Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    EU natisee liitoksistaan – Kreikassa pelätään jo sotilasjuntan paluuta

    Mielipiteet
    14.6.2013 - 12:40
    Hannu Tiainen
    Kreikassa alkoi jälleen uusi yleislakko protestina maan yleisradioyhtiön lakkauttamista vastaan.
    Kreikassa alkoi jälleen uusi yleislakko protestina maan yleisradioyhtiön lakkauttamista vastaan. / Mikko Korhonen

    Meille sanottiin Euroopan unionin olevan rauhan, demokratian ja vakauden tyyssija, siksi myös Suomen tulee liittyä siihen. Niinpä meidät siihen viekkaudella ja vääryydellä liitettiin. Vaan miten on käynyt? Missä luuraa demokratia, missä vakaus? Rauhan kanssakin on niin ja näin.

    Niin, miten olikaan sen demokratian laita? Euroopan unionin ytimessä demokratia näemmä ymmärretään siten, että kansallisvaltioiden on tanssittava rahavallan pillin mukaan ja jos eivät suosiolla tanssi, niin pakotetaan tanssimaan. Komissio sanelee kapitalististen talousasiantuntijoiden laatiman talouspolitiikan suunnan ja eri maiden pääministerit ja valtiovarainministerit käyvät siunaamassa sen näennäisten neuvottelujen jälkeen.

    Tämän jälkeen valtiot pakotetaan leikkaamaan julkiset palvelut olemattomiin, kiristämään kansalaisten vyötä palkkoja alentamalla ilman, että ihmisillä on sanansa sanottavana elintasonsa heikennyksiin tai kurjuuteen sysäämisiin. Komissio vie ja kansalaiset vikisevät – siinä lyhykäisyydessään eurooppalaisen demokratian koko kuva.

    Miten sen vakauden laita taas olikaan? Kaiken piti olla niin auvoista ja elämän huoletonta, kun kaikki eurooppalaiset saadaan kuulumaan yhteiseen Euroopan unionin perheeseen. Töitä piti riittää jokaiselle, ihmisten elintasojen kasvaa kohisten ja kaikista huolehtia mallikkaasti kehdosta hautaan. Kun katsomme tänään vaikkapa vain Kreikkaan, jossa jo kauhulla pelätään sotilasjuntan paluuta, niin jokainen käsittää miten vakaudesta puhuminen on täyttä sananhelinää.

    Kreikassa alkoi jälleen uusi yleislakko protestina maan yleisradioyhtiön lakkauttamista vastaan. / Mikko Korhonen

    Ja kun kyse ei ole vain Kreikasta, vaan koko Euroopan alueella kuhisee. Miljoonat ihmiset nousevat oikeutetusti vaatimaan työtä, kunnollista toimeentuloa ja kattavia palveluja sekä pankkien ja pääomapiirien kuriin saattamista.

    Entä rauha? Jos Euroopan unioni on vakaan rauhan ja yhteiselon takuu, niin miksi yhä useampi eurooppalainen mies tai nainen joutuu tarttumaan aseeseen sotiakseen milloin missäkin? Eurooppalaisilla aseilla soditaan milloin Irakissa, Afganistanissa, Libyassa, Lähi-idässä ja ties missä. Aseita viedään maailman eri kolkkiin – tämäkö on Euroopan unionin käsitys rauhasta?

    Mihin me siis tarvitsemme harvainvallan käsikassarana toimivaa nykyistä Euroopan unionia – emme mihinkään. Me tarvitsemme yli rajojen tapahtuvaa todellista, demokraattista, kansanvaltaista yhteistyötä, jolla turvataan eri maiden kansalaisten riittävä hyvinvointi ja toimeentulo.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!