Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kohtuuden piiriin Vastavirtaan

    Kotimaa
    20.9.2016 - 14:19
    Tiedonantaja

    Vastavirta-festivaali on syksyn kohahduttavin poliittinen tapahtuma. Lauantaina 1. lokakuuta Itäkeskuksen koulun pihalle (Olavinlinnapolku 1) nousee muun muassa kaminateltta. Siellä kokoontuu Kohtuuden piiri, jossa keskustellaan siitä, millaisia muutoksia yhteiskunnassa tarvittaisiin, jotta kulutuksemme muuttuisi kestävämmäksi ilman että samalla vaarannetaan ihmisten perustarpeita.

    Demokraattisen sivistysliiton opintokeskuksen tuore opintojohtaja JP Tamminen on mukana kohtuukeskusteluissa.

    Telttakeskustelu eroaa paneelikeskustelusta siinä, että ihmiset istuvat tasavertaisena joukkona piirissä.

    – Haluan kohtuutta kaupunkirakentamiseen niin, että luonnolle jätetään tilaa, kommentoi Tamminen.

    Muun muassa ympäristöteema on vahvana kohtuuteltan keskusteluissa. Tammisen lisäksi mukana ovat köyhyystutkija ja vihreiden varapuheenjohtaja Maria Ohisalo sekä Joukkovoima-aktiivi Tiina Sandberg.

    Kohtuuden piiri kokoontuu tavallisesta poikkeavasti teltassa. Tiina Sandbergin mukaan telttakeskustelu eroaa paneelikeskustelusta siinä, että ihmiset istuvat tasavertaisena joukkona piirissä.

    – Keskustelussa pyritään madaltamaan rajaa keskustelijoiden ja yleisön välillä niin, että mielipiteiden vaihto olisi mahdollisimman osallistavaa. Osallistujien kannattaa pukeutua lämpimästi, siltä varalta, ettemme saa kamiinaa käyttöön. Teltan lattialle levitetään peittoja ja mattoja istuma-alustaksi ja varaamme myös jonkin verran tuoleja niille, joiden on vaikea istua maahan, kertoo Sandberg.

    Tapahtuma Facebookissa >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Poliittisen viestinnän tutkija Matteo Stocchetti ei usko, että länsimaisten yhteiskuntien keskeinen ongelma olisi vaihtoehtojen puute.

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Jeremiah Tousaint on Pointe Broadcasting Networkin uutispäällikkö Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    13.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Karibialainen mediatalo antaa äänen näkymättömille tarinoille

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!