Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Leikkauspolitiikkaa vastustava suurmielenosoitus pysäyttää Helsingin 22. elokuuta

    Kotimaa
    5.8.2015 - 14:40
    Tiedonantaja
    joukkovoima.com
    Suurmielenosoitus hallituksen kaavailemaa leikkauspolitiikkaa vastaan valtaa Helsingin kadut 22. elokuuta. / joukkovoima.com |

    Suurmielenosoitus hallituksen kaavailemaa leikkauspolitiikkaa vastaan valtaa Helsingin kadut 22. elokuuta. Mielenosoituksen teesit ovat: leikkauspolitiikkaa vastaan Suomessa, Euroopassa ja koko maailmassa, riittävä toimeentulo kaikille ja ihmis- ja perusoikeudet kaikille.

    Järjestäjien mukaan mielenosoitus tulee pysäyttämään Helsingin keskustan liikenteen pysähtymällä paikoilleen ja sulkemalla kadut ennalta ilmoittamattomassa kohteessa marssin aikana viideksitoista minuutiksi.

    – Sipilän hallitus on ehdottanut, että tuottavuutta parannettaisiin lisäämällä vuosittaista työaikaa sadalla tunnilla. Työajan pidentämisen positiivisista vaikutuksista tuotannon kasvuun ei ole kuitenkaan vakuuttavaa näyttöä. Vaikka näin olisikin, ei pääoman kasvattaminen työntekijän kustannuksella voi olla hyväksyttävää. Vaikka tämä viisitoista minuuttia ei toisi kasvua eikä muutakaan lisäarvoa tuotantoon, työntekijälle se on kuitenkin raskas lisäys. Siksi tahdomme näyttää, että nuo viisitoista minuuttia, joista Sipilän hallitus ei ole valmis maksamaan, todella tuntuvat, järjestäjät toteavat.

    Mielenosoituksen päivämääräksi on valittu seuraava päivä Sipilän yhteiskuntasopimuksen hyväksymisen tai hylkäämisen jälkeen. Vaikka julkisuudessa puhutaan yhteiskuntasopimuksesta, kyseessä on ennemminkin hallitukselta ja teollisuudelta tuleva sanelu, jossa työntekijät, työttömät ja monet muut ryhmät joutuvat taipumaan pääoman kasvun turvaamiseksi.

    Puheita ja musiikkia

    Mielenosoitus päättyy toritapahtumaan Hakaniemen torilla. Tapahtumassa kuullaan puheita sekä musiikkia, ainakin rap-artisti Paleface ja Suomen Euroviisuedustaja Pertti Kurikan Nimipäivät ovat tulossa soittamaan.

    PKN:n solisti Kari Aalto kommentoi leikkauspolitiikkaa:

    – Ei pitäis leikata mistään, mua ne leikkaukset koskettaa. Mä vihaan poliitikkoja kun ne ei osaa päättää oikeita asioita joista ei tuu yhtään mitään. PKN ei puolusta hallituksen ajamaa leikkauspolitiikkaa. Minä oon sitä mieltä, että ne on poliitikoilta turhanpäiväsiä asioita. Suomen asioita voisi hoitaa paremmin.

    Mielenosoitus järjestäytyy alustavasti ainakin kuuteen eri blokkiin sen mukaan, miten leikkaukset ovat vaikuttaneet eri ryhmiin. Yksityishenkilöitä ja ryhmiä kutsutaan mukaan myös omine blokkeineen. Eri ryhmät voivat tuoda esiin näkemyksiään ja ehdotuksiaan vaihtoehdoiksi hallituksen politiikalle, jakamalla omaa materiaaliaan mielenosoituksessa.

    Mielenosoituksen takana on poliittisesti sitoutumaton kansanliike Joukkovoima. Puoluetunnukset eivät ole sallittuja mielenosoituksessa, mutta eri puolueiden henkilöt ja ryhmät ovat erittäin tervetulleita mielenosoitukseen. Mielenosoituksessa ei hyväksytä minkäänlaista rasismia eikä siihen viittaavia tunnuksia.

    Eri puolilta Suomea on organisoitu edullisia bussikyytejä Helsinkiin. Katso tarkemmat tiedot Joukkovoiman verkkosivuilta täältä.

    Kokoontuminen Rautatientorilla alkaa klo 14

    Torijuhla Hakaniemessä alkaa klo 17

    www.joukkovoima.com


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Suomen Elintarviketyöläisten Liiton (SEL) puheenjohtaja Veli-Matti Kuntonen arvioi Porvoon työväen vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ovat muodostumassa ratkaisev

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Mariam Salah kuva Salah
    Kulttuuri
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Gazan taide saapuu Suomeen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!