat artikkelit

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Hallituksen kehysriihen päätös (22.4.2026) leikata sosiaali- ja terveysjärjestöjen STEA-avustuksia 50 miljoonalla eurolla on aiheuttanut laajaa huolta järjestökentässä.

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Lastenkulttuurin Kevätpäivät Tampereella nostivat esiin alan kasvavan roolin eriarvoistuvassa Suomessa.
    Kulttuuri
    28.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vuoden lastenkulttuuriteko Kulttuurikeskus ARXille

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!