Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Keskusareenan suunnittelua jatketaan Tampereella

    Kotimaa
    25.5.2015 - 9:00
    Jari Heinonen

    Iloiset veronmaksajat toimivat sponsoreina

    Tampereelle on tarkoitus rakentaa Sorin alueelle rautatien päälle monitoimihalli (10 800 paikkaa), toimistoja (1 500 ”työpaikkaa”), asuntoja (260) ja hotelli (250 huonetta). Lisäksi monitoimihallin yhteyteen on suunnitteilla harjoitushalli.
    Liikennevirasto sekä VR-yhtymä luovuttavat kaupungille muodostuvaan monitoimitoimiareenan tonttiin kuuluvat alueet. Kaupunki puolestaan vuokraa tontin 60 vuodeksi mahdollisesti syntyvälle kiinteistöyhtiölle, kun Keskusareena Oy ei saanut kerättyä vaadittuja rahoja hankkeeseen. 

    Kaupunki tukee kymmenillä miljoonilla

    Kaupunki on aiemmin päättänyt äänestyspäätöksellä osallistua tontin rakentamiskelpoiseksi saattamisen kustannuksiin 22,7 miljoonalla eurolla eli rahoittaa kannen rakentamista tällä summalla. Kaupunki on edelleen päättänyt avustaa tontinvuokran ja kiinteistöveron verran areenan kiinteistöyhtiötä 30 vuoden ajan eli noin 470 000 eurolla vuodessa. Yhteensä tämä tekee 14,1 miljoonaa euroa. Kaupunki on lisäksi ilmoittanut ostavansa monitoimiareenalta palveluilta 500 000 eurolla 15 vuoden ajan eli yhteensä 7,5 miljoonalla eurolla. Nyt uudessa esityksessä kaupunki on esittänyt, että se pääomittaisi kiinteistöyhtiötä 20-25 miljoonalla eurolla eli suunnilleen tontinvuokran, kiinteistöveron ja palveluostojen verran. Samalla Hakametsän jäähalli lopetettaisiin jäähallina ja siitä tehtäisiin sisäurheilukeskus. Tämä maksaa varmasti jotakin, mutta kulupuoli jää auki. Lisäksi kaupunki on suunnitellut rakentavansa infrastruktuurin Sorin alueelle ja kaavoittavansa sen. Tämä maksaa vähintään 9 miljoonaa euroa. Eli kaupunki on sitoutumassa tukemaan Tampereen Keskusareenan kiinteistöyhtiötä (ja sen omistajia) pitkälti yli 50 miljoonalla eurolla. 

    Lisäksi uudessa suunnitelmassa kansi- ja areenahankkeeseen on koplattu 17 000 kerrosneliön kortteli Ranta-Tampellasta. Tuossa korttelissa on 17 kerrostaloa. Eli se rakennusyhtiö tai jonkinlainen konsortio, joka suostuu rakentamaan keskusareenan, saa sopuhintaan hyvän tontin Näsijärven rannasta. Namuja ja porkkanoita siis riittää. Ja iloiset veronmaksajat toimivat sponsoreina.

    Lobbaajien vaikutusvalta valtava

    Sorin alueella taotaan ”veroeuroja” sanovat kokoomuksen valtuutetut, mutta mihinkähän suuntaan nuo eurot oikein kulkevat? Ja kuuluuko tällainen yksityisen bisneksen vastikkeeton tukeminen kaupungin ydintehtäviin?
    Kaupungin linjaus ei kestä EU:n ”notifikaatiota” eli ilmoitusta. Yksittäisen yhtiön vastikkeeton tukeminen ei ole kaupungin tehtävä. Tätä kautta hanke luultavasti viivästyy joka tapauksessa merkittävästi. Ja voi olla, että hanke ei toteudu ollenkaan, koska rahoittajia ei porkkanoista huolimatta näytä löytyvän. NCC on luopunut hankkeesta, samoin Keskusareena Oy ei vuosien puuhastelusta huolimatta löytänyt hankkeeseen rahoittajia.

    Mutta Tampereen kaupungilla näyttää riskirahaa löytyvän jälleen seiniin ja jopa vahvaan lattiaan, vaikka aiemmin ei ole löytynyt alakouluihin ja sosiaaliasemiin. Ristiriita on melkoinen. Lobbaajien vaikutusvalta on valtava, tamperelaisten olematon. Monitoimihalli pitäisi saada valmiiksi varmaankin taas joihinkin tuleviin jääkiekon MM-kisoihin. Tästä tulee hurja kiire, mutta voisiko joku miettiä vastaavaa lobbauksen tehoa ja vaikutusta jossakin muussa asiassa, vaikkapa lasten, ikäihmisten ja huono-osaisten asioissa?

    Veronmaksajien rahoja

    Areenahanke on kaupallisen bisnesurheilun ja bisneskulttuurin tuote. Kulttuuri ja urheilu nähdään läpeensä kaupallisena, vain bisneksenä. Tämä on markkinatalouden näkökulmasta ymmärrettävä ajatus, mutta miksi tähän (huonoon ja kannattamattomaan) bisnekseen tarvitaan taas kerran näin valtavasti veronmaksajien rahoja ja pitkäaikaista sitoutumista? Kaavailtu monitoimihalli on Tampereen ”Colosseum”, jossa tullaan tarjoamaan roskaruokaa ja läpeensä kaupallista viihdettä kansalle. Tätä ei Tampereella oikeasti tarvita.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) Lapin ja Jyväskylän piirit arvostelevat Orpo-Purran hallituksen turvallisuus‑ ja talouslinjaa, joka niiden mukaan lisää ydinaseuhkaa, kasv

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!