Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Perustuslailla pyyhitään pöytää

    Pääkirjoitukset
    23.12.2016 - 16:03
    Marko Korvela

    SOS-hallituksen meno Suomen johdossa on joutunut entistä oudompaan valoon, kun sanaisen arkkunsa avasi oikeuskansleri Jaakko Jonkka. Jonkka valitti Helsingin Sanomien haastattelussa, että hallitus ei kuuntele hänen näkemyksiään, kun ongelmallisia lakiesityksiä pitäisi korjata. Hyvän lainvalmistelun periaatteet on sivuutettu, joko hallituksen asettaman epärealistisen aikataulun vuoksi tai sitten röyhkeästi suoraan poliittisten tavoitteiden ajamiseksi.

    Suurimpia vaikeuksia on aiheuttanut perustuslaissa vahvasti korostettu tasavertaisuus.

    Nykyinen hallitus on antanut poikkeuksellisen paljon lakiesityksiä, joissa on ollut perustuslaillisia ongelmia. Suurimpia vaikeuksia on aiheuttanut perustuslaissa vahvasti korostettu tasavertaisuus, joka ei esimerkiksi salli minkään yksittäisen ihmisryhmän asettamista muita heikompaan asemaan. Tämä on muodostunut esteeksi etenkin hallituspuolue perussuomalaisten rasistisille pyrkimyksille, joilla turvapaikanhakijoiden perusturvaa olisi heikennetty huomattavasti.

    Jonkan ulostulo poiki muiltakin oikeusoppineilta hallituskritiikkiä, jopa vaatimuksia, että hallituksen olisi epäpätevänä erottava. SOS-hallitus on siinäkin mielessä historiallinen, ettei siinä istu ketään oikeusoppinutta.

    Pääministeri Sipilä on kummastellut Jonkan kommentteja. Useampikin oikeistopoliitikko antoi lausuntoja, joissa valitti perustuslaista muodostuneen turha hidaste poliittiselle päätöksenteolle. Lausunnot kertovat, kuinka huonosti istuvat kansanedustajat tuntevat lainsäädäntöä ja oikeusjärjestelmän periaatteita.

    Perustuslaki ei ole muodostunut hidasteeksi, vaan laadittu sellaiseksi alun perinkin. Perustuslain idea on suojata politiikan pintamuodilta niitä keskeisiä periaatteita, joille yhteiskunta on järjestetty, kuten perusoikeudet ja oikeusvaltio.

    Jos perustuslaki tuntuu jonkun satunnaisen kansanedustajan mielestä hankalalta lainsäädännön hidasteelta, se täyttää silloin tehtävänsä.

    Peruslakiakin voidaan tarvittaessa muuttaa. Se onnistuu joko 2/3 -enemmistöllä kahden eduskunnan toimesta tai kiireellisenä 5/6 enemmistöllä. Säätämisjärjestys ei ole tehty kiusalla, vaan sen tarkoitus on varmistaa, että perustuslain muutoksilla on takanaan yhteiskunnan laaja konsensus.

    Jos perustuslaki tuntuu jonkun satunnaisen kansanedustajan mielestä hankalalta lainsäädännön hidasteelta, se täyttää silloin tehtävänsä.

    Valitettavasti perustuslakikaan ei aina estä syrjivää lainsäädäntöä.

    Neljän ministerin maahanmuuttopoliittinen ryhmä on valmistellut esityksen eduskunnalle laiksi ulkomaalaislain muuttamisesta. Maahanmuuttovirasto Migri tiukensi hallituksen käskystä turvapaikan myöntämisen kriteereitä, minkä vuoksi suuri osa turvapaikanhakijoista jää ilman papereita. Nyt tulkitaan, että paperittomat ovat maassa laittomasti. Laittomista pakolaisista on tehty myös lainsuojattomia, jota vastaan kohdistetaan laaja valvonta- ja ilmiantokoneisto.

    Hallituksen esitys asettaa perustuslain vastaisesti ihmisarvon suhteelliseksi.

    Eräs ihmisryhmä on nyt asetettu radikaalisti muita heikompaan asemaan. Hallituksen esitys asettaa perustuslain vastaisesti ihmisarvon suhteelliseksi. Tällä voi olla vakavia seurauksia, kun tätä suhteellisuusperiaatetta aletaan soveltaa muihin hallituksen mielestä epäilyttäviin ja arvottomiin ihmisryhmiin, kuten esimerkiksi työttömiin.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Paseo Los Próceres – Caracasin monumentaalinen bulevardi, Venezuelan itsenäisyyden juhlimisen keskeisin kohde, aivan rauhankokouksen läheisyydessä. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Caracasissa rauhan ääni kaikuu vuorten yllä

    Latinalaisen Amerikan portti – Caracas  on sekä konkreettinen että kuvallinen portti Karibian ja Andien välillä – se yhdistää vuoret, meren ja poliittisen liikkeen.

    Parempi työelämä ja riittävä toimeentulo vahvistavat kehittyvien maiden ihmisten hyvinvointia ja taloutta. Kuva Eman Abdelkader CCO4.0
    Politiikka
    11.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    SASK valittaa valtionapupäätöksestä: Työelämän ihmisoikeustyön rahoitusta leikattiin rajusti

    Aloitteessa eläimille ehdotetaan muun muassa oikeutta elämään, lajityypilliseen käyttäytymiseen sekä oikeusturvatakeita. Kuva Suomen eläinoikeusjuristit ry
    Uutiset
    10.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinten perusoikeudet perustuslakivaliokuntaan – asiantuntijat vaativat muutosta

    Bogotan lähiössä Avenida Boyacáa ja Calle 26 houkuttelevat perheitä ja matkustajia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    8.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Duunari Bogotassa: ”En tiennyt Trumpin uhkauksista mitään”

    Etujärjestöjen ja ministeriön viestinvaihdosta käy ilmi, että susia koskeva lainmuutos halutaan ulottaa myös karhuihin ja ilveksiin. Kuva Eläinoikeusakatemia
    Uutiset
    7.12.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Metsästäjäliitto ohjaa ministeriön susipolitiikkaa – Eläinoikeusakatemia ry paljastaa kohtuuttoman vallankäytön

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!