Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Helsingin pormestareille huippupalkat

    Kotimaa
    19.1.2017 - 11:15
    Tiedonantaja
    Vihreällä merkityt valtuutetut kannattivat ökypalkkioita

    Helsinkiin kuntavaalien jälkeen valittavalle pormestarille maksetaan palkkaa 14 000 euroa kuukaudessa ja apulaispormestareille 10 000 euroa. Lisäksi he saavat kokouspalkkioita noin 2 500 euroa kuukaudessa. Päätös tästä syntyi keskiviikkona kaupunginvaltuustossa äänin 57 – 22.

    Veronika Honkasalo (vas) esitti palkkojen kohtuullistamista 9 000 euroon ja 6 500 euroon. Tätä kannattivat Vasemmistoliiton lisäksi SKP:n ja Helsinki-listojen Yrjö Hakanen, osa perussuomalaisista, kaksi SDP:n valtuutettua ja yksi kristillinen. Ökypalkkojen vastustus oli kasvanut siitä, kun nyt päätetty taso hyväksyttiin uuden johtamisjärjestelmän yhteydessä valmisteluohjeeksi äänin 77 – 4.

    Pormestari saa kuukaudessa pelkästään palkkaa yli 3 000 euroa enemmän kuin Suomen pääministeri.

    Hakanen piti pormestarien palkkaa ja palkkioita kohtuuttoman suurina. Hän muistutti, että pormestari saa kuukaudessa pelkästään palkkaa yli 3 000 euroa enemmän kuin Suomen pääministeri ja apulaispormestarien palkka ylittää ministerien tason.

    – Palkka ja palkkiot ovat yhteensä enemmän kuin nykyisten kaupunginjohtajien palkka, vaikka pormestarien tehtävät ja vastuu ovat selvästi suppeammat. Pormestarit ovat poliittisia luottamushenkilöitä ja varsinainen asioiden valmistelu-, esittely- ja toimeenpano kuuluu edelleen virkamiehille, kansliapäällikölle ja toimialajohtajille.

    Hakanen piti ökypalkkoja erityisen epäoikeudenmukaisena kaupungin pienipalkkaisia työntekijöitä kohtaan. Samalla ne vääristävät valtuuston ja lautakuntien työtä, kun muutamista luottamushenkilöistä tehdään huippupalkkaisia ammattipoliitikkojen vakansseja.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Suomalaisilta turkistarhoilta julkaistut uudet kuvat ja videot osoittavat, että sairaalloisen suuriksi jalostettujen jättikettujen kasvatus jatkuu edelleen, vaikka turkisala lupa

    Budjettiriihen päätökset kiristävät hyvinvointialueiden ja kuntien taloutta, arvioivat useat vasemmistolaiset toimijat. Kuva Ypsilon CCO 0.0
    Politiikka
    4.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miten budjetti 2027 vaikuttaa hyvinvointialueisiin ja sote‑palveluihin?

    Liuosmenetelmällä valmistettu polaritonilaser haastaa kalliit tuotantotavat. Kuva Mikael Nyberg
    Tutkimus
    1.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Turun yliopiston tutkijat loivat uuden energiatehokkaan laserin

    Puolukat kypsyvät Helsingissä 30.8.2026 Kuva Emma Grönqvist
    Kotimaa
    31.8.2026
    Petra Packalén

    Vetoomus puolukan poimimisen puolesta

    Old Couple
    Uutiset
    31.8.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajapula pahenee säästötoimien vuoksi

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!