Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Monikulttuurisilla lätkäilloilla ennakkoluuloja vastaan

    Kotimaa
    28.4.2012 - 8:29
    Marko Korvela
    Veikko Koivusalo
    Kallio-liikkeen aktiivi Tuomas Palonen haluaa muuttaa jääkiekkoon liitettyjä mielikuvia. Ike Chimen mukaan jääkiekon seuraaminen ja Suomen kannustaminen ovat suosittuja myös maahanmuuttajien piirissä. / Veikko Koivusalo |

    Jääkiekon MM-kisat lähestyvät taas toukokuussa. Tällä kertaa otteluita järjestetään sekä viimevuotisen mestarin eli Suomen ja naapurimaan Ruotsin kaukaloissa.

    Vuoden takaiseen riehakkaaseen kultamitalijuhlintaan liittyi ikäviä lieveilmiöitä. Monet kiinnittivät huomiota joidenkin lätkäfanien rasistisiin ja yltiönationalistisiin asenteisiin. Maahanmuuttajien ja ulkomaalaistaustaisten uhkailu herätti siinä määrin kohua, että sekä Suomen jääkiekkoliitto että maajoukkue irtisanoutuvat rasismista kultajuhlien jälkeen antamassaan tiedotteessa.

    Kallio-liikkeen aktiivi Tuomas Palonen keskusteli asiasta ystävänsä Ike Chimen kanssa. Nigerialaistaustainen Chime toimii monikulttuurisen liikunnan kattojärjestö Liikkukaa! ry:n puheenjohtajana. Chime mainitsi Paloselle, että vain harva kantasuomalainen tietää, kuinka suosittuja jääkiekon seuraaminen ja Suomen joukkueen kannustaminen ovat maahanmuuttajien piirissä.

    Tästä alkoi Palosella muhia idea monikulttuurisesta lätkäillasta. Tarkoituksena on kerätä kokoon eritaustaisia jääkiekkofaneja katsomaan ottelua ja kannustamaan yhdessä Suomen joukkuetta menestykseen. Illan ohjelmassa on ottelun ohella puheenvuoroja ja musiikkia.

    Palonen kertoo, että mukaan yhteistyöhön lähtivät niin Liikkukaa ry. kuin pääkaupunkiseudun monikulttuurijärjestöjen yhteistyöverkosto Moniheli. Maailmanmusiikin keskus on auttanut lätkäiltojen artistien hankinnassa.

    Jääkiekko kuin uskonto

    Tuomas Palonen pohtii, miten jääkiekkoon liitetty kuvasto tuppaa olemaan äärinationalistista ja militaristista. Hyvänä esimerkkinä tästä on tämänvuotisten MM-kisojen televisiomainonta, jossa lietsotaan talvisodan henkeä mauttomalla tavalla. Juuri näitä mielikuvia ja piileviä asenteita monikulttuurinen lätkäilta pyrkii murtamaan.

    – Jääkiekko on hyvä viitekehys, koska se tavoittaa paljon ihmisiä ja sellaisiakin, jotka ehkä suhtautuvat maahanmuuttoon ja monikulttuurisuuteen kriittisesti. Siinä porukassa ei saarnata jo samaa mieltä oleville, kommentoi Palonen.

    Ike Chime sanoo, että hänen on helppo ymmärtää suomalaista jääkiekkohullua kansaa.

    – Nigerialaisille jalkapallo on kuin uskonto. Suomessa jääkiekko on hiukan samankaltaisessa asemassa, naurahtaa Ike Chime.

    Monikulttuuriset lätkäillat Siltasessa (Hämeentie 13B) su 6.5. klo 15.30 Suomi – Slovakia ja su 13.5. klo 15.30 Suomi – USA. Vapaa pääsy.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Terrakottasotilaat saivat kypärät, poliitikot lisää kuria ja kontrollia Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kiina vastaa uuden kehitysvaiheen haasteisiin – henkilöstöpäätöksiä ja korruption vastaista työtä

    Kiinan kommunistisen puolueen 20.

    KansA112717 nettiin
    Politiikka
    2.11.2026
    Jukka Pietiläinen
    Tilaajille

     Vasemmistoliitto hallituksessa 

    Anish Kapoorin Ancestor Serlachiuksessa – punainen vieras toisesta ajasta Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Kulttuuri
    2.11.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Punainen vieras toisesta ajasta

    pexels pedro mulondo 311813434 14899420
    Teoria
    30.10.2026
    Jari Karttunen

    Marxilaisuus on goottilaista ja kapitalismi on kauhutarina

    Suomen Länsi Sahara verkosto demo5 29.10.2026 kuva Jukka Piha
    Uutiset
    29.10.2026
    Jukka Piha

    Solidaarisuusjärjestöt syyttävät Yhdysvaltoja Länsi-Saharan itsemääräämisoikeuden heikentämisestä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!