Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Muistojen kaupunkibulevardi

    Mielipiteet
    9.10.2016 - 17:50
    Walle Nahlroos

    Minun mielestäni demokratian korkein muoto ovat asiakastyytyväisyyskyselyt. Joka muuta väittää, on 70-luvulle jämähtänyt, ydinvoimaa vastustava stalinisti. Ymmärrän tietysti, että ilman muuta pitää käydä asioista keskustelua. Ja otan kyllä todellakin kansan mielipiteen vakavasti. Mutta miksei keskustelun pohjaksi voida ottaa jotain tukevaa, kuten vaikka minun mielipiteeni siitä, miten asioiden tulisi olla?

    Kävin tuossa taannottain katselemassa pariakin turhaa läseikköä maamme pääkaupungin sydämessä. Mitä metsät edes muka tuottavat? Ei mitään tarpeellista, korkeintaan kauheat määrät tekemätöntä työtä! Pidän todella hyvänä, että aiemmin myös Vihreänä liittona tunnettu asuntotuottajien edunvalvontajärjestö on nyt ottanut asiakseen hoitaa nämäkin turhat lepikot järkevämpiin tarkoituksiin. Ei tarvitse kuin katsoa metsään, ja heti näkee mahdottoman määrän käärimättömiä voittoja!

    Näistä demokratiakysymyksistä kommentoin nyt vain sen verran, että kyllä pitäisi antaa laillisella vaalirahoituksella valituille luottamushenkilöille työrauha. Mitään sinänsä laitontahan ei ole tapahtunut, ja moraalittomuus taas puolestaan on katsojan silmässä. Älkääkä nyt viitsikö hangata sitä hiekkaa tiedätte kyllä mihin. Tällä hetkellä en kommentoi enempää, kun tuntuu että kaikesta mitä sanon, tulee kunnianloukkaus- ja kansanryhmää vastaan kiihottamissyytteet. Eli katsotaan nyt tämä prosessi loppuun asti, ja mietitään vasta sen jälkeen, voisiko vahingonkorvaukset vähentää verotuksessa. Siis jos jotain veroja vielä siinä vaiheessa maahan maksan.

    Kuulin muuten, että taas ovat innovatiiviset ratkaisut vastatuulessa ja konsultin leipä tiukassa. Piti saada Helsinkiin näitä kaupunkibulevardeja, mutta kaiken maailman lait ja säädökset ne vain retkottavat bisneksen tiellä! Kuulin jopa, että irvileuat ovat tehneet aiheesta haikean iskelmäkappaleenkin: muistojen kaupunkibulevardi. Heko heko.


    Nyt kun tämä anarkismi on niin kovasti pinnalla, niin ajattelin itsekin perustaa punk-yhtyeen. Sen nimeksi tulee JOHDANNAISSALKKU ja minulla on jo monta hyvää biisiä valmiina, esimerkiksi Muutan Namibiaan natoni kanssa, Beibi tsekkaa mun Mandatum sekä Byrokratia vie työttömien risusavotat.

    Ihmettelen ylipäätäänkin työttömien työhaluttomuutta. Olen jopa miettinyt, että pitäisikö niille ruveta maksamaan palkkaa – ihan sanan klassisessa merkityksessä.

    P.S.

    Mikähän siinäkin muuten on, että aina kun aloitan keskustelun anarko-ortodoksien ja äärikeskustalaisten harjoittamasta väkivaltaisesta terrorista, joku vääntämällä vääntää puheen uusnatseihin?


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!