Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Joukkovoima vastustaa taas leikkauksia

    Kotimaa
    20.4.2017 - 14:17
    Tiedonantaja
    Joukkovoima osoitti mieltään elokuussa 2015 Helsingissä. Kuva: Veikko Koivusalo.

    Vastustamme leikkauksia – hallituksen kehysriihen vastainen Joukkovoima-aktivistien mielenilmaisu järjestetään maanantaina 24. huhtikuuta Helsingin Senaatintorilla valtioneuvoston edessä aamulla klo 9.

    Vielä ei ole tarkempaa tietoa siitä, missä hallitus tarkalleen ottaen kokoontuu, mutta mielenosoitus voi siirtyä tietoon tulleeseen kehysriihipaikkaankin tarpeen mukaan.

    ”Hallitus on osoittanut virkamiehille tien heikomman kyykyttämisessä.”

    Joukkovoima-aktiivi Raisa Lehtomäki toteaa, että mitta on täysi joka viidennellä suomalaisella, joka elää alle köyhyysrajan.

    – Varaa ei ole lääkkeisiin, ei edes ruokaan. Hallitus on osoittanut virkamiehille tien heikomman kyykyttämisessä: monessa kunnassa esimerkiksi vammainen elää arkeaan jatkuvassa epävarmuudessa, kun välttämättömästä henkilökohtaisesta avusta tingitään.

    Ihminen ei ole momentti budjetissa

    Välttääkseen vaalitappion hallitus lykkäsi jättileikkauksista päättämisen kuntavaalien jälkeen. Lehtomäen mukaan hallitus valmistelee koko kansan arkea ravisuttavia lakeja ennätystahtiin, jyräämällä alle jopa perustuslain.

    – Tärkeintä on saada toimimaan rahantahkoamiskoneet, joilla imetään meidän veronmaksajien yhteiset varat kansan ulottumattomiin hallituksen omille ”hyville kavereille”, sanoo Lehtomäki ja viittaa erityisesti tekeillä olevaan sote-uudistukseen.

    Lehtomäen mielestä ihminen ei ole momentti budjetissa.

    – Elämänsä raskasta työtä tehnyt köyhä eläkeläinen, maailmaa uusin silmin katseleva yksinhuoltajan vauva, ihmisarvosta riisuttu ja omasta tilastaan syyllistetty työtön hitsaaja sekä tunnollisesti veronsa maksava pienipalkkainen kaupantäti pyörittävät tätä yhteiskuntaa. He eivät elä velaksi, heidän ansiostaan yhteiskunta on olemassa. Myös heidän jokainen senttinsä palautuu takaisin yhteiseen kassaan eri tavoin.

    ”Joukkovoima tahtoo, että päättäjät laittavat ahneudelle pisteen.”

    Pääomatulonsa veroparatiiseihin piilottava ja osinkotuloilla elävä ja – suhteessa tuloihinsa – vähän veroja maksava imee yhteiskunnasta pois kansan enemmistön varoja. Lehtomäki muistuttaa, että mikäli hyväosainen, lähinnä pääomatuloilla elävä maksaisi piirun verran enemmän veroja Suomeen, maa voisi paremmin.

    – Joukkovoima tahtoo, että päättäjät laittavat ahneudelle pisteen. Silloin ei tarvitse leikata kaikista köyhimpien elinmahdollisuuksia. Leikkaukset eivät ole välttämättömiä, toteaa Lehtomäki.

    Syveneekö työttömien kyykytys?

    Hallitus päätti aiemmin siirtää kehysriihen kuntavaalien jälkeiseen aikaan. Tämä voi merkitä sitä, että tulossa on kansalaisten kannalta kovia päätöksiä. On ounasteltu, että hallitus tekisi ainakin työttömyysturvaan niin sanottuja kannustavia toimenpiteitä. Käytännössä tämä tarkoittaa työttömien kyykyttämisen syventämistä.

    Työlistalla on myös mahdollinen ministerien määrän lisääminen. Ainakin nykyinen oikeus- ja työministeri Jari Lindström on valitellut, että töitä on liikaa yhdelle ihmiselle.

    Vuosittaisessa kehysriihessä tarkistetaan valtion talouden menokehyksiä, jotka määrittelevät menojen enimmäismäärän.

    Tapahtuma Facebookissa >>>

    Uusimmat artikkelit

    Finnish border zone sign on a tree
    Kulttuuri
    19.10.2025
    Liisa Taskinen

    Rajat auki

    Rita Gustava Pulli, ent. Rita Dahl, s. 1971, on tuottelias tietokirjailija, runoilija, kääntäjä, esseisti, toimittaja ja maailmanmatkaaja.

    28 brian suman dZDkJ9T u98 unsplash
    Kulttuuri
    19.10.2025
    Pentti Stranius
    Tilaajille

    Muistamisesta ja haastattelututkimuksesta

    Puolarmaarissa on hyvä porukka, joka osallistuu talkoisiin. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen.
    Yleinen
    19.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Lipputangon nuppi, aurinkotanssi ja hännänheiluttaja – talkoot kokosi kyläläiset Espoossa

    Seinämaalaus Brysselin keskustassa. Kuva Haggis MacHaggis, CCO 1.0.
    Politiikka
    18.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Velkajarru kaventaa demokratiaa – SKP:n Sandberg vaatii vastahyökkäystä

    tiinan kolumni
    Mielipiteet
    17.10.2025
    Tiina Sandberg

    Tiedonantaja-festivaali vastasi keskustelun nälkään

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon