Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ennätysmäärä venäläisiä kirjailijoita Helsingin Kirjamessuille

    Kulttuuri
    Avainsanat: Kirjamessut
    14.10.2015 - 10:26
    Tiedonantaja
    Venäläinen kirjallisuus ja kulttuuri esittäytyvät tänä vuonna Helsingin Kirjamessuilla laaja-alaisesti ja moniäänisesti. Helsingin Kirjamessut järjestetään 22.–25. lokakuuta Helsingissä Messukeskuksessa.
    – Venäläiset nykykirjailijat eivät ole olleet missään tapahtumassa näin hyvin edustettuina, kertoo venäläisen kirjallisuuden ja kulttuurin professori Tomi Huttunen Helsingin yliopistosta.
    Huttunen on ollut mukana kirjamessujen ohjelman suunnittelussa tiiviisti tänä vuonna, kun messujen teemana on venäläinen kirjallisuus ja kulttuuri. Ohjelmaa messuille järjestävät mm. Venäjän kirjaliitto, suomalaiset kustantajat, Suomen PEN, Venäläisen kirjallisuuden seura, Sello-kirjasto, Cultura-säätiö, Suomi-Venäjä-seura ja Helsingin yliopisto.
    – Ohjelma on hyvin kiinnostava ja rikas. Sitä seuraamalla saa hyvän käsityksen Venäjän nykykirjallisuudesta ja klassikoistakin. Esillä on proosan, tietokirjallisuuden, novellien ja runojen lisäksi lastenkirjallisuutta ja fantasiaa, historiaa ja esseitä. Messuilla ovat esillä kaikki tämän hetkisen venäläisen kirjallisuuden erilaiset suuntaukset. Elämme aikaa, jolloin kirjailijoiden herkkyyttä ja tarkkanäköistä sanavalmiutta erityisesti kaivataan. Tähän kutsuun myös kirjailijat ovat vastaamassa, toteaa Huttunen.
    Tänä vuonna julkaistaan useita venäjänkielisiä teoksia suomeksi. Lauantaina 24. lokakuuta järjestetään venäläisten kirjailijoiden paneelikeskustelu kirjailijan ja kirjallisuuden asemasta venäläisessä kulttuurissa. Messuilla on esillä myös venäläinen ja Venäjä-aiheinen tietokirjallisuus.

    Lapsia ja nuoria innostetaan lukemaan

    Helsingin Kirjamessuilla uusista kirjoistaan kertovat kaikki suomalaisen kirjallisuuden tähdet ja useita kansainvälisiä kirjailijavieraita. Kansainvälisiä kirjailijavieraita on 57, joista 33 on venäläisiä.
    Messuilla esiintyy kirjailijoiden lisäksi politiikkoja, tiedemiehiä, taiteilijoita ja vaikuttajia. Ohjelmassa on keskusteluja, kirjaesittelyjä ja haastatteluita.
    Kallion ilmaistutaidon lukion opiskelijat järjestävät Louhi-lavan ohjelman nyt jo neljättä kertaa. Tänä vuonna ohjelma on entistä realistisempaa ja esillä on muun muassa nuorten mielenterveys, sosiaalinen media, elämässä pärjääminen ja sukupuoliroolit.
    – Pidämme erittäin tärkeänä KirjaKallion osallistumista kirjamessujen ohjelmaan. He puhuttelevat nuoria juuri oikealla tavalla. Kirjamessuilla nuori puhuu nuorelle. KirjaKallion opiskelijat ovat itse suunnitelleet ohjelmansa ja myös toteuttavat sen, kertoo ohjelmajohtaja Stig-Björn Nyberg. Kirjakallio suosittelee myös lukemista nuorille muilta lavoilta.
    Kirjamessut kutsuu yhteistyössä Suomen tietokirjailijoiden ja Äidinkielen opettajain liiton kanssa 8 000 koululaista ja opiskelijaa messuille torstaina ja perjantaina.
    Tiedonantaja on mukana kirjamessuilla Kulttuuri- ja mielipidelehtien liiton Kultti ry:n osastolla. TA-Tiedon kirjoja Marxin Pääoman ajankohtaisuus ja Pääoma saa Rosebudin osastolta.
    Helsingin Kirjamessut järjestetään torstaista sunnuntaihin 22. – 25.10.2015 Messukeskuksessa Helsingissä.
    www.helsinginkirjamessut.fi

    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Orpo Purran hallitus on löytänyt eläkesovun, mutta SAK n mukaan esitetty malli ei korjaa järjestelmän rakenteellisia ongelmia. Viljo Pietinen CCO 4.0
    Uutiset
    22.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Orpo–Purran hallituksen eläkesopu kasvattaisi veronmaksajien taakkaa ja jatkaisi yrittäjien alivakuuttamista

    Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK  arvioi, että Orpo-Purran hallituksen valmistelema yrittäjien eläketurvan uudistus lisäisi veronmaksajien kustannuksia ja ylläpit

    Virossa koululaiset osoittavat mieltä ilmastonmuutosta vastaan. Kuva Märt Põder CCO 4.0
    Politiikka
    21.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viron opettajat paremman työajan ja palkan puolesta

    Mielipiteet
    20.4.2026
    Lähiömutsi
    Tilaajille

    Miljoonan persaukisen maa

    Collective agreement negotiations by Tehy and Super in Finnish healthcare in 2022 1
    Tutkimus
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Lähihoitajien viesti: hoivan laatumurenee rakenteellisessa kriisissä

    Ulkomaat
    20.4.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Komintern huhtikuu 2026

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!