Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    SKP ja Helsinki-listat testaa uutta terveyskioskikonseptia

    Kotimaa
    5.4.2013 - 13:44
    Tiedonantaja
    SKP Helsinki
    SKP ja Helsinki-listat testaa tulevana sunnuntaina uudenlaista terveydenhoitokonseptia Hakaniemessä. / SKP Helsinki |

    SKP ja Helsinki-listat testaa tulevana sunnuntaina uudenlaista terveydenhoitokonseptia Hakaniemessä.

    Kokoomuksen kaavailut terveysasemien vähentämiseksi pitävät sisällään ajatuksen, että Helsinkiin muodostettavien mammuttiterveysasemien lisäksi lähiöissä olisi pienempiä toimipisteitä, joissa voisi esimerkiksi keskustella terveydenhoitajan kanssa.

    – Koska suunnitelma on Suomen oloissa hyvin poikkeuksellinen, SKP ja Helsinki-listat on päättänyt pystyttää Hakaniemen markkinoille 7.4. testipilottina niinsanotun terveyskioskin, Helsinki-listojen sihteeri Heikki Ketoharju kertoo.

    Kioskilla pääsee keskustelemaan terveysongelmistaan valelääkärin kanssa, ja tutustumaan faktoihin terveysasemien karsimisen taustalla.

    – Tällaisissa uudentyyppisissä, innovatiivisissa palvelukonsepteissa on tietenkin aina se vaara, että kaikki ei sujukaan fantastisesti, Ketoharju huomauttaa.

    Vastoinkäymisten varalta paikalla onkin terveysasemien vähentämistä vastustava adressi, johon edellisellä terveyskioskin testikerralla kertyi muutamassa tunnissa satoja allekirjoituksia. Parannettavaa siis löytyy vielä.

    Helsinki-listat on ottanut valtuustossa selkeän kannan terveysasemien vähentämistä vastaan.

    – Kokoomuksen kaavailemat vähennykset huonontaisivat etenkin lapsiperheiden, vanhusten ja pienituloisten palveluja, sanoo Helsinki-listojen kaupunginvaltuutettu Yrjö Hakanen.

    Kaupungin omat selvitykset ovat asettaneet kaikki Kokoomuksen väittämät naurunalaisiksi: suuremmat terveysasemat eivät toisi säästöjä, eivätkä liioin parantaisi sen enempää palveluja kuin työntekijöiden viihtyvyyttäkään.

    – Varsinainen ongelma terveyspalvelujen osalta ovatkin olleet jatkuvasti liian pieninä laahanneet määrärahat. Lääkäreiden ja hoitajien määrä on jäänyt jälkeen asukkaiden määrän kasvusta, Hakanen toteaa.

    SKP:n ja Helsinki-listojen tavoite on tuoda politiikka lähemmäs tavallista kaupunkilaista yhdistämällä kansalaistoiminta ja valtuustotyö täysin uudella tavalla. Terveyskioskikiertueen tarkoituksena on herättää keskustelua terveyspalvelujen tulevaisuudesta Helsingissä. Kiertue jatkuu Kontulassa 13.4. sekä Malmilla 21.4.

    SKP:n ja Helsinki-listojen terveyskioski Hakaniemen markkinoilla 7.4. klo 10-14.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Tiina Sandberg korostaa työväenluokan yhtenäisyyden merkitystä hallituksen työmarkkinatoimien keskellä. Kuva SKP
    Politiikka
    3.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Työväenluokka ja työmarkkinapolitiikka törmäyskurssilla

    Suomen kommunistisen puolueen (SKP) puheenjohtaja Tiina Sandberg korostaa, että työväenluokan yhtenäisyys on ratkaisevaa tilanteessa, jossa Orpon–Purran hallituksen työmarkk

    SEL n puheenjohtaja Veli Matti Kuntonen korosti Porvoon vappujuhlassa, että vuoden 2027 eduskuntavaalit ratkaisevat työntekijöiden aseman ja työelämän suunnan. Kuva Karoliina Öystilä
    Politiikka
    2.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    ”Eduskuntavaalit ovat työntekijöiden seuraava työehtosopimuskierros”

    Toimihenkilöiden keskusjärjestö STTK n kyselyn mukaan arjen kustannusten nousu heikentää suomalaisten toimeentuloa. Kuva Tomaszów Mazowiecki CCO 0.0
    Politiikka
    1.5.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Arjen kustannusten nousu syö suomalaisten toimeentuloa – heikentyminen koskettaa erityisesti pienituloisia ja naisia

    STEA leikkaukset uhkaavat sote järjestöjen toimintaa ja heikentävät haavoittuvassa asemassa olevien lasten ja perheiden tukea. Kuva Anastasia Shuraeva Pexels
    Uutiset
    30.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    STEA-leikkaukset syventävät kriisiä

    Rauhanjärjestöt ovat olleet aktiivisia koko kevään ja vastustaneet ydinaseiden maahantuontia. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Uutiset
    29.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Rauhanjärjestöt julistavat ydinaseettoman vapun

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!