Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    SKP vähävaraisen eläkeläisen puolella

    Kotimaa
    16.4.2015 - 12:51
    Marko Korvela
    Hannu Oittinen
    – SKP on varmasti se puolue

    Sitoutumattomana ehdokkaana Pirkanmaalla oleva tamperelainen näyttelijä Laila Räikkä on kohdannut vaalikentillä paljon iäkkäitä äänestäjiä, jotka haluavat politiikkaan muutosta, mutta eivät oikein tiedä mistä sitä etsiä. Räikkä on rohkaissut heitä äänestämään Suomen kommunistista puoluetta.

    – SKP on varmasti se puolue, joka on vähävaraisen ihmisen puolella, hän muistuttaa.

    Keskusteluissa on esille noussut etenkin huoli vanhuudesta. Moni pelkää mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

    Vanhuspalveluissa säästetään sillä, että vanhukset jätetään kotiin. Koti on varmasti monelle vanhukselle hyvä paikka, mutta vanhukset kunto pitää arvioida: pärjääkö hän todella kotona.

    Räikän mukaan vanhuspalveluista on jo nyt leikattu niin, etteivät henkilöstöresurssit riitä.

    – Voi olla, että hoitaja on vanhuksen luona vain varttitunnin, vaikka maksettu on koko tunnista. Ei vartissa ehdi saada ihmisläheisyyttä eikä aitoa huolenpitoa. Tekemätöntä työtä löytyisi hoivapuolelta paljon, sanoo Räikkä.

    Hoivavastuun sälyttäminen entistä enemmän perheiden ja suvun harteille on ongelmallista. Omaishoitajien korvaukset ja muut edut ovat Räikän mielestä aivan liian pieniä.

    Rikkaiden aika maksaa

    Laila Räikkä puolustaa julkisia lähipalveluja – matkan esimerkiksi terveysasemalle pitää olla kohtuullinen.

    Räikän mielestä SKP:n aloite 1 200 euron kuukausittaisesta perusturvasta kohentaisi monen pienituloisen eläkeläisen elintasoa. Lisää rahaa Räikkä löytäisi muun muassa veronkiertoa hillitsemällä ja rikkaita verottamalla.

    – Nyt on aika rikkaidenkin maksaa, köyhien selkänahasta on raastettu jo tarpeeksi, summaa Räikkä. 


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Fatah arvioi rauhanprosessin perintöä uudelleen kuva Mujaddara
    Politiikka
    20.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Bassam Zakarneh: Rauhanprosessin rakentaneet johtajat ovat epäonnistuneet – Suomenkin arvioitava politiikkaansa uudelleen

    Suomen syvenevä puolustusyhteistyö Israelin kanssa sekä keskustelu Palestiinan valtion tunnustamisesta ovat nostaneet esiin kysymyksiä suomalaisen ulkopolitiikan arvoista ja ni

    20260910 142615
    Ulkomaat
    19.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Toimittajien havainnot voivat auttaa myös Kiinaa näkemään omat ongelmansa

    20260911 201038
    Kulttuuri
    18.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiinalainen pukeutuu dynastiaan

    20260909 092918
    Uutiset
    17.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleisöt siirtyvät sosiaaliseen mediaan

    Jättikettujen ylijalostus näkyy uusissa kuvissa suomalaisilta turkistarhoilta, joissa eläinten hyvinvointi on vakavasti heikentynyt. Kuva Project 1882
    Kotimaa
    5.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Eläinjärjestöt vaativat turkistarhauksen kieltoa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!