Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Petra Packalén Tampereelta SKP:n pääsihteeriehdokkaaksi

    Kotimaa
    Avainsanat: SKP, edustajakokous
    23.5.2016 - 12:11
    Tiedonantaja

    SKP:n edustajakokous järjestetään kesäkuun 4.-5. päivä Turussa. Kommunistit kokoontuvat hyväksymään joukon ajankohtaisia asiakirjoja, jotka toimivat radikaalin vasemmiston toiminnan tukena tulevina vuosina. Kantaa otetaan muun muassa ekologiseen ja yhteiskunnalliseen kestävyyteen, Euroopan unionin luonteeseen ja rappiotilaan sekä leikkauspolitiikan kärjistymisen mukanaan tuomiin joukkoliikkeisiin. Tulevia kunnallisvaaleja peilataan jo sote-asiakirjassa, jossa palveluiden yksityistämisen sijaan vaaditaan lisää yhdessä tuotettuja ja maksuttomia palveluita kaikille asukkaille.

    Asiakirjojen lisäksi SKP:n ylintä päätäntävaltaa käyttävä edustajakokous valitsee uusia henkilöitä puolueen johtoon. Nykyinen puheenjohtaja, käsitetaiteilija JP Väisänen on ilmoittanut halukkuudestaan toiselle kaudelle. Pääsihteeri Heikki Ketoharju jatkaa puoluetyössä, mutta väistyy pääsihteerin tehtävistä opiskeluiden vuoksi. Edustajakokous saa päätettäväkseen myös SKP:n uuden keskuskomitean kokoonpanon.

    Postiammattilainen ehdolla pääsihteeriksi

    Uuden pääsihteerin paikkaa hakee tamperelainen postityöntekijä Petra Packalén. 32-vuotias Packalén on ehtinyt ammattilaiseksi lajittelun saralla yli kahdeksan vuotensa aikana Postilla. Ammattiyhdistyksessä ruohonjuuritasolla hän on kokenut useita pieniä työtaisteluita sekä yhden, viikkojen mittaiseksi paisuneen yhteenoton työläisten ja valtionyhtiön välillä viime joulun alla.

    – Tämä mennyt vuosi on ehdottomasti saanut ihmiset politisoitumaan enemmän. Kun palveluista ja toimeentulosta karsitaan ja samaan aikaan valtionjohto pyrkii jyrsimään pois meidän yhteisten yhtiöiden työläisten palkoista ja eduista, ei monet enää tyydy katselemaan vierestä. Suomessa on rahaa enemmän kuin koskaan ja Postikin on tuottanut voittoa vuodesta toiseen. Voitot eivät vain tunnu menevän meille, jotka sitä työtä niiden eteen oikeasti teemme, tokaisee Packalén peräten parempia työehtoja ja perusturvaa jokaiselle.

    ”Vain kansainvälinen työläisten yhdistyminen voi lopulta päätyä ympäristöä tuhoavan kapitalismin kukistumiseen.”

    Puoluetyössä Packalén on ehtinyt olla jo kymmenen vuotta. Hän on osallistunut aktiivisesti nykyisen keskuskomitean toimintaan ympäri Suomen ja sanookin olevansa ”parhaimmillaan tien päällä”. Puoluesihteerinä hän toivoisi pääsevänsä käyttämään laajasti tietojaan ay-toiminnan osalta, yhdistäen tätä kansainvälisesti Euroopan vasemmistossa ja muualla maailmassa. Packalénin mielestä ”vain kansainvälinen työläisten yhdistyminen voi lopulta päätyä ympäristöä tuhoavan kapitalismin kukistumiseen ja ihmiskunnan seuraavaan vaiheeseen, sosialismiin.”

    Kulttuurin juhlaa

    Turun edustajakokous on poliittisten päätösten ja valintojen lisäksi myös kulttuurin juhlaa. Sigyn-salissa lauantaina 4.6. esiintyvät upeat tähdet Taide kuuluu kansalle -konsertissa. Mukana muun muassa Anneli Saaristo, Sinikka Sokka ja MC Kajo.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Maija Amperla pitää Tiedonantaja festivaalia harvinaisena keskustelufoorumina Kuva Jukka Piha
    Uutiset
    11.10.2026
    Jukka Piha

    ”Järkyttävän upea festivaali” toi esiin vaietut yhteiskunnalliset kysymykset

    Eläinten oikeudet, työväen oikeudet ja antimilitarismi nousivat esiin Tiedonantaja-festivaalilla, joka järjestettiin 10.–11.

    Palestiinan, Länsi-Saharan ja Afrikan vapautumiskamppailuja käsiteltiin keskustelussa
    Yleinen
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Päitä katkaistiin vallan nimissä” – kolonialismin väkivallasta puhuttiin ilman kaunistelua

    Joensuulaisen Toni Lamsijärven mielestä Tiedonantaja festivaali tuo yhteen yhteiskunnallisista kysymyksistä kiinnostuneita ihmisiä ympäri Suomen. Kuva Jukka Piha.
    Uutiset
    10.10.2026
    Jukka Piha

    ”Nykyjärjestelmä ei toimi” – Toni Lamsijärvi näkee Tiedonantaja-festivaalin muutosta etsivien ihmisten kohtaamispaikkana

    Lapinlahti lähetystö valtuustoryhmien puheilla 7.10.26 Kuva Toivo Koivisto
    Kotimaa
    10.10.2026
    Petra Packalén

    Helsingin valtuustolle vetoomus Lapinlahden yksityistämistä vastaan

    Palestiinatoimintapäivän julisteita 2026
    Kotimaa
    7.10.2026
    Petra Packalén

    Kansainvälinen toimintapäivä Palestiinan puolesta 10. lokakuuta

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!