Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Charles Dickensin syntymästä 200 vuotta

    Kulttuuri
    7.2.2012 - 14:52
    Arto Tuominen

    Siinä missä viktoriaaninen Englanti ylenkatsoi silmiinpistävän resuisesti pukeutunutta kirjailija Charles Dickensiä (07.02.1812-1870) otti kansa hänet omakseen. Alempi keskiluokka luki Dickensin romaaneja suurella kiinnostuksella, osti hänen kustantamaansa ja toimittamaansa viikkolehteä Household Words sekä kävi katsomassa hänen amatöörinäyttelijöille tarkoittamiaan näytelmiä, joissa hän itsekin mielellään näytteli. Dickens nautti kansansuosiosta, eikä milloinkaan saanut siitä tarpeekseen.

    Hän sai kollegoiltaan ja kirjallisuuskriitikoilta osakseen positiivista huomiota, vain muutamien pitäessä hänen teoksiaan hutiloiden ja nopeasti kasattuina. Erityisen suosittu hän oli Venäjällä, jossa häntä verrattiin itseensä Dostojevskiin. Charles Dickensillä on romaanin historiassa suunnaton merkitys erityisesti siksi, että hän on kyennyt tyydyttämään lukijoiden populaarikulttuurin tarpeen sekä samalla tarjoamaan populaarin osana näkökulmia yhteiskunnalliseen keskusteluun ja köyhyyteen.

    Dickens on joulunaikaan yhtä suosittu kuin joulutonttu. Kuvaukset ilman vanhempia elävistä köyhän Lontoon lapsista otetaan aina joulun alla esille, kun halutaan muistuttaa köyhyydestä keskellä ostoshuumaa ja ylensyömistä. Saituri Ebenezer Scroogesta kertova joulutarina on kiehtonut jo vuodesta 1843. (A Christmas Carol, useita suomennoksia eri nimillä)

    Charles Dickensillä on tänä vuonna juhlavuosi, sillä hänen syntymästään tulee helmikuussa kuluneeksi 200 vuotta. Britanniassa hänen muistoaan tullaan juhlimaan läpi koko vuoden. Englannissa on hiljattain ilmestynyt erinomainen Claire Tomalinin kirjoittama elämäkerta Charles Dickens – A Life. Tomalinin teos on ehkäpä parhain milloinkaan Dickensistä kirjoitettu.

    Myös naapurimaassamme Ruotsissa on huomioitu Dickensin juhlavuosi. Kommunisti Jan Myrdal on valinnut kiinnostavan otoksen Household Words-lehden (ilm. 1850-59) artikkeleita teokseen Charles Dickens – vardagsord. Tidningsmannen Dickens. Artikkelien punainen lanka on epäoikeudenmukaisuus ja orjuus eri muodoissaan; mies vaimonsa vartijana, lapset tehdasorjina ja orjuus Yhdysvalloissa.

    o o o

    Dickensin kirjoitukset epätoivoon vaipuneista köyhistä riistetyistä ja parempiosaisista riistäjistä, jotka pitävät asemaansa annettuna ja oikeutettuna, ovat kirkuvan ajankohtaisia. On kuin 1900-luvun työväenliikettä ja demokratiataistelua ei olisi koskaan ollutkaan. Kuolemantapaukset ja raajojen silpoutumiset työelämässä ovat osa tätä päivää.

    Sekä Tomelinin elämäkerta että Jan Myrdalin kokoama artikkelikokoelma tulisi ehdottomasti saada kustannetuksi myös suomen kielellä, onhan Dickens osa koko maailman kulttuuriperintöä. Huomioiden Suomen kehittymättömän kustannusmaailman uskallan kuitenkin epäillä toiveen toteutumista.

    Tomelinin teos osoittaa selvästi miten Dickensin köyhä lapsuus vaikutti tämän koko elämään ja kirjailijanuraan. Dickensin isä oli tarjoilijan poika, joka työskenteli kirjanpitäjänä aina vangitsemiseensa saakka. Isä joutui vankilaan maksamattomien velkojensa vuoksi. Niinpä Charles Dickens joutui elättämään itse itsensä 12-vuotiaasta lähtien. Hän hankki pitkään elantonsa tekemällä kenkätehtaassa 12-tuntisia päiviä.

    Dickensin koko elämä ja kirjallinen tuotanto fokusoituu rahaan tai oikeammin sen puutteeseen. Hänen isänsä kerjäsi häneltä jatkuvasti rahaa, mutta myös monet syrjäytetyt, köyhät perheet saivat häneltä raha-avustuksia. Matkaillesaan ulkomailla hän piti tapanaan vierailla vankiloissa jakamassa taloudellista tukea vangeille. Lontoossa hän avusti lukemattomia prostituoituja uuden elämän alkuun.

    Jos lapsuus jättikin häneen parantumattomia haavoja, se tarjosi myös rajattomasti materiaalia kirjalliseen työskentelyyn. Hän säilytti koko elämänsä ajan nöyrän ja avuliaan suhteen häntäkin köyhempiin. Parantumattoman maailmanparantajan roolista johtuen Dickensillä ei enää tahtonut olla aikaa omille lapsilleen ja vaimolleen. Hän sai osakseen murskaavaa kritiikkiä paljastettuaan rehdisti Household Words-lehdessä laiminlyöneensä perhe-elämää.

    Dickensin kirjallinen tuotteliaisuus ja tarmo oli sen sijaan valtavaa. Väsähdettyään kesken kirjoitusprosessin, hän kastoi päänsä jääkylmään vesitynnyriin jatkaakseen taas kirjoittamista. Kun työnarkomaani 57-vuotiaana kuoli, oli syynä epäilemättä hänen loppuunpalamisensa ja kovien kamppailujen hänen sieluunsa jättämät parantumattomat arvet.

    Mutta hänen tekstinsä ovat jääneet elämään, myös lehtitekstit, joita hän piti yhtä tärkeinä kuin proosateoksiaankin. Niiden voi ajatella elävän seuraavatkin parisataa vuotta, tai ainakin niin kauan kuin maailmassa on räikeää eriarvoisuutta.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    ”Me tulemme tuomioistuimen kautta hakemaan PAMin osa-aikaisille jäsenille korvausta työsopimuksen ylittäviltä tunneilta. Haemme tähän useampia jäseniä mukaan.

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    YKn yleiskokous päätti vuonna 1977, että marraskuun 29. päivästä tulee kansainvälinen Palestiina solidaarisuuspäivä. Kuva Brahim Guedich CCO 4.0
    Uutiset
    26.11.2025
    Toimitus

    Paleface, Hakam, Fardoos Helal ja Dj Abdo Palestiinan solidaarisuustapahtumassa 29.11. Arbiksella

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!