Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Lakkoase käyttöön

    Mielipiteet
    Avainsanat: aktiivimalli, lakko, äänityöttömälle
    1.2.2018 - 17:16
    Petra Packalén
    äänityöttömälle STOP aktiivimalli kommunismi kommunistit

    Päätöstenteko kotimaassamme on läpikotaisen oikeistolaista. Tämä tarkoittaa käytännössä, että lähes kaikki lait säädetään tällä hetkellä vaikeuttamaan ihmisten elämää ja toimeentuloa. Leikkauspolitiikan vaikutukset osuvat raskaasti juuri työttömiin, vähävaraisiin ja syrjäytettyihin. Vain hyvin pieni osa ihmisistä on perusturvan heikennysten ulkopuolella, mutta vielä työpaikkansa säilyttäneet pystyvät joten kuten selviämään kohonneista arjen menoista. Jokaisen työläisen tulisi kuitenkin ymmärtää, että Sipilän hallituksen kyykytyslait ja tavoitteet heikentää työehtoja osuvat meihin kaikkiin, ei ainoastaan kaikkein heikoimmassa asemassa oleviin. Oikeisto ei tule koskaan olemaan, kuin suurpääoman omistajien puolella. Yksityistäminen hyödyttää rahallisesti joko suoraan oikeistopoliitikkoa itseään, tai heidän tukijoitaan. Työttömyyttä he eivät edes pyri poistamaan, sillä työttömien vara-armeijan halutaan toimivan peloitteena työntekijöille. Ilman vahvaa järjestäytymistä työpaikoilla, saavat tällaiset peloitteet lisää jalansijaa.

    Oikeisto ei tule koskaan olemaan, kuin suurpääoman omistajien puolella.

    Vuosikausia jatkunut palkattoman työn teettäminen ja kaikenlainen työttömien hyväksikäyttö on nyt kohonnut jonkinlaiseen uuteen ennätykseensä. Työttömyysturvan aktiivimalli, jo nimeltäänkin oikeistolaiseen tyyliin sopiva, lapsellinen mielikuvaleikki, on nykyhallituksen tähänastisista heikennyksistä kärkipäässä. Samanlaista tuhoa ihmisten toimeentuloon on tähän mennessä tuonut kiky-sopimus sekä tietysti yhdessä kaikki terveydenhuollon tai esimerkiksi lääkekorvausten leikkaukset. Leikkauspolitiikan vastaisten ryhmien ja yksittäisten aktivistien vastustuskeinot jo aktiivimallin suunnitteluvaiheessa eivät riittäneet, joten laki saatettiin päätökseen. Onneksi lakia vastustava kansalaisaloite keräsi nimiä vauhdilla, sillä ilman sitä media olisi saattanut vaieta jälleen yhden heikennyksen. Ammattiliittojen isompaa roolia olisi tarvittu jo aikaisemmassa vaiheessa. Silti lain kumoamiseen vaikuttaa eniten juuri tästä hetkestä eteenpäin käyttöön otettavat painostuskeinot. Nyt tarvitaan vahvoja, koko Suomen laajuudelta vaikuttavia toimia, jotta kansalaisaloite hyväksytään nopeasti ja laki kumotaan.

    Aktiivimallin kumoamisen jälkeen on katsottava eteenpäin. Sipilän hallitus on jo nyt tehnyt hyvinvointiimme tuhoa, jonka korjaamiseen menee useita vuosia. Ay-liike on työväenliikkeen voimakkain osa. Se ei saa katsoa vierestä, kun oikeisto romuttaa vuosikymmenten työn kaikkien ihmisten hyvinvoinnin turvaamiseksi. Ensimmäisenä ay-liikkeen on vaadittava kiky-sopimuksen purkamista. Mikäli hallitus ei suostu vaatimukseen, on liittojen yhdessä päätettävä valmiudesta laajoihin lakkoihin. Työväki ei myöskään saa tuudittautua ajatukseen, että seuraava hallitus, oli sen kokoonpano mikä hyvänsä, lähtisi tekemään hyvinvointiin merkittäviä parannuksia. Leikkauspolitiikan linja on Suomessa jatkunut jo kymmeniä vuosia. Tämän suunnan kääntämiseksi ei riitä kauniisti pyytäminen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Puolustusteknologian kehitystä kiihdytetään vauhdilla, joka olisi vielä muutama vuosi sitten tuntunut poliittisesti mahdottomalta.

    Suomalaiset työttömät etsivät vakautta, selkeyttä ja rehellistä tietoa työllistymismahdollisuuksista. Kuva Emma Grönqvist
    Yleinen
    10.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunitorin data paljastaa: matalan kynnyksen työt ja tekoälyosaaminen vetivät suomalaisia vuonna 2025

    Caracas kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Politiikka
    9.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Venezuelan kommunistit kritisoivat vallan keskittämistä – syveneekö johdon autoritaarinen kurssi?

    Vietnamin kommunistisen puolueen keskuskomitean sihteeri ja ulkoministeri Le Hoai Trung kuvasi tulevaa kokousta historialliseksi käännekohdaksi. Kuva CPV
    Ulkomaat
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Maailman katseet Hanoihin: Vietnam valmistautuu uuteen rooliin globaalissa etelässä

    Johtajat syyllistyvät talousrikoksiin todennäköisemmin, jos heidän vanhemmillaan on ollut talousrikostuomioita. Kuva DALL·E 2 OpenAI
    Tutkimus
    8.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Johtajien talousrikokset kytkeytyvät vahvasti perhetaustaan ja parisuhteeseen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!