Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Kaikkien aikojen arvostelu

    Kulttuuri
    11.11.2014 - 15:31
    Arto Ahlakorpi

    Kirjailija tarkkailee todellisuutta nykyisyydessä ja menneisyydessä, pureskelee sitä ja muokkaa siitä mielikuvituksensa mahtavilla voimilla uuden todellisuuden. Kun kirjailija toteuttaa jumalallista tehtäväänsä, häntä ei voi pysäyttää mikään tai kukaan. Mutta voisiko hänen ajatustensa suuntaan vaikuttaa? Ja jos voi niin kuka?

    Kirjailija Hannu Mäkäräisen mielikuvituksen voima on ehtynyt eikä kirjoittaminen suju. Hän on ryypännyt perheensä hajalle ja harkitsee siirtymistä uudelle uralle, mutta aluehallintovirasto ei katso hänen sopivan krematorion pitäjäksi. Parin vielä jäljellä olevan ystävänsä kanssa hän päättää tehdä dokumenttielokuvan thaimaalaisista marjanpoimijoista.

    Hankkeen kariuduttua niin sanottuihin taiteellisiin erimielisyyksiin pettynyt dokumentaristi ja entinen kirjailija Mäkäräinen pakenee vanhempiensa mökille Lappiin ”hiihtämään itsensä kuntoon”. Uskaltautuessaan kerran ihmisten ilmoille ravintolaan hän tapaa Kataisen näköisen miehen, Forsin, jonka tarina panee kirjailijan vielä kerran kirjoittamaan.

    Fors on johtotehtävissä suuressa elämyspuistohankkeessa. Puistossa esiteltäisiin saamelaisen alkuperäiskansan kulttuuria. Hankkeen toteuttajana on suuri brittiläinen Nordic Pro Tour Ltd, jonka Suomen edustaja on päättäväinen Karen Grey. Yritysajattelun ja kulttuurin hankauksilta ei voida välttyä – Grey ei anna saamelaisten vastahakoisuuden haitata hyvää liikeideaa – ja Fors haluaa tehdä ongelmista julkisia Mäkäräisen avulla. Mäkäräinen taas haluaa kirjoittaa romaanin.

    Hänen vanhassa kustantamossaan on kuitenkin tapahtunut muutoksia, tuttua kustannustoimittajaa ei enää ole tukemassa ja kannustamassa. Sen sijaan on markkinointiosaston nainen, jonka tehtävänä on haistaa viimeisimmät trendit, jotka myyvät. Taiteellista vapauttaan puolustava Mäkäräinen päättää kutsua naista markkinointiämmäksi.

    Välillä minun on pakko muistuttaa itselleni, että Hannu Mäkäräinen ei ole Kaikkien aikojen tarinan kirjoittaja Jussi Siirilä, vaikka joitakin yhtymäkohtia onkin. Siirilä kirjoittaa Mäkäräisestä, joka kirjoittaa Forsin tarinan pohjalta. Mutta paljastaako hän oman kustantamonsa markkinoinnin toimintaa kuvatessaan tarinan muuttumista Mäkäräisen käsissä? Onko kirjan Mäkäräisen itseironia samalla Jussi Siirilän itseironiaa?

    Kolme eri tarinaa

    Hyppy toiselle aikatasolle ei ole ihan saumaton. Mäkäräinen kirjoittaa itsensä Forsin tarinaan ja saa omituiselta Ruttu-Kallelta kuulla toisen tarinan vuosikymmenten takaa – saamelaisryhmän matkasta Saksaan 30-luvulla, Hitlerin valtaan nousun aattona. Heidät pestataan esittelemään saamelaista kulttuuria saksalaisille. Näyttelypaikoiksi valikoituu ensin hylätty eläintarha. Yksi matkalle lähteneistä ratkeaa ryyppäämään, katoaa eikä suostu löydettäessä palaamaan ”häkkieläimeksi”. Berliinin eläintarhassa häkkeihin on rakennettu eksoottisia elinympäristöjä, habitaatteja. Saamelaisten vieressä on pygmejä, hottentotteja ja mobali-heimon naisia, jotka olivat venyttäneet huulensa lautasen kokoisiksi. Afrikkalaisten häkit ovat lukittuja.

