Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Natoa vastaan Rovaniemellä

    Kotimaa
    Avainsanat: NATO, mielenosoitus, sotaharjoitukset
    28.10.2018 - 13:52
    Tapio Siirilä
    Nato mielenosoitus Rovaniemi Lapin Rauhanpuolustajat 2018 Trident Juncture
    Rovaniemen Lordin aukiolla vastustettiin 27.10. Trident Juncture -sotaharjoitusta ja Suomen toimintaa Natossa

    Suomen Rauhanpuolustajien Lapin piiri järjesti lauantaina 27.10. mielenosoituksen Rovaniemellä. Mielenosoituksella vastustettiin Suomen toimintaa Natossa ja erityisesti paria päivää aikaisemmin alkanutta Naton suurta sotaharjoitusta. Suomikin osallistuu keski-Norjassa tapahtuvaan Naton tämän vuoden suurimpaan sotaharjoitukseen, jota kutsutaan nimellä Trident Juncture. Harjoitukseen osallistuu noin 50 000 sotilasta yli 30 maasta. Mukana on 250 lentokonetta ja helikopteria sekä 65 sotalaivaa. Maa-ajoneuvoja on noin 10 000.

    Suomikin osallistuu keski-Norjassa tapahtuvaan Naton tämän vuoden suurimpaan sotaharjoitukseen, jota kutsutaan nimellä Trident Juncture.

    Mielenosoitus järjestettiin Rovaniemellä, koska myös Suomen ilmatila ja Rovaniemen lentokenttä on kytketty osaksi Naton sotaharjoitusta. Vaikka toiminta tapahtuu pääasiassa keski-Norjassa, ainakin USA:n ja Belgian sotakoneet käyttävät tukikohtanaan Rovaniemen lentokenttää.

    Tavoitteena näyttää olevan suomalaisten totuttaminen siihen, että USA:n sotilaskoneet ovat tavanomainen näky Suomen lentokentillä ja taivaalla. Edellisen kerran USA:n sotakoneita oli Rovaniemellä viime vuoden toukokuussa suuressa ACE-ilmasotahrjoituksessa.

    Ulottamalla harjoitus Suomeen Nato pääsee myös paremmin uhittelemaan päävihollisena pitämälleen Venäjälle. Suomen pitäisi ehdottomasti pysyä pois tällaisesta vaarallisesta nokittelusta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ertsi ja Pirjo Stadin työväenkirjallisuuspäivät
    Kulttuuri
    1.12.2025
    Hannu Salminen, Helena Ihala

    Ajattelua avaavat soinnut

    Säveltäjä Eero Ojanen (s.

    Saksan eduskunta käsittelee parhaillaan kahta keskeistä lakiesitystä eläkepakettia ja työeläkejärjestelmän vahvistamislakia. Kuva Leonhard Lenz CCO 0.0.
    Politiikka
    1.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Saksassa vaaditaan korkeampia eläkkeitä

    Venezuelan täysimittaista miehitystä pidetään epätodennäköisenä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Uutiset
    30.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Trump suunnittelee maahyökkäystä Venezuelaan

    Perinteiset maatalousmenetelmät voivat auttaa säilyttämään luonnon monimuotoisuutta. Laiduntaminen on yksi keskeisistä tavoista ylläpitää avoimia elinympäristöjä
    Tutkimus
    29.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehostunut maatalous uhkaa Natura 2000 -alueita

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!