Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Nollakerholainen hommiin

    Mielipiteet
    10.11.2016 - 14:06
    Toimitus

    Helsingin Sanomien selvityksen (3.11.) mukaan eduskunnassa eniten puheenvuoroja on käyttänyt kokoomuksen Ben Zyskowicz (220) ja vähiten kokoomuksen Harri Harkimo (0). Harkimo kommentoi nollakerholaisuuttaan sillä, että ei ole ollut tähdellistä sanottavaa. Vastaavasti Zyskowiczillä on ollut sanottavaa lähes jokaiseen asiaan.

    Harkimon nollakerholaisuus ei ole häirinnyt opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasosta, joka nimitti kansanedustaja Harkimon puheenjohtajaksi työryhmään, jonka tehtävänä on tehdä kokonaisvaltainen ehdotus ministeriön liikuntamäärärahojen avustusjärjestelmästä, avustusten käytön seurannasta ja tuloksellisuudesta sekä ministeriön ohjauskeinojen selkeyttämisestä.

    Onko tämä työryhmä jatkoa professori Heikki Halilan yhden miehen selvitystyölle, jossa esitettiin huippu-urheilun ja urheilun lajiliittojen avustusmäärärahojen myöntämisen siirtämistä Olympiakomitealle.

    YLE:n Urheiluruudun haastattelussa puheenjohtajaksi valittu Harkimo totesi, että työ ei perustu Halilan selvitykselle vaan se on itsenäinen työkokonaisuus. Työn lähtökohdaksi asettamispäätöksessä on todettu kaksi asiaa. Kansalaiset eivät liiku tarpeeksi ja toiseksi huippu-urheilun huono menestys erityisesti olympiakisoissa.

    Työryhmän kokoonpano viittaa lähinnä painottumiseen huippu-urheilun suuntaan. Jääkiekon bisnesmiehen, siis Harkimon lisäksi työryhmään kuuluu kansanedustaja Ritva Elomaa (taustalajina kaupallinen kehonrakennus), intomielinen huippu-urheilumies ja valtion liikuntaneuvoston puheenjohtaja Tapio Korjus, huippulentopalloilija Riikka Lehtonen, entinen tennisammattilainen ja yrittäjä Jarkko Nieminen, kansanedustaja Ville Skinnari (sdp, urheilutausta jääkiekkoilija, osin ammattina).

    Lisäksi ministeriön virkamiehistä ryhmään kuuluvat johtaja Tiina Kivisaari, liikuntaneuvoston pääsihteeri Minna Paajanen ja sihteerinä ylitarkastaja Kari Niemi-Nikkola.

    Johtaja Kivisaaren entinen työpaikka oli Paralympiakomitea, jonka työ on painottunut vahvasti vammaishuippu-urheilun tukemiseen. Kari Niemi-Nikkolalla on vain parin vuoden virkamieskokemus. Aiemmin hän toimi olympiakomitean valmennusjohtajana.

    Mikähän siinä on, että lähes aina kun puhutaan urheilujärjestelmämme kehittämisestä, niin mennään kaupallinen huippu-urheilukylki edellä? Niin nytkin, jos nyt työryhmän kokoonpanosta voi jotain päätellä.

    Ainoa taustaltaan ei-huippu-urheiluun sidoksissa oleva jäsen on valtion liikuntaneuvoston asiantunteva pääsihteeri Minna Paajanen. Miten hän pärjää työryhmän huippu-urheiluväen kanssa jää nähtäväksi. Hänellä on kuitenkin tukenaan eduskunnan säätämä liikuntalaki.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Italian suurimman ammattiliiton CGIL:n teollisuusalojen valtakunnallinen edustajakokous kokoontui Roomassa 23.

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Orpo Purran hallitus on löytänyt eläkesovun, mutta SAK n mukaan esitetty malli ei korjaa järjestelmän rakenteellisia ongelmia. Viljo Pietinen CCO 4.0
    Uutiset
    22.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen eläkesopu kasvattaisi veronmaksajien taakkaa ja jatkaisi yrittäjien alivakuuttamista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!