Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Televisio-ohjelma poiki vapaaehtoisia asunnottomien avuksi

    Kotimaa
    Avainsanat: asunnottomuus
    22.4.2016 - 9:52
    Tiedonantaja
    Asunnottomien yö -tapahtumaa vietetään vuosittain lokakuussa YK:n Köyhyyden ja syrjäytymisen vastaisena päivänä. Kuva: Toivo Koivisto.

    Arman Alizadin Pohjantähden alla -dokumenttiohjelma nosti sosiaalisessa mediassa ennennäkemättömän keskustelun asunnottomuudesta suomalaisessa yhteiskunnassa. Vailla vakinaista asuntoa ry (Vva ry) oli mukana ohjelmassa, ja järjestö on saanut kolmen päivän aikana runsaasti yhteydenottoja huolestuneilta kansalaisilta. Ympäri Suomea ihmiset haluavat auttaa.

    Sadat tai jopa tuhannet ihmiset ovat esittäneet eri some-kanavilla huolensa asunnottomuudesta.

    Sadat tai jopa tuhannet ihmiset ovat esittäneet eri some-kanavilla huolensa asunnottomuudesta. Viimeisen kolmen päivän aikana Vva ry on saanut useita kymmeniä yhteydenottoja. Tiedustelut ovat koskeneet erilaisia auttamisen mahdollisuuksia: ihmiset kertoivat haluavansa tukea järjestöä taloudellisesti, lahjoittaa vaatteita ja muita tarvikkeita, valmistaa ruokaa tai järjestää tilaisuuksia kävijöille. Lahjoitetut varat Vva ry käyttää matalan kynnyksen työhön, jossa tehdään välitöntä auttamistyötä asunnottomien ja asunnottomuusuhan alla elävien ihmisten parissa. Viime vuonna järjestön matalan kynnyksen palveluissa oli yhteensä 25 560 kontaktia.

    Palautetta ja kiitosta

    Vapaaehtoisiksi ilmoittautui paljon ihmisiä, jotka haluavat lahjoittaa järjestölle sekä aikaansa että taitojansa. Myös palautetta ja kiitosta järjestön henkilöstön ja vapaaehtoisten toiminnasta on annettu runsaasti. Yhteydenottoja on tullut ympäri Suomea myös ihmisiltä, jotka ovat itse asunnottomia tai asunnottomien henkilöiden läheisiä, jotka tarvitsevat apua. Moni henkilö kertoi myös kuulleensa ensimmäistä kertaa asunnottomuudesta Suomessa.

    Asunnottomuustyötä tehdään jatkuvasti järjestöissä, viranomaistyönä ja ministeriön tasolla.

    Vva ry:n vuonna 1997 aloittama Asunnottomien yö -tapahtuma, jota vietetään vuosittain lokakuussa YK:n Köyhyyden ja syrjäytymisen vastaisena päivänä on tapahtuma, jolla pyritään muun muassa lisäämään tietoisuutta asunnottomuudesta.

    Asunnottomuustyötä tehdään jatkuvasti järjestöissä, viranomaistyönä ja ministeriön tasolla. Valtakunnallisten Paavo I ja II -ohjelmien (Pitkäaikaisasunnottomuuden vähentämis- ja poistamisohjelmat 2008–2011 ja 2012–2015) kautta asutettiin valtaosa pitkään kadulla olleista asunnottomista suurimmissa asunnottomuuskunnissa. Uutta asunnottomuuden ennaltaehkäisyn ohjelmaa AUNEa on valmisteltu viime vuoden ajan. AUNE-ohjelmassa paneudutaan muun muassa asunnottomuuden ennaltaehkäisyn malleihin, luottotietonsa menettäneiden asumisratkaisuihin, maahanmuuttajien asunnottomuuteen ja erilaisiin tuen tapoihin.

    – Tehokkaimmat keinot asunnottomuuteen ovat kohtuuhintaisten asumisratkaisujen lisääminen, luottohäiriöisten asumisen helpottaminen ja asunnottomien mukaan ottaminen asumisratkaisujen suunnitteluun, toteaa järjestön toiminnanjohtaja Sanna Tiivola.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen kirjastolaitos elää murrosta, jossa palvelut ovat yhä useammin käytettävissä ilman henkilökuntaa. Kuva Marty B CCO 2.0
    Kulttuuri
    2.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Omatoimikirjastot kattavat jo lähes koko maan – mutta mitä tapahtuu kirjastoalan työlle?

    Lupa- ja valvontaviraston tuore (1.4.

    Ukrainan toistuvat drooni iskut Venäjän kohteisiin Suomenlahden eteläpuolella kärjistävät tilannetta myös Suomessa. Kuva Bengt Nyman CC0 4.0
    Uutiset
    1.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomi tutkii Ukrainan droonien harhautumista – ilmatilaloukkaus paljastaa suurvaltojen varjokamppailun

    Ilves on Suomen metsissä yhä yleisempi näky kuva John Loehr
    Tutkimus
    31.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tehometsätalous uhkaa ilvestä

    Miltonin myötätuntokuiluteoria osoittaa ongelma ei ole autistissa, vaan normissa. Kuva Chretien Legouais CCO 0.0.
    Uutiset
    30.3.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Autistit kommunikoivat keskenään sujuvasti – haasteet syntyvät vasta neurotyypillisten kanssa

    Kerttu Matinpuro kuva Miguel Lopez
    Ulkomaat
    29.3.2026
    Miguel López

    Länsi-Sahara ei ole kaukana

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!