Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tänään vaaditaan parempia palkkoja

    Kotimaa
    Avainsanat: varhaiskasvatus, eileikkirahaa, palkka
    27.4.2018 - 11:25
    Tiedonantaja
    Ei Leikkirahaa tehy super varhaiskasvatus palkankorotukset
    Ei leikkirahaa-liikkeen Jatkosoitto-mielenosoitus Helsingissä 21.4.2018 / kuva Tiedonantaja

    Ei leikkirahaa –liike tempaisee 27.4. valtakunnallisesti lastentarhanopettajien palkkojen korottamiseksi. Sadat ihmiset jättävät työpaikallaan palkankorotusvaatimuksen, jolla tavoitellaan 3000 € kuukausipalkkaa

    Lastentarhanopettajat ovat jo pitkään kärvistelleet palkkakuopassa. Tämän lisäksi pääkaupunkiseudulla paljastui alkuvuodesta laiton palkkakartelli, jossa Helsingin, Espoon ja Vantaan päättäjät olivat keskenään sopineet siitä, millaista palkkaa lastentarhanopettajille pääkaupunkiseudulla maksetaan. Tämä suututti alalla toimivat ja syntyi kansanliike, joka otti tunnuksekseen ”Ei leikkirahaa”. Kahden näyttävän mielenosoituksen jälkeen on suoran toiminnan aika.

    Valtakunnallisesti palkankorotustempaukseen on ilmoittautunut jo satoja lastentarhanopettajia. Tämän lisäksi kuka tahansa voi tukea tempausta ottamalla itsestään kuvan, johon liittää jotenkin päivän tunnuksen #eileikkirahaa. Tämän jälkeen kuva jaetaan sosiaalisessa mediassa. Tukeaan voi osoittaa myös pukeutumalla kokonaan mustiin.

    Valtakunnallisesti palkankorotustempaukseen on ilmoittautunut jo satoja lastentarhanopettajia.

    Kaupungit varpaillaan

    Tempaus on herättänyt ilmeistä huolestumista kunnissa, joista esimerkiksi Vantaalla on etukäteen kerrottu, etteivät päiväkotien johtajat saa ottaa palkankorotusvaatimuksia vastaan. Ei leikkirahaa -liikkeen tiedotteen mukaan kyseessä saattaa olla Vantaan varhaiskasvatuksen johtoryhmän keskenään tekemä päätös, jonka pohjalta on ohjeistettu päiväkodin johtajia.

    Edellä mainittu menettely rikkoo monella tapaa työntekijöiden oikeuksia. Räikeimmin tietenkin oikeutta neuvotella palkankorotuksesta esimiehen kanssa. Palkkakartellin viitoittamalla tiellä jatketaan, mikäli työntekijöiltä evätään mahdollisuus neuvotella palkankorotuksestaan.

    Helsingin osalta liikkui huhuja vastaavasta toiminnasta, mutta kaupunki kiirehti 25.4. tiedottamaan, että kasvatuksen ja koulutuksen toimialan varhaiskasvatusyksiköt ottavat vastaan lastentarhanopettajien palkankorotuspyynnöt. Kaupunki myös lupaa, että saadut esitykset kootaan ja välitetään kaupunginkansliaan palkkaneuvotteluja varten, minkä jälkeen kaupunki työnantajana neuvottelee palkkaratkaisuista.

    Helsinki linjaa, että palkankorotuksissa on lähtökohtana tehtävän vaativuus. Kasvatuksen ja koulutuksen toimialalla tullaan palkkausta kaupungin tiedotteen mukaan tarkastelemaan lastentarhanopettajan tehtäväkuvien osalta vuoden 2018 aikana.

    Parempi liksa muillekin

    Tämän tempauksen jälkeen on suunnitteilla mielenosoitusten ja -ilmausten lisäksi myös suuri joukko kuntalaisaloitteita, joissa vaaditaan palkankorotuksia. Myös muita painostustoimia pohditaan.

    Ei leikkirahaa-liike on linjannut, että vaikka sen toiminta onkin alkanut lastentarhanopettajista, aikoo se myöhemmin laajentaa taistelun koskemaan kaikkia varhaiskasvatuksessa työskenteleviä ja lopulta laajemmin naisvaltaisia matalapalkka-aloja koskevaksi.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ydinasepelote pyrkii normalisoimaan massiivisen väkivallan. Kuva Elviira Davidow
    Uutiset
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eduskuntatalolla vastustetaan ydinaseita

    Rauhanliikkeen toimijat ja ydinaseita vastustavat kansalaiset järjestävät perjantaina 13.

    Lämpimämpi loppuvuosi ja liukkaiden talvien vaihtelu näkyvät tilastoissa Kuva NIOSH Public domain
    Tutkimus
    11.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työmatkatapaturmat vähenivät

    Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    10.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Sateenkaarinuorten terveyspalvelut retuperällä

    Hyväksikäyttö on juurtunut rakenteisiin ja muuttunut liiketoimintamalliksi, jota ylläpitävät heikko valvonta ja lähes olemattomat seuraamukset. Kuva Janim71 CCO 0.0.
    Uutiset
    9.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ihmiskauppa ja pakkotyö leviävät Suomessa

    WHOn mukaan lähes joka kolmas nainen kokee fyysistä ja tai seksuaalista väkivaltaa elämänsä aikana, useimmiten läheisen kumppanin toimesta. Kuva UN Women Marni Gilbert CCO 2.0.
    Uutiset
    8.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    WHO: Sukupuolittunut eriarvoisuus on rakenteellinen kriisi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!