Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Rahasäkin rengit

    Mielipiteet
    Avainsanat: ay-liike
    25.8.2017 - 12:11
    Petra Packalén
    Sammakko raha

    No kyllä niillä herroilla tarinoita riittää. Yhteisissä talkoissa on vuorossa kansallisomaisuuden myyminen yksityisille ja työttömien töihin hätistely. Sellaiset pikkuseikat, kuten yksityistetyn joukkoliikenteen toimimattomuus muissa maissa tai töihin osoitetun näkymätön palkka, eivät toki ole keskustelussa. Nehän voisi vaikka pilata hyvän pöhinän ja ikävästi saattaa uuden, siis saman vanhan hallituksen huonoon valoon. Kuluneella viikolla eduskuntapuolueiden enemmistö on myös todennut, että asukkaita ei valvota tarpeeksi. Tai ainakaan viranomaisilla ei heidän mielestään ole tarpeeksi oikeuksia valvontaan. “Kansallisen turvallisuuden” nimissä halutaan oikeuksia vakoilla ihmisiä ja järjestöjä ilman mitään rikosepäilyä. Kun koteihin mennään jo tällä hetkellä niin pienillä epäilyillä, että poliisin on jälkeenpäin oikeudessa todettu menneen asuntoon ilman perusteita, mikä olisi tilanne uuden tiedustelulain jälkeen? Totaalista valvontaa käyttävät fasistiset valtiot.


    Hallintoelimiin ja luottamustehtäviin pesiytyneeltä kapitalistilta voidaan toki odottaa tällaista politiikkaa. Omat sijoitukset ja kaverien puljut menevät aina yhteiskunnan hyvinvoinnin edelle. Jos on henkilökohtaista varaa ostaa kaikki terveydenhoidon palvelut, koulut ja kodit, ei näiden palvelujen romuttaminen tuota välitöntä vaaraa päättäjälle. Tämän lisäksi koko elämänsä tarpeet turvatussa ympäristössä eläneen ihmisen on mahdotonta asettua puutetta kokeneen housuihin. Nämä tarvitsevat kuitenkin politiikkansa teon turvaksi muitakin, kuin omistavaan luokkaan kuuluvia. Perinteisten ylimpien viranhaltijoiden lisäksi tähän porukkaan kuuluu nykyään surullisen usein myös ay-liikkeen ylintä johtoa. Onko heidän kohdallaan rahasäkin rengiksi ryhtyminen silkkaa tietämättömyyttä vai tietoista toimintaa työväenliikettä vastaan? Mitä ay-liikkeen ylin johto kostuu oikeistohallituksen hännystelystä?


    Onko rengin toimintaa mahdollista muuttaa järkiperusteilla ja rautalangasta vääntämällä? Ehkä luotto isäntään on niin vahva, että vaikka maat ja mannut ympäriltä katoaisivat, olisi renki varma paikastaan tilalla. Ilmeisesti myöskään korkeat muurit ympärillä ei haittaisi elämää. Sillä sellaiseksi täälläkin yhteiskunta muuttuu tuloerojen yhä kasvaessa. Omistajia suojelevat muurit ja viranomaiset samalla kun työtä tekevät yrittävät pysyä elossa olemattomilla palveluilla. Tämän lisäksi koko porukka, ainakin lähitulevaisuuden Suomessa, osallistuu myös vielä köyhempien maiden riistoon. Tästä pitää huolen jatkuvaan voitonkasvuun perustuva markkinatalous ja asemenojaan kasvattelevat sotilasliitot.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Lapsettomilla naisilla on korkeimmat tulot, vaikka heidänkin vuositulonsa jäivät lapsia saaneiden miesten tuloista noin 10 000 euroa jälkeen. Kuva WendyAvilesR CCO 4.0
    Uutiset
    7.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lapsen syntymä heikentää naisten tuloja

    Paloheinän terveysaseman toiminta jatkuu. Kaupunginvaltuusto pysäytti suunnitelmat lopettaa pohjoisen ja läntisen Helsingin lähiterveysasemat. Kuva Wikimedia Commons
    Politiikka
    6.3.2026
    Yrjö Hakanen

    Lähiterveysasemien puolustajille erävoitto Helsingissä

    Avunhakijoiden määrä ennätyslukemissa – yli 60 prosentin kasvu kuluvan vuosikymmenen aikana. Kuva Bold Content CCO 2.0
    Kotimaa
    6.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Nuorten naisten kokema seurusteluväkivalta kasvanut nopeasti

    Frauentag 1914 Heraus mit dem Frauenwahlrecht (cropped) kuva Karl Maria Stadle
    Uutiset
    5.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Naistenpäivän 2026 tapahtumat kokoavat laajaa rintamaa

    Gabi Fechtner Heiko Grupp Rote Fahne
    Ulkomaat
    4.3.2026
    Maria Suutala

    Saksalaispoliitikko syyttää Yhdysvaltoja kolonialistisista pyrkimyksistä Iranissa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!