Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Uusrahvaanomainen spekulatiivinen fiktio etsii tekstejä

    Kulttuuri
    9.12.2011 - 9:36
    Marko Korvela
    Arkisto
    Muun muassa Maailmojen sota - ja Aikakone-kirjoistaan tunnettu brittiläinen tieteiskirjailija H.G Wells (oik.) vieraili vallakumouksen jälkeen Venäjällä tapaamassa Leniniä. / Arkisto |

    Kiinnostaako tieteis-, kauhu- tai fantasiatarinoiden kirjoittaminen? Onko sinussa aineksia uudeksi Jules Verneksi, H.G. Wellsiksi, Risto Isonmäeksi tai Stephen Kingiksi? Nyt on tullut tilaisuutesi loistaa.

    Uusrahvaanomainen spekulatiivinen fiktio etsii perinnetietoisia ja konstailemattomia tieteis-, fantasia- ja kauhukertomuksia, joissa pääosassa on hyvä tarina. Uusrahvaanomainen spekulatiivinen fiktio, lyhyemmin URS, on alan kirjoittajien verkosto. Termi ’uusrahvaanomainen’ on lainattu M.A. Nummiselta, joka aikanaan teki ”uusrahvaanomaista jatsia”. Verkosto julkaisee erilaisia tekstejä ja omaa Kultakuoriainen-verkkolehteä.

    Kisan tuomaristoon kuuluva Tuomas Saloranta kertoo, että teksteissä ei tarvitse pitäytyä alan kliseissä.

    – Aiheisiin saa ottaa modernimpaakin näkökulmaa, mutta toteutukseltaan kokeellisemmat tekstit kannattaa varata muihin kilpailuihin.

    Tieteiskirjallisuudessa on pitkät perinteet poliittisista ja yhteiskunnallisista aiheista, ja Salorannan mukaan yhteiskunnalliset tekstit ovat enemmän kuin tervetulleita kisaan.

    – Esimerkiksi 1980-luvulla niin sanotussa cyberpunk-kirjallisuudessa jo käsiteltiin sitä, mