Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Ahteen tapaus – vai Rädyn?

    Pääkirjoitukset
    9.3.2012 - 10:37
    Erkki Susi

    AKT:n viestintäpäällikkö Hilkka Ahde erotettiin yllättäen viime viikon perjantaina koolle kutsutussa ylimääräisessä AKT:n hallituksen kokouksessa. Potkut annettiin vedoten hallituksen ja Ahteen väliseen luottamuspulaan.

    Puheenjohtaja Timo Rädyn toimintatavoista ja väitetystä työpaikkakiusaamisesta on käynnissä poliisitutkinta. Tutkintapyynnön teki viime kesänä Ahde, joka kertoi, ettei Räty ole puhunut hänelle kahteen ja puoleen vuoteen.

    Ahteen irtisanominen on nostanut viime päivinä protesteja myös AKT:n sisällä.

    Hallituksen varapuheenjohtaja Veijo Ruonala tuli sunnuntaina julkisuuteen AKT:n nimissä tehdyllä tiedotteella, jossa hän puolustelee irtisanomista luottamuspulalla. Sihteeri Harri Pasasen mukaan Ruonalalla ei ole mitään oikeutta puhua AKT:n hallituksen suulla, koska sellaista tiedotetta ei hallituksessa käsitelty. Pasanen näkee irtisanomisen taustalla Ahteen Rätyä vastaan nostaman kiusaamissyytteen.

    Viime maanantaina tilanne sai lisäväriä, kun Ahteen erottamista puolustellut Ruonala oli Iltalehden mukaan AKT:n talvipäivillä käyttäytynyt väkivaltaisesti Ahdetta puolustanutta naisaktiivia kohtaan.

    AKT:ssä on ollut Rädyn aikana useita samankaltaisia kiusaamistapauksia. AKT:n toimistosta kerrotaan Rädyn johtavan ”huutamalla, syyttämällä ja vähättelemällä”.

    Oikeusoppineiden mukaan Ahteen irtisanominen oli lainvastainen. Ahteella on työsopimuslain nojalla oikeus vaatia täsmennyksiä irtisanomisen perusteista, eikä työnantaja saa antaa näitä tietoja julkisuuteen ilman Ahteen suostumusta.

    Kuten edellisestä selviää kyseessä on varsin likainen peli, joka tahraa ay-liikkeen mainetta laajemmaltikin.

    Uusimmat artikkelit

    Suomalaisuuden määrittely on jälleen politisoitunut. Kuva Aleksi Marti.
    Teoria
    11.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Tutkija kehittäisi avoimen Suomen kertomusta

    Kun yhteiskunta horjuu, tarinat menneisyydestä alkavat jäsentyä uudelleen.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    Tiedonantaja

    Uudet verkkosivut ja Tiedonantaja-festivaali käynnistyy 11.-12.10.

    ta fest 2025 yleisbanneri
    Kulttuuri
    10.10.2025
    TA

    Tiedonantaja-festivaali Pasilassa 11.-12.10. – katso ohjelma ja tiedot!

    6.10. Kuva Imani McCray
    Ulkomaat
    9.10.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Pyssyn piippu vääntyi uuteen solmuun – Avicin säätiö edistää taiteen roolia rauhantyössä

    15 Boys salvaging a destroyed building in the Gaza Strip
    Ulkomaat
    8.10.2025
    Tapio Siirilä

    Tuhottu Gaza

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste

    Mekanismi M icon