Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tarina satavuotiaasta Suomesta

    Mielipiteet
    1.12.2017 - 15:32
    Walle Nahlroos
    Walle Nahlroosin logo

    Isänmaa on mittaamattoman arvokas asia jokaiselle, joka joskus on seissyt leipäjonoissa tai vastaanottanut parin prosentin palkankorotuksen samalla kun liittopomo tuplaa omat ansionsa. Silloin sitä todella tietää, minkä puolesta kamppailemme. Yhteisen hyvän ja paremman maailman. (Jossa tosin toiset saavat kyllä vähän enemmän yhteisestä kakusta kuin toiset.)

    Itse olen pyrkinyt aina korostamaan, miten tärkeää on juuri kakun kasvattaminen, ei niinkään se siivujen paksuus. Vaikka mielestäni kyllä leveimmät siivut saa naukata se, joka on ottanut suurimman riskin, ja riskejähän minä rakastan!

    Jälleen oli itsenäisyyspäivä alkamassa, ja perinteikäs uusnats… tai siis isänmaallinen marssi kokoontui Helsingin keskustaan. Paikalle oli saapunut ennätysmäärä poliitikkoja, joilla ei ollut kerrassaan mitään yhteyksiä mihinkään ääriliikkeisiin eikä etenkään natseihin. Väkeä oli tullut paikalle runsaasti, sillä toistaiseksi tuntemattomasta syystä kutsu marssiin oli julkaistu Suomen Sisun nettisivuilla, Suomen Sisun Facebook-sivuilla, Suomen sisun Twitter-hashtagissa, Olli Immosen Facebook-sivulla ja kymmenessä eri Facebook-ryhmässä. Lisäksi Timo Hännikäinen oli humalaspäissään lähettänyt viestiä kaikille niille naisille, jotka eivät vielä häntä olleet blokanneet ja Laura Huhtasaari oli puhunut asiasta eduskunnan suuressa istuntosalissa.

    Voitiin siis vakaasti todeta, että millään poliittisella puolueella ei ole kerrassaan mitään tekemistä minkään kanssa ja jos onkin, niin asianosaiset ovat olleet tukevassa humalassa ja entäs vasemmisto-anarkisti-hulinoitsija-kommunisti-ay-aktiivi-työttömien monikulttuuritaiteilijoiden kolme vuotta sitten särkemä ikkuna? Jussi-Gustaf Niinistö oli painattanut tilaisuutta varten lippalakkeja, joissa luki Tehdään Suomi suureksi jälleen!

    ***

    Samaan aikaan läheisessä elokuvateatterissa esitettiin juhlavuoden kunniaksi tehty uutuuselokuva Tuntemattoman aikamiespojan poikamiesaika epsanjassa. Elokuvadebyyttinsä teki Ilja Janitskin, joka puhui ihmisyyden merkityksestä ja siitä, kuinka kaikenlaisten ihmisten on voitava tulla toimeen keskenään. Kuule, vänskä. Mis sie tarvitset oikei hyvvää rahoitusinstrumenttia. Täs siul on sellane! Leffa oli voittanut tukipäätöksiä tehtäessä täpärästi toisen itsenäistä Suomea luotaavan merkkiteoksen Pekka ja Pätkä startup-yrittäjinä.

    Mutta pohjoisessa, kaukana Pasilan mäellä pakkasi Ruben Stiller työhuoneessa tavaroitaan. Hän oli ostanut uuden kännykän, jossa on enemmän tallennustilaa niin että kaikki valtiojohdolta tulevat sähköpostit mahtuvat laitteeseen kätevästi. TV-lähetyksessä oli äsken kysytty, että eikö itsenäinen Suomi olekin maa, jossa televisiossa saa sanoa vapaasti mitä tahansa.
    – Kyllä, melkein mitä tahansa, Stiller oli vastannut. Eikä tämä edes ole mikään vitsi.

    ***

    – Soihdut syttyy, kaikki natsit sammuu, lauloi lapsikuoro Töölöntorilla alpakkojen keskellä.
    – Koettelee, vaan ei hylkää finanssimarkkinat, myhäili pörssiklubille kokoontunut iloinen seurue.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!