Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    SKP: Fasismin nousu torjuttava

    Kotimaa
    21.9.2016 - 14:27
    Tiedonantaja
    Fasismin vastainen mielenosoitus Tampereella Keskustorilla tiistaina. Kuva: Pentti Airola.

    Viime vuosina Suomessa nähty fasistinen ja rasistinen liikehdintä on päätynyt käyttämään fyysistä väkivaltaa sitä vastustavia ihmisiä kohtaan. Samaiset ryhmittymät ovat aikaisemminkin käyttäneet näitä keinoja, eikä yleinen ilmapiirin muutos vihapuheelle suopeammaksi auta asiaa. Fasististen ryhmittymien tapana on ollut pyrkimys esiintyä pelottavana toimijana ja päästä pelolla valtaan. Viime viikkoina tapahtunutta Suomen Vastarintaliikkeen (SVL) toimintaa ei voida tarkastella vain yhden yksilön ylilyöntinä, vaan tahallisena, koko ryhmän tavoitteena ihmishengen menetyksistä välittämättä luoda pelon ilmapiiriä.

    Suomen kommunistisen puolueen poliittinen toimikunta vaatii poliisijohtoa arvioimaan uudelleen äärioikeiston toiminnan aiheuttamia riskejä. Poliisin on myös toiminnassaan otettava huomioon nykyinen lainsäädäntö, jossa kiihottaminen kansanryhmää vastaan on kielletty. Äärioikeistolaiset ryhmät, kuten SVL, ovat järjestäneet lukuisia mielenosoituksia ja tilaisuuksia, jotka rikkovat tätä lakia. Nykyiset, olemassa olevat lait siis mahdollistaisivat tällaisten ryhmien toiminnan kieltämisen.

    Oikeistohallitus on leikkauksillaan sivuuttanut kaikkein vähäosaisimmat ja heidät, jotka eniten huolenpitoa, turvallisuutta ja demokratiaa kaipaisivat.

    Hallitusohjelmaan on kirjattu, että Suomi on maailman turvallisin maa. Väkivalta yhteiskunnassamme on kuitenkin lisääntynyt Sipilän hallituksen aikana. Silti tämä samainen hallitus nojaa selonteossaan Suomen sisäisestä turvallisuudesta ajatukseen vahvasta ja toimivasta demokratiasta sekä luotettavasta hallinnosta, jotka yhdessä synnyttävät vakautta ja sisäistä turvallisuutta. Näiden asioiden ei voi nähdä toteutuvan, kun samalla oikeistohallitus on leikannut varhaiskasvatuksesta, lastensuojelusta, nuorisotyöstä, opinto-ohjauksesta, päihdehuollosta ja kohtuuhintaisesta asumisesta. Juuri niistä asioista, joista turva yhteiskuntaamme syntyy. Oikeistohallitus on leikkauksillaan sivuuttanut kaikkein vähäosaisimmat ja heidät, jotka eniten huolenpitoa, turvallisuutta ja demokratiaa kaipaisivat. Joukkovoiman leikkauspolitiikkaa vastustavat isot mielenosoitukset syyskuun alussa ja sitä ennen osoittavat, että kaikki Suomessa asuvat ihmiset eivät ole nykyhallituksen linjan takana. Turvallisessa maassa ei myöskään pitäisi joutua uusnatsien väkivaltaisen hyökkäyksen kohteeksi eikä pelätä sanoa ääneen omaa mielipidettään vihaa ja ihmisten eriarvoisuutta lietsovista ihmisistä.

    Leikkaukset peruttava

    SKP:n poliittinen toimikunta vaatii Suomen hallitusta perumaan sivistykseen, koulutukseen ja kaikkeen perusturvaan tehdyt leikkaukset. Vallassa oleva poliittinen eliitti ajaa Euroopassa ja Suomessa suuntaa, joka hyväksyy rasistisen syntipukkiajattelun, jossa köyhät ja erilaiset ihmiset nähdään syyllisinä vähentyneisiin julkisten palveluiden resursseihin. Leikkauspolitiikan takana ovat kuitenkin kylmät markkinatalouden säännöt. Porvarien leikkauspolitiikka on luonut räjähdysherkän kansalaiskeskustelun kentän, jossa eräät helppoja ratkaisuja ja huomiota etsivät ryhmittymät kokevat oikeudekseen nostaa omaa merkitystään vähättelemällä muiden ihmisoikeuksia. Rasismia ruokkii työläisten ja sorrettujen asettaminen keskenään eriarvoiseen asemaan. Vuosia jatkunut hyvinvoinnin romuttaminen, työehtojen polkeminen ja vihapuheen katsominen läpi sormien ovat luoneet kasvualustan äärioikeistolaisille ryhmittymille.

    SKP:n poliittisen toimikunnan mielestä tätä kehitystä vastaan voidaan taistella parhaiten yhdessä. Rasismi ja fasismi voidaan torjua juuri työväenluokan yhteistyöllä. Se sama yhteistyö luo myös pohjan vaihtoehtoiselle yhteiskunnan kehitykselle, jossa kaikista ihmisistä pidetään huolta ja heidän ihmisarvoaan puolustetaan.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Pääkirjoitukset
    5.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Asumisen yhteisrintama ja huvikumpujen kapina

    ”Sitä en ole koskaan ennen kokeillut, joten selviän siitä varmasti”, sanoo Peppi Pitkätossu.

    Pääkirjoitukset
    5.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Jos Mammonalinnassa on kasvua, miksi palvelut loppuvat?

    Helsinki ilman natseja tapahtuma järjestetään nyt yhdeksättä kertaa. Kuva Emma Grönqvist
    Uutiset
    5.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Helsinki ilman natseja -mielenosoitus kutsuu kaduille fasismin vastustajia jo yhdeksättä kertaa

    Puheenjohtaja Seppo Kuisma ja suojelujohtaja Anneli Jussila allekirjoittivat kauppakirjan, ja taustalla Riitta Suokas ja Tarja Västilä. Kuva Pauli Västilä
    Kotimaa
    4.11.2025
    Tarja Västilä

    Tanssipaikasta luonnonsuojelualueeksi

    Tulevaisuususko ohjaa nuorten elämänvalintoja. Kuva Topias Dean, Sitra
    Uutiset
    3.11.2025
    Toimitus

    Nuorten  usko tulevaisuuteen romahtamassa – Sitra varoittaa koko yhteiskunnan kriisistä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Mekanismi M icon