Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Liikunta hakusessa

    Mielipiteet
    12.12.2016 - 15:04
    Toimitus

    Nuorisotyölehdessä 5-6/2016 käsitellään 7-29 -vuotiaiden lasten ja nuorten liikuntaharrastuksia otsikolla Media hanskassa, liikunta hakusessa. Kirsi Alasaaren artikkeli perustuu lasten ja nuorten vapaa-aikatutkimuksen tuloksiin ja niiden vertailuun aikaisempien tutkimusten kanssa.

    Liikunnan kannalta tuloksissa on mielenkiintoista se, että ohjatun liikunnan harrastaminen on laskussa samanaikaisesti kun omaehtoisen liikunnan suosio kasvaa. Nuorisotutkija Mikko Salasuo kysyikin tutkimuksen julkistamistilaisuudessa: “Tulisiko liikuntapolitiikan fokus kääntää urheiluseuroista lasten ja nuorten omaehtoiseen liikkumiseen.”

    Kyselyn mukaan liikunnan harrastaminen nuorimmissa ikäluokissa (7-9 vuotta) on lisääntynyt, niin muiden ikäluokkien osalta ohjatun liikunnan harrastaminen laskee. Alasaari toteaa: “ Vapaa-aikatutkimus paljastaa, että ohjatun liikunnan harrastaminen alkaa olla selvästi lasten liikuntamuoto ja putoaminen ulos urheiluseuroista tapahtuu aiempaa nuorempana ja jyrkemmin. 15-vuotiaiden joukossa liikuntaa harrastaa ohjatusti enää neljännes, mikä on vähemmän kuin koskaan vuoden 1986 jälkeen, jolloin ensimmäinen vertailukelpoinen tutkimus tehtiin – ja luku on laskenut jyrkästi myös edellisen vuonna 2012 tehdyn tutkimuksen jälkeen.”

    Julkistamistilaisuudessa Mikko Salasuo totesi, että 14-vuotiaissa on enemmän ohjatun liikuntaharrastuksen lopettaneita kuin edelleen mukana olevia. Salasuo arveli lopettamisen syinä kustannusten kasvun, kilpailullisuuden sekä sitoutumisen vaatimusten lisääntymisen. Hän piti surullisena sitä, että harvassa urheilun lajiliitossa ei olla kiinnostuneita kehittämään harrasteliikuntaa ja kevyemmän sitoutumisen malleja seuratoimintaan.

    Lisäksi Salasuo totesi, että esimerkiksi WHO:n koululaistutkimuksissa yli 15-vuotiaat nuoret ovat maavertailussa länsimaiden hännillä myös kokonaisliikunnan osalta.

    Nuorimpien lasten osallistumisen kasvua ohjatussa liikunnassa selittää osaltaan koululaisten iltapäiväkerhotoiminnan kehittäminen ja sen tukeminen opetus- ja kulttuuriministeriön taholta. Myös urheiluseurojen lapsiin kohdistuvaa työtä on tuettu erikseen. Kuitenkin myös lasten liikunnassa polarisaatio on lisääntynyt. Kun kymmenen vuotta sitten perheen taloudellinen tilanne esti lasten maksulliseen liikuntatoimintaan osallistumisen joka kymmenennessä perheessä niin tänään se on sitä joka kolmannessa perheessä.

    Mutta palataan vapaa-aikatutkimukseen. “Uusien lajien suosion kasvu on kiinnostavaa. Esimerkiksi trampoliinihyppelyä kertoi harrastavansa 5 prosenttia kun suksien päällä nähdään enää 2 prosenttia vastanneista. Hiihtoa harrasti vuonna 2012 vielä 7 prosenttia vastanneista. Kaiken kaikkiaan sellaiset liikkumisen muodot, joita voidaan harrastaa omaehtoisesti milloin ja missä vaan, ovat kasvattaneet suosiotaan.”

    Salasuo toteaa. “Liikkuva elämäntapa ei näytä syntyvän ohjatun liikunnan parissa. En ole varma onko liikunta nuorilla hakusessa, mutta valtiolla ja liikuntapolitiikalla se on todella pahasti hakusessa.”

    Vapaa-aikatutkimuksen voi ladata sivustolta: www.tietoanuorista.fi


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Italian työväenliike valmistautuu marraskuun lopun ratkaiseviin päiviin. Ammattiliittojen keskusjärjestö (Unione Sindacale di Base, USB) järjestää tänään (28.11.

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!