Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Turussa juhlitaan ilman Arhinmäkeä

    Kotimaa
    7.1.2015 - 14:31
    Tiedonantaja
    NN
    – Nyt on aika rakentaa laajaa yhteisrintamaa vastustamaan porvarien politiikkaa

    Turun Vasemmistoliitto ja SKP olivat valmistelleet yhteisen tilaisuuden, jossa molempien puolueiden puheenjohtajat Paavo Arhinmäki ja JP Väisänen oli sovittu juhlapuhujiksi. Lauantaiksi tammikuun 10. suunnitellussa tapahtumassa olisi juhlistettu yhdessä Suomen Kansan Demokraattisen Liiton perustamisen 70-vuotista historiaa.

    Vasemmistoliiton puheenjohtaja Arhinmäki perui kuitenkin osallistumisensa tapahtumaan. Arhinmäki tapaa silti äänestäjiään SKDL-juhlan aikana toisaalla Turussa.

    – Turun Vasemmistoliitto yksipuolisesti perui tilaisuuden juhlaosuuden. SKP:n Turun piirin aktiivit päättivät, että kuukausia yhteistyössä Turun Vasemmistoliiton kanssa järjestettyä juhlaa ei pelkällä Arhinmäen ilmoituksella peruta, sanoo juhlajärjestelyissä vahvasti mukana ollut Kaija Kiessling Turusta.

    SKP:n puheenjohtaja JP Väisänen tulee Turkuun suoraan Berliinistä, jossa hän osallistuu perjantaina Euroopan vasemmiston puheenjohtajien kokoukseen. Väisänen kertoo olevansa pettynyt Arhinmäen ilmoitukseen perua oman osallistumisensa.

    – Turkulaiset toverit ovat tehneet paljon työtä tämän eteen. Olin varmistanut itse, että ehdin mainiosti Euroopan vasemmiston puheenjohtajien kokouksesta Berliinistä suoraan tälle turkulaiselle yhteistyön puhujalavalle ja että saan tuoda uusimmat luokkataisteluterveiset Euroopan vasemmistosta suoraan Suomen Turkuun.

    Iltajuhlassa MC Kajo

    Lauantain ohjelma alkaa klo 16 historiaseminaarilla, jossa VTM Henri Sundholm alustaa vasemmiston toiminnasta Turussa. Sen jälkeen iltajuhlassa kuullaan musiikkiesityksiä, autenttisia katkelmia historian tapahtumista 70 vuoden ajalta sekä SKP:n puheenjohtajan JP Väisäsen puhe. 

    Iltajuhlassa esiintyvä moninkertainen räpin Suomen mestari MC Kajo kehottaa taiteilijoita liittymään yhteisrintamaan.

    – Mun mielestä nyt on erityisen tärkeää toimia oikeiston ajamaa leikkaus- ja eriarvoistamispolitiikaa vastaan. Nyt tarvitaan selkeitä vasemmistolaisia vaihtoehtoja. On hyvä aika rakentaa laajaa yhteisrintamaa vastustamaan porvarien politiikkaa. Artistien ja taiteilijoiden on tärkeää ottaa rohkeasti poliittista kantaa asioihin ja näyttää kenen puolella ollaan! Kehotankin muita räppäreitä tekemään saman ja liittymään yhteen, sanoo MC Kajo.

    MC Kajo, siviilissä Kalle Niskanen, asuu Kaarinassa ja on SKP:n listoilla Turun vaalipiirissä ehdolla kevään eduskuntavaaleissa.

    T-talolla (Vanha Hämeentie 29) järjestettävät seminaari ja juhlatilaisuus ovat kaikille avoimia ja maksuttomia.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Huoltovarmuuskeskuksen (HVK) tuore selvitys toimialojen kyberkypsyydestä piirtää kuvan Suomesta, jossa teknologinen murros kiihtyy, mutta yritysten kyberturvallisuuden kehitys e

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Sitra alkaa rahoittaa puolustus ja turvallisuusalan hankkeita kuudessa kaupungissa ja kahdessa ammattikorkeakoulussa, Kuva Syced CCO 0
    Kotimaa
    11.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomi kiihdyttää militarisaatiota? Sitran rahoittama Define-verkosto laajenee koko maahan

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!