Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Joukkovoimalla hallituspolitiikkaa vastaan!

    Mielipiteet
    21.8.2015 - 8:29
    Hannu Tiainen

    Mitta alkaa olla täysi, kuppi keikahtamassa nurin. Suomalaisen työtätekevän kansan ja muiden heikoimmassa asemassa olevien niskaan aiotaan kaataa yhä härskimmin laman laskut. Suomesta ollaan tekemässä sellaista kyytiä yhä syvempää luokkayhteiskuntaa, että oksat pois.

    Uusi oikeistohallitus aikoo pistää todenteolla ison rattaan pyörimään, jossa kiveäkään ei jätetä kääntämättä kun suomalaisia lyödään polvilleen. Edellisen hallituksen toimet näyttävät olevan vain esimakua mitä tuleman pitää.

    Kun valtion talous tökkii pahasti kulutuksen hiipuessa, mitä hallitus aikoo tehdä? Niinpä, niin sitä luulisi, että kohentaisi kansalaisten ostovoimaa. Tekemätöntä työtä on pilvin pimein. Viennin elpymistä odotellessa kannattaisi satsata sisäisen talouden kohentamiseen luomalla uusia työpaikkoja, kulutuskysyntää kasvattamalla. Näin sitä luulisi tehtävän, mutta taas kerran voidaan todeta vanha viisaus, että luulo ei ole tiedon väärti.

    Sillä eihän moinen oikeiston SSS-miehille passaa. Kun on vuosia tehty töitä sen eteen, että on saatu rapautettua kuntien taloudet ja näin luotu yksityiselle sektorille oivat markkinaraot, niin eihän se vaan sovi luoda uusia työpaikkoja julkiselle sektorille.

    Kun miljardien tulonsiirrot yrityksille eivät tuoneetkaan uusia investointeja ja työpaikkoja, vaan lihotti entisestään omistavaa luokkaa, niin onhan vaje jollain korvattava. Pistetään siis vahinko kiertämään siten, että suomalaisten ei syömän pidä. Eihän sitä nyt herranen aika nähköön voi takaisin periä yrityksiltä vaikka ne ovat jakaneet osinkoja kymmeniä miljardeja omistajilleen.

    Mitä sitä muutamien kukkarolle miljardien perään huutelemaan, kun on budjettivajeen maksajia yllin kyllin. On pienituloisia eläkeläisiä, opiskelijoita, lapsiperheitä, työttömiä, työläisiä ja löytyyhän näitä. Eihän tyhmä kansa huomaa, tai voihan se vähän purnata kun napsastaan euro sieltä ja toinen täältä, kiristellään veroja ovelasti vähän joka puolelta. Paskat me mitään valtion velkaa lyhennetä, vaan annetaan suoraa tulonsiirtoa pääomille, eihän ne edes sellaista huomaa kun niitä niin kiukuttaa muutenkin miettiessä miten selviää huomisesta päivästä.

    Mutta väärin hyvät SSS-miehet, tulette kusemaan pottinne. Työtätekevä väestö on nyt hyvin vihainen, suorastaan suuttunut. Kun kerran järkipuheet eivät ole auttaneet, niin on otettava ohjat omiin käsiin ja pistettävä kova kovaa vastaan.

    Lauantaina 22.8 rävähtää. Silloin Helsingissä on suurmielenosoitus hallituksen leikkauspolitiikkaa vastaan. Jo riittää köyhän kansan ja työväen simputus, maksakaa laskunne itse. Ottakaa niiltä jotka olette jo pitkään päästäneet kuin koirat veräjästä. Me haistatamme pitkät työaikojen pidentämisille, leikkauksille ja säästöille joilla maamme aiotaan viedä vararikkoon.

    Työtä työttömille, kunnon palkka työläisille, työtä jaettava työaikaa lyhentämällä, sosiaaliturva ajan tasalle, palvelut turvattava kaikille, koulutukseen satsattava, eläkeläiset pois köyhyysloukuista jne. Eurot liikkeelle, kansan käyttöön ja ei kun Suomi nousuun.

    Hyvät ihmiset, tulkaa mukaan – siellä minäkin olen, suin surminkaan minua ei saa pysymään poissa. Sovitaan, että mielenosoituksessa tavataan – näytetään niille ja sanotaan suoraan, että tunkekaa leikkauslistanne sinne minne ei aurinko paista.

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaisuuden määrittely on jälleen politisoitunut. Kuva Aleksi Marti.
    Teoria
    11.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkija kehittäisi avoimen Suomen kertomusta

    Kun yhteiskunta horjuu, tarinat menneisyydestä alkavat jäsentyä uudelleen.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon