Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Eläinoikeuspuolue, Feministinen puolue ja Suomen kommunistinen puolue tekniseen vaaliliittoon Pirkanmaalla

    Kotimaa
    Avainsanat: Vaalit, eduskuntavaalit, puolueet
    3.1.2019 - 11:18
    Tiedonantaja
    Eläinoikeuspuolue
    Ehdokkaat Petra Packalén (SKP) ja Jaakko Perttunen (EOP)

    Eläinoikeuspuolue, Feministinen puolue ja Suomen kommunistinen puolue lähtevät tavoittelemaan kansanedustajan paikkoja teknisen vaaliliiton kautta Pirkanmaan vaalipiirissä. Nykyiset valtapuolueet eivät ole onnistuneet lisäämään ihmisten, eläinten tai luonnon hyvinvointia, ja eduskuntaan tarvitaan nyt uudenlaista ajattelua. Kolmen puolueen vaaliliitto pyrkii täyteen, 19 ehdokkaan listaan.

    Kolmen puolueen vaaliliitto pyrkii täyteen, 19 ehdokkaan listaan.

    Suomen kommunistinen puolue tekee vaalikampanjaa laajasti eri aihepiireillä, joista kärkeen nousevat perusturvan eri muotojen tuntuva korottaminen, peruspalvelujen pitäminen julkisina ja lähellä, työehtojen parantaminen ja työpäivän lyhentäminen, ilmastonmuutoksen hillitseminen koko yhteiskuntaa koskettavalla talousjärjestelmän muutoksella sekä sotilaallinen liittoutumattomuus ja hävittäjähankinnan peruuttaminen kokonaisuudessaan.

    Pirkanmaalla SKP:n ehdokkaaksi asetettu tamperelainen Petra Packalén pitää lähes kolmenkymmenen vuoden aikana tehtyä politiikkaa törkeänä hyvinvoinnin romuttamisena.

    “Suomesta luotiin hyvinvointiyhteiskunta kovalla työllä ja konkreettisilla uudistuksilla. Paremmat työehdot ja työturvallisuus, maailman huippua oleva ja kaikille kuuluva peruskoulu, jokaisen saavutettavissa oleva terveydenhoito ja pienet tulo- ja varallisuuserot ovat vain joitain esimerkkejä hyvinvointimme kulmakivistä. Näitä on romutettu enemmän ja vähemmän oikeistolaisten hallitusten toimesta pian 30 vuotta ja leikkauspolitiikka on Sipilän aikana vain kiihtynyt.”

    Eläinoikeuspuolueen päämääränä on uudistaa nykyinen lihanormiin perustuva yhteiskuntamalli, joka sallii eläinten käytön ihmisen tuotantovälineinä, ravintona, viihdykkeinä ja asusteina. Puolueen eduskuntavaalikampanjan eläinpoliittiset kärkiteemat ovat Tulevaisuus on kasvituotannossa, Jokaisella yksilöllä on itseisarvo ja Kohti eettistä eläinsuhdetta.

    “Suomessa eläinteollisuudessa tapetaan vuosittain kymmeniä miljoonia tuntevia itseisarvoisia olentoja. Se on myös ympäristön kannalta katastrofaalista. Eläinteollisuus on tällä hetkellä suurin moraalinen vääryys yhteiskunnassa, ja se velvoittaa muutoksiin ruuantuotannossa. Eläintuotannosta on luovuttava tuottajien kanssa yhdessä kompromissien kautta ja siirryttävä kohti suoraan ihmisille kelpaavan kasvisravinnon tuotantoa”, nokialainen ehdokas Jaakko Perttunen sanoo. Muita puolueen ajamia asioita ovat ympäristöpoliittiset teemat, kuten ympäristölle haitallisten elinkeinotukien alasajo ja lentovero sekä ihmisarvokysymykset, kuten perustulo ja vapaa liikkuvuus.

    Feministisen puolueen kärkiteemoina ovat ilmastonmuutos, työelämän murros ja sosiaaliturvan uudistaminen, joihin esitettävillä toimenpiteillä tavoitellaan tasa-arvon ja syrjimättömyyden edistämistä politiikan kaikilla osa-alueilla. Puolueen eduskuntavaaliohjelma 100 aloitetta yhdenvertaisuudesta julkaistaan alkuvuodesta.

    ”Politiikassa päätöksenteon lähtökohtana tulee olla ihmisten hyvinvointi. Nykyisen kilpailuun perustuvan talouspolitiikan tilalle tulee luoda hyvinvointitalouden malli, jossa julkisia investointeja ohjataan hoivaan, hyvinvointiin ja sosiaaliseen infrastruktuuriin eli yhteiskuntaa uudistaville ja runsaasti työllistäville aloille”, Annamaija Saarela summaa.

    Saarela on kulttuurialan ammattilainen, yrittäjä ja toimitusjohtaja sekä Feministinen puolue Pirkanmaan puheenjohtaja.

    Ehdokasasettelu jatkuu vielä kaikilla kolmella puolueella.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    pexels giantasparagus 35501736
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Markku Pitkäranta
    Tilaajille

    Fiktiokuvaus urheilun arjesta

    Kilpailukapitalismin ja voitontavoittelun aikoina erilaiset tuotemerkit vilahtelivat urheilijoiden paidoissa, urheilukenttien seinillä ja pilvenpiirtäjien katoilla.

    pexels lara jameson nettiin
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Olli Savela
    Tilaajille

    Hyvinvointialueiden rahoitus vaatii isoja muutoksia

    pexels karola nettiin
    Kotimaa
    25.2.2026
    Rosa Warski
    Tilaajille

    Toimeentulotuen leikkaukset ovat tie fasismiin

    glenn carstens peters EOQhsfFBhRk unsplash
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Pentti Stranius
    Tilaajille

    Uutistulva ja typistetty ”informaatio”

    jon tyson JhVLCDT9jXE unsplash
    Mielipiteet
    25.2.2026
    Kari Ranta
    Tilaajille

    Kaksi outoa ajatusta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!