Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Suomea natotetaan EU-lainsäädännöllä

    Kotimaa
    25.5.2013 - 10:16
    Sippo Kähmi
    Veikko Koivusalo
    – Jos Suomi jättää hakemuksen tänään

    – Suomi on EU:n puolustusyhteistyön varjolla siirtynyt Nato-jäsenyyteen valmistautumisen ehdottomaan kärkeen, paljon pidemmälle kuin moni muu maa, varoitti kansanedustaja Jyrki Yrttiaho (vr) viime lauantaina.

    Helsingin Pressiklubilla järjestetyssä Vaihtoehto EU:lle -liikkeen vuosikokouksessa alustuspuheenvuoron käyttänyt kansanedustaja kiinnitti huomiota Suomen hivuttamiseen kohti sotilasliittoa EU:n Lissabonin sopimuksen yhteisvastuulausekkeen varjolla.

    – Lissabonin sopimuksen hyväksymisen yhteydessä sanottiin, ettei se tule vaikuttamaan millään tavalla maamme puolustuspolitiikkaan, mutta nyt tämä prosessi on käynnissä.

    Vasenryhmän kansanedustaja ihmettelee, miksei yksikään toinen eduskuntaryhmä näe kehitystä hälyttävänä. Erityisen tavattomana Yrttiaho pitää sitä, että molemmat vasemmistopuolueet ovat hyväksyneet Suomen sitomisen yhteisvastuulliseen, Nato-yhteensopivaan lainsäädäntömuutoksen. 

    – Puheenjohtaja Paavo Arhinmäen (vas.) mielestä kyseessä on vähäpätöinen asia ja meidän vastaesityksemme ”tarpeetonta sirkusta”, vaikka tässä puututaan puolustuspoliittiseen linjaan keskeisesti vaikuttavaan lainsäädäntöön ja otetaan suuria askelia kohti Natoa.

    Jyrki Yrttiaho kehottaa EU-kriittisiä aktivisteja seuraamaan tarkasti joulukuun EU-puolustushuippukokouksen sisältöä. Suomessa siitä ei tulla pitämään turhaa melua. 

    Kansojen vai markkinoiden Eurooppa?

    Lauantaina pidetty Vaihtoehto EU:lle –liikkeen vuosikokous kehotti suomalaisia liittymään eurooppalaiseen vastarintaan.

    – Talouskriisi jatkuu jo kuudetta vuotta. Euroopan unionin vakauspolitiikka ei tuo kriisiin ratkaisua vaan käyttää tilannetta hyväkseen soveltaakseen Eurooppaan uusliberaaleja talousoppeja, hallintomalleja ja arvoja, kokouksen hyväksymässä julkilausumassa todetaan.

    Käytännössä tämä tarkoittaa yksityistämistä, kaupallistamista, kilpailuttamista ja leikkauksia, julkisen omaisuuden myymistä ja julkisen sektorin alasajoa. Lääkkeeksi talouskriisiin EU tarjoaa köyhimpien köyhdyttämistä, Euroopan nuorisolle se tarjoaa syrjäyttämistä ja työttömyyttä vähentämällä koulutus- ja työpaikkoja.

    Vaikka EU:lla on käynnissä useampi nuorison työllistämisohjelma, on nuorisotyöttömyys unionissa rajussa kasvussa. Nuorista alle 25-vuotiasta oli koko EU-alueella maaliskuussa työttömänä 23,5 prosenttia ja euroalueella 22,6 prosenttia.

    Vielä koruttomampia ovat luvut maissa, joihin leikkauspolitiikkaa on sovellettu eniten: Kreikassa nuorisotyöttömyys on 59,1 prosenttia, Espanjassa 55,9 prosenttia, Italiassa 38,4 prosenttia ja Portugalissa 38,3 prosenttia.

    – Samalla kun leikataan, yksityistetään ja köyhdytetään kansaa, suuntautuu EU kaikella tarmollaan pelastamaan pankkeja aina uusilla sopimuksilla. Eurokriisin ratkaiseminen ilman kriisimaiden velkojen massiivista leikkaamista on epärealistista, VEU painottaa.

    VEU:n kannanoton mukaan EU:n vakauspolitiikka tuottaa köyhyyttä, muttei tuota ratkaisua kriisiin. Päätöksenteon keskiössä ovat pääoman tarpeet.

    Yhteistä rintamaa tarvitaan

    Verkossa useampi aloite ajaa uutta kansanäänestystä EU-jäsenyydestä. Aloitteissa muistutetaan, että Suomen asema Euroopan unionin jäsenenä on aivan toinen kuin Suomen valtiojohdon taholta luvattiin vuonna 1994 ennen neuvoa-antavaa kansanäänestystä Euroopan unioniin liittymisestä. 

    Itsenäisyyspuolueen puheenjohtajan Antti Pesosen ja varapuheenjohtaja Lea Launokarin vuoden alussa vireille panema kansalaisaloite kansanäänestyksestä Suomen eroamiseksi Euroopan unionin jäsenyydestä on tätä kirjoitettaessa saanut kannatusilmoituksia yhteensä 22 636 kappaletta. Aloitteen olisi kerättävä vielä yli 27 000 nimeä 1. päivä heinäkuuta mennessä, jotta se etenisi eduskunnan käsittelyyn.

    Vielä vaikeampi tilanne on sisällöltään samankaltaisella aloitteella neuvoa-antavasta kansanäänestyksestä Suomen kuulumisesta Euroopan unioniin. Vasta 1 180 nimeä keränneen, joensuulaisen Jonne Postin (sd.) tekemän aloitteen nimenkeräys päättyy jo 6. kesäkuuta. Molemmat aloitteet voi allekirjoittaa verkossa osoitteessa www.kansalaisaloite.fi. 

    Tilanne korostaa yhteisen EU-kriittisen liikkeen merkitystä. Pienestä piiristä lähteneet aloitteet eivät ole saaneet taakseen sellaista laajaa kannatusta, joka yhdessä suunnitellulla kansalaisaloitekampanjalla olisi voinut olla.

    – Suomessa tarvitaan edelleen puoluepoliittiset rajat ylittävä rintama, joka vastustaa Suomen EU- ja EMU-jäsenyyttä sekä puolustaa Suomen itsenäisyyttä, liittoutumattomuutta ja pohjoismaista hyvinvointimallia, VEU:n kannanotossa muistutetaan.  


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva Paju cco 3.0
    Kotimaa
    17.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Asiakasmaksut estävät hoitoon hakeutumisen – yli puoli miljoonaa sote- ja varhaiskasvatuksen maksua ulosottoon

    ”Osa ihmisistä voi jättää hakeutumatta palveluihin, koska he tietävät, että eivät pysty maksamaan asiakasmaksuja”, sanoo SOSTEn edunvalvontapäällikkö Anne Perälahti

    Russia, Elektrostal. School No 15. img 09 (1)
    Tutkimus
    16.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Suomalaistutkija väittää: Venäjän patrioottinen kasvatus hajottaa yhteisöt ja vahvistaa valtiollista kontrollia

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!