Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Budjettiin esitetään 2 miljardin leikkaus nettomenoihin

    Kotimaa
    7.8.2014 - 14:26
    Yrjö Hakanen
    Toivo Koivisto
    Budjettiriihen eteen on tulossa taas mielenosoitus. Kuva viime vuoden mielenosoituksesta. / Toivo Koivisto |

    Valtiovarainministeriön esitys valtion talousarvioksi jatkaa julkisten menojen leikkaamista. Valtiovarainministeri Antti Rinteen (sd) julkistama ehdotus alentaa valtion menoja nettomääräisesti noin kahdella miljardilla eurolla.

    Valtiovarainministeriön esittämät leikkaukset kohdistuvat muun muassa kuntien valtionosuuksiin, lapsilisiin, sairausvakuutuskorvauksiin ja kehitysyhteistyöhön. Toisaalta budjettiesitys nostaa välillisiä veroja sekä kunnallisia veroja ja maksuja.

    Menokehyksiä ei korjata

    Antti Rinne esitteli ehdotuksen keskiviikkona, mutta budjettikirja julkaistiin verkossa vasta torstaina iltapäivällä, kun Tiedonantaja oli jo painossa.

    Budjetin loppusumma on 53,4 miljardia euroa, mikä on noin 0,6 miljardia tämänvuotista vähemmän. Nettomääräisesti menot alenevat noin 2 miljardia verrattuna tähän vuoteen. Yksittäiset lisäykset toteutetaan keväällä sovittujen menokehysten puitteissa eli leikkaamalla muualta budjetista.

    Kuntien valtionosuuksiin raju pudotus

    Rinteen ja kunta-asioista vastaavan ministeri Paula Risikon (kok) johdolla valmisteltu ehdotus leikkaa rajusti kuntien valtionosuuksia. Sosiaali-, terveys- ja opetustoimen palvelujen valtionosuus pudotetaan 29,57 prosentista noin 25 prosenttiin – noin kuudesosalla. Kun palvelujen tarve samaan aikaan lisääntyy, kasvaa paine kunnallisveron korottamiseen.

    Sosiaali- ja terveydenhuollon maksuja aiotaan korottaa 40 miljoonalla eurolla. Tämäkään raha ei jää kuntien palveluihin, vaan leikataan pois valtion avustuksista. Myös kiinteistöveron korottamisen tuotot valtio leikkaa kunnilta.

    Budjettiesitys korottaa kehysriihessä sovittua enemmän sähkö-, polttoaine- ja autoveroja. Näin katetaan energiavoimaloiden windfall-veron peruminen. Yrityksiä tuetaan myös edustuskulujen verovähennyksillä ja lisäämällä investointi- ja muita tukia. Työntekijöiltä sen sijaan vähennetään työmatkakulujen verovähennysoikeutta.

    Lapsilisien ja eläkkeiden leikkaukset

    Jyrki Kataisen hallitus sopi keväällä kehysriihessä lapsilisien leikkaamisesta noin 110 miljoonalla eurolla. Silloin sovittiin myös ansiosidonnaisen työttömyysturvan, eläkkeiden, opintotuen ja muiden sosiaalietuuksien indeksikorotusten leikkaamisesta. Myös lääkekorvauksien omavastuita nostettiin.

    Vielä keväällä, SDP:n puheenjohtajaksi pyrkiessään Rinne esitti lapsilisien leikkaamispäätöksen perumista ja sosiaalietuuksien indeksikorotusten jäädytyksen arvioimista uudelleen. Rinteen ensimmäisen budjettiesitys ei peru leikkauksia.

    Verotukseen esitetään lapsivähennys pieni- ja keskituloisille korvaamaan lapsilisien leikkausta. Kaikkein pienituloisimpia se ei auta, koska he eivät maksa valtion tuloveroa. Pienintä eläkettä saaville indeksileikkaus korvataan nostamalla takuueläkettä 10 euroa kuukaudessa, mihin varataan 10 miljoonaa euroa. Pieni- ja keskituloisille esitetään korotus eläketulovähennykseen (noin 70 miljoonaa). Moni keskituloinen eläkeläinen jää kuitenkin miinukselle, vaikka nämä esitykset toteutuisivat.

    Asumismenot nousevat

    Alexander Stubbin hallituksen lupaukset asuntopoliittisista toimista jäävät budjettiesityksessä vaatimattomiksi ja suosivat hyvätuloisia. Asuntolainoitukseen ehdotetaan uutta 20 vuoden korkotukimallia. Siinä asuntorahaston lainoittamat asunnot vapautuvat myyntirajoituksista 20 vuoden kuluttua. Tämä ei helpota pienituloisten ja vuokra-asuntoa tarvitsevien asemaa.

    Paljon puhuttuihin korjausavustuksiin ministeriö esittää vaivaiset 35 miljoonaa euroa lisää. Ehdotukseen Remontti Oy:n perustamisesta liittyy monia kysymysmerkkejä.

    Liikenneinvestointeihin keväällä tehtyjä leikkauksia perutaan 88 miljoonalla. Rahaa luvataan mm. valtatie 8:n, Pohjanmaan radan, Pisara-radan, länsimetron jatkon ja Tampereen raitiotiesuunnitelman kustannuksiin.

    Missä uudet työpaikat?

    Vaikka työttömyys ja erityisesti pitkäaikaistyöttömyys on lisääntynyt rajusti, puuttuvat budjettiesityksestä muutamia liikenneinvestointeja lukuun ottamatta esitykset valtion ja kuntien työpaikkojen lisäämisestä. Vähätkin panostuksen työllisyyteen jäävät riippumaan lähinnä pk-yritysten ja rakennusalan yritysten toimista. Valtion yritysten osalta aiotaan jatkaa yksityistämistä.

    Budjettiriihi 27.elokuuta

    Odotettavissa on vielä hallituskumppaneiden kesken vääntöä ennen kuin hallituksen 27.elokuuta alkava budjettiriihi saa esityksen valmiiksi. Hallituspuolueet hakevat julkisuudessa pisteitä yksityiskohtia koskevista muutoksista, vaikka jo päälinjat ja menokehykset lyötiin lukkoon jo keväällä ja kesäkuussa.

    Budjettiriihen eteen on tulossa Helsingin Työttömät ry:n kutsuma mielenosoitus. Sitä tarvitaankin nostamaan esille vaatimukset työllisyyden, toimeentuloturvan, kunnallisten palvelujen, vuokra-asuntotuotannon, koulutuksen ja muiden perusoikeuksien vahvistamisesta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    ”Me tulemme tuomioistuimen kautta hakemaan PAMin osa-aikaisille jäsenille korvausta työsopimuksen ylittäviltä tunneilta. Haemme tähän useampia jäseniä mukaan.

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!