Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Yhteistyöhön solidaarisen Euroopan puolesta

    Ulkomaat
    Avainsanat: Euroopan vasemmisto
    13.12.2016 - 9:37
    Tiedonantaja

    Euroopan vasemmiston (European Left, EL) viides edustajakokous 16.-18. joulukuuta Berliinissä kokoaa reilut kolmekymmentä jäsen- ja tarkkailijajäsenpuoluetta linjaamaan seuraavan kolmivuotiskauden poliittisia tavoitteita, päättämään uudesta johdosta ja toiminnasta.

    – Kiinnostavinta Berliinin kokouksessa on yli vuoden kestäneen poliittisen asiakirjaprosessin ja uuden rauhanryhmän perustamisen lisäksi uusi toiminta-aloite. Euroopan vasemmisto suunnittelee nyt vuosittain järjestettävää tilaisuutta ja tapahtumaa jossa radikaalia vasemmistolaista porukkaa, kansalaisjärjestöjä, ay-toimijoita ja erilaisia joukkokamppailuja kutsuttaisiin yhteisen foorumiin ja samalle puhujalavalle, sanoo Suomen kommunistisen puolueen puheenjohtaja ja EL:n hallituksen jäsen JP Väisänen.

    Vasemmistolaista rintamaa laajennetaan

    Euroopan vasemmiston edustajakokouksen tunnus Building Alliances – for a Europe of Solidarity kutsuu yhteistyöllä rakentamaan solidaarista Eurooppaa. Roomassa 2004 Euroopan vasemmiston perustavassa kokouksessa hyväksytty jäsenpuolueiden yhteinen manifesti ja kaikki aikaisemmat neljä edustajakokousta ovat linjanneet vasemmistolaisten, kommunististen ja punavihreiden jäsenpuolueiden toimintaa.

    Euroopan vasemmisto on johdonmukaisesti kannustanut puolueita yhteistyöhön kapitalismia, sotapolitiikkaa sekä uusliberalismia vastaan. Berliinin kokouksessa perustetaan myös uusi EL:n rauhanryhmä edistämään puolueiden välistä yhteistyötä turvallisuus- ja puolustuspoliittisissa asioissa.

    EL:n edustajakokouksen tavoitteena on laajentaa vasemmistolaista yhteistyörintamaa taistelussa työväenluokan emansipaation ja voimaantumisen puolesta. Feministiseksi itseään määrittelevä EL kokoaa joukkovoimaa rauhan ja tasa-arvoisen yhteiskunnan puolesta pankkien ja bisneksin ylivaltaa, fasismia, äärioikeistoa, veronkiertoa, vapaakauppasopimuksia ja militarisoitumista vastaan.

    Kymmenhenkinen delegaatio Berliiniin

    SKP:n puheenjohtajan JP Väisäsen vetämän kymmenhenkisen delegaation muodostavat varapuheenjohtaja Miguel López, pääsihteeri Petra Packalén, keskuskomitean jäsenet Tuukka Koirikivi ja Tiina Sandberg, SKP:n kulttuurityhmän vetäjä Rita Dahl, Kommunistisen nuorisoliiton (KoMNL) puheenjohtaja Minna Mentula, KoMNL:n varapuheenjohtaja Turo Laine, Demokraattisen sivistysliiton (DSL) pääsihteeri, opintojohtaja Jari-Pekka Tamminen ja DSL aktivisti Henna Tamminen.

    Euroopan vasemmiston edustajakokouksessa hyväksytään poliittinen asiakirja, valitaan uusi puheenjohtaja, neljä varapuheenjohtajaa, hallitus ja 11 henkinen hallituksen jäsenistä koostuva poliittinen sihteeristö.

    Suomen kommunistisen puolueen keskuskomitea esittää SKP:n edustajiksi EL:n hallitukseen puheenjohtaja JP Väisästä ja varapuheenjohtaja Susanna Rissasta. Lisäksi EL:n puheenjohtajien neuvosto esittää edustajakokoukselle SKP:n puheenjohtaja JP Väisästä valittavaksi EL:n henkilöstökomiteaan.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Suomen Elintarviketyöläisten Liiton (SEL) puheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen arvioi Porvoon työväen vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ovat muodostumassa ratkaisev

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!