    Romaanissa on siis oikeastaan kolme eri tarinaa: kirjailija Mäkäräisen painiminen romaaninsa taiteellisuuden ja markkinointiämmän vaatiman trendien huomioon ottamisen kanssa, Forsin kertomus elämyspuiston perustamisesta ja muistelus saamelaisten suuresta Saksan matkasta. Tapahtumia ja käänteitä on runsaasti, mutta ei tolkuttomasti. Henkilöhahmot ovat uskottavia, tutut nimet käyttäytyvät niin kuin voi olettaakin. Fiktiiviset hahmot ovat joskus vähän yliampuvia, mutta johtuuko se markkinoinnin vaatimuksista? Elämyspuiston perustamistapahtumat voisivat olla ihan oikeitakin, myös Saksan matka olisi ihan hyvin voinut tapahtua, Yrjö Kokko on kirjassaan ”Poro” kertonutkin vastaavasta kiertueesta 20-luvulla. Hänen kuvauksessaan suomalaiset eläinlääkäriksi opiskelevat nuoret miehet auttavat kiertueen järjestäjiä laulamalla Isontalon Anttia ja Rannanjärveä saamelaisena perinnelauluna. Siirilä on jatkanut siitä.

    Kolmen tarinan kuljettaminen ja yhteen kietominen on – trendikästä sanaa käyttääkseni – haastavaa, varsinkin kun aiheetkaan eivät ole helppoja, mutta Siirilä onnistuu siinä hyvin. Hän on valinnut puolensa, mutta ei saarnaa. Hän antaa asioiden ja tapahtumien puhua huumoria unohtamatta ja lopputuloksena on nautittava lukukokemus.

    Jussi Siirilä: Kaikkien aikojen tarina. Gummerus 2014. 360 sivua.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Suomen kommunistisen puolueen piirit kritisoivat hallituksen militaristista linjaa ja vaativat hyvinvoinnin asettamista turvallisuuspolitiikan perustaksi. Kuva Emma Grönqvist
    Politiikka
    27.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ydinasekiellon purku ja asevarustelun kasvu uhkaavat hyvinvointia, varoittavat SKP:n piirit

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) Lapin ja Jyväskylän piirit arvostelevat Orpo-Purran hallituksen turvallisuus‑ ja talouslinjaa, joka niiden mukaan lisää ydinaseuhkaa, kasv

    Kuvassa ammattiyhdistysaktiiveja Roma Prideilla. Italiassa suurimman ammattiliiton CGIL n ja teollisuuden etujärjestön Confindustrian harvinainen yhteisrintama. Kuva G.dallorto CCO 2.5 it
    Ulkomaat
    26.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Italiassa ammattiliitto  ja teollisuuden etujärjestö yhteisrintamassa: Euroopan on muututtava, jotta teollisuus ja työpaikat eivät romahda

    Järjestöt arvioivat, että Orpo Purran kehysriihen päätökset heikentävät kansalaisyhteiskunnan ja julkisten palvelujen toimintakykyä. Kuva Lauri Heikkinen Valtioneuvoston kanslia
    Politiikka
    25.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Järjestöt tyrmäävät kehysriihen: Orpo–Purran talouslinja murentaa kansalaisyhteiskunnan ja julkiset palvelut

    Asiantuntijat arvioivat, että DCA sopimus muuttaisi Suomen ydinasepolitiikkaa ja lisäisi sotilaallisia riskejä. Kuva Andrew Greenwood CCO 0.0
    Uutiset
    24.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Suomen ydinasepolitiikkaa ollaan muuttamassa radikaalisti?

    Vastavalmistuneiden työllistyminen on pysynyt vakaana, vaikka hallitus puhuu työmarkkinakriisistä. Kuva Juulia Kalavainen CCO 2.0
    Kotimaa
    23.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vastavalmistuneiden työllistyminen pysynyt vakaana – rekisteriseuranta paljastaa, ettei työmarkkinoiden kiristyminen näy palkkatyöhön siirtymisessä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!