Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Hulluiksi tullaan ja Seilissä ollaan

    Kulttuuri
    27.11.2012 - 9:31
    Hannu Oittinen
    Touko Sipiläinen
    Tervetuloa Seiliin! / Touko Sipiläinen |

    Tamperelainen nuorten Legioonateatteri on tarttunut erikoiseen aiheeseen näytelmässään Haurela –hullujen laiva. Tarinan tausta on Turun saaristossa vuosina 1840-1962 ollut naisten mielisairaala, tai pikemminkin loppusijoituslaitos, jonne oli tarjolla vain menolippuja.

    Anni Mikkelssonin kirjoittamassa ja ohjaamassa näytelmässä tarina päivittyy ja laajenee tähän päivään, jossa Haurela on puistonpenkkien avohoidossa ja tilaaja-tuottajamallien pyörityksessä. Ehkäpä se on ikuista normaaliuden/erilaisuuden ja terveyden/sairauden välistä rajankäyntiä.

    Haurelassa Seilin menomatkalle joudutaan jopa sukupolvien ketjussa – siis kuten nykyisin toimeentuloluukulle tai työttömyyskortistoon. Syitä voivat olla psyykkisen sairauden eri asteet, irtolaisuus, normin ylittävät sukupuolisuhteet tai sopimaton poliittinen aktiivisuus.

    Seilin saaren ”kantaäidin” Amanda Yksinäisen (Niila Tikka) perintö jatkuu yksiöönsä pullon kanssa linnoittautuneen nyt iäkkään tyttären Orvokin (Hely Piirto), tämän lapsenlapsen Emman (Veera Hakala) ja ex-miniän Merjan (Mari Raimaa) psyykkisessä ravintoketjussa.

    Tässä ketjussa ei säästellä lihaa eikä henkeä, mutta laadusta tingitään ihan pyytämättä. Kukin tavallaan. Hulluus voi piillä myös uranaisen jakkupuvun sisällä, kuten Merjan romahdus osoittaa. Ympäri käydään ja Seilissä tavataan.

    Häivähdys punaista harmauden keskellä

    Kurjuus ei synnytä kapinaa ylöspäin, se synnyttää nokkimisjärjestyksen alaspäin. Tämä näkyy kohtauksessa, jossa Orvokki nöyryyttää sisään pyrkivää palveluyrityksen työntekijää (Ville Pakarinen), nimittäen tätä homo-Manneksi – ”mustalainen ja akkojen töissä”.

    Ainut kapina taitaa olla Punaisen Jennyn (Merja Siljamäki) nostalgisissa lauluissa, jotka ovat linkki menneeseen aatteen hurmaan. Laulujen lunnaat olivat kuitenkin kalliit, Seilin menolipun verran. Merja Siljamäki tulkitsee laulut kitaransa säestyksellä sellaisella sisäisellä voimalla, että poliittista selkäpiitä riipii.

    Naisvaltaista joukkoa pitävät kurissa kylmällä vedellä äkseeraava hoitaja (Jetro Sukkela) ja valtaa käyttävä lääkäri (Tommi Maronen), joiden toimissa kiteytyy yhteiskunnan harjoittama väkivalta. Miesten toista laitaa edustaa Ville Pakarisen esittämä ”Manne”, joka on systeemin uhri kuten Seilin naisetkin.

    Lilli Munckin valkoiseksi kalkittu lavastus, meren ja lokkien äänet, suljetut kopit ja ahtaat portaat luovat karulle tarinalle uskottavat puitteet. Sitä täydentää Jenny Viion valaistus sekä Minja Koskelan, Hannes Mikkelssonin ja Merja Siljamäen musiikki.

    Murheellisten laulujen riemu ja hurmio

    Porukka hallitsee musiikin sellaisella antaumuksella, ettei sitä hevillä unohda. Jo mainitun Punaisen Jennyn lisäksi Seilin Sanni (Suvi Jämsänen) esittää järisyttävän upeasti ”hairahtuneen naisen” laulun. Siljamäen harmooni polkee tahtia topeliaanisen yhteiskunnan laidalla voimalla, joka ei jätä epäselväksi, missä molliasteikossa mennään.

    Kuorokohtauksissa on riemua, joka nousee tuskan syvyyksistä Soittimiksi kelpaavat matkalaukku, kattilan kannet, kitaran koppa, puupalikat, lattia ja mitä kukin käsiinsä ja jalkoihinsa sattuu saamaan. Merja Siljamäen säveltämä loppukohtauksen Katutyttöjen laulu yltää legioonan tulkintana sellaiseen hurmioon, että siinä unohtuvat tuskat, vaivat ja häpeät.

    Jos minun pitäisi nimetä jokin rooli ja sen esittäjä, valitsisin Amanda Yksinäisen roolissa esiintyvä Niila Tikan. Hänen tulkinnassaan on sellaista hiljaista murhetta, jota koskettaa sielun peräseinään saakka. No, nyt se valinta tuli tehtyä, vaikka ei minua siihen kukaan pakottanut.

    Legioonateatterin verkkosivut >>>


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kansainvälinen satamalakko laajenee Välimereltä useille mantereille. Lakossa ovat mukana muun muassa Tangerin, Marseillen Kuva Rama CCO 2.
    Uutiset
    23.10.2026
    TA

    Yli sata satamaa valmistautuu kansainväliseen lakkoon sotaa vastaan

    Satamatyöntekijöiden kansainvälinen liike valmistautuu laajaan toimintapäivään 30.

    Matteo Stocchettin mukaan vaihtoehtoisten yhteiskuntamallien hahmottaminen on vaikeaa, koska nykyjärjestys koetaan luonnolliseksi. Kuva Jukka Piha (2)
    Teoria
    22.10.2026
    Jukka Piha

    Onko vaihtoehtoja enää olemassa?

    Kultti ry Helsingin kirjamessut
    Kotimaa
    22.10.2026
    Petra Packalén

    Tiedonantaja mukana Kultti ry:n osastolla Helsingin Kirjamessuilla 22.-25.10.

    Neidonhiuspuu on yksi maailman vanhimmista edelleen elävistä puulajeista. Kuva Marija Gaijc
    Kulttuuri
    20.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Neidonhiuspuu yhdistää taiteen, arkkitehtuurin ja tulevaisuuden kirjastot

    Victoria Holmes yhdistää poliittisessa työssään luokkapolitiikan, romanihistorian ja antirasismin kysymykset. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    14.10.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Victoria Holmes haastaa vasemmiston tarkastelemaan romanien historiaa uudelleen

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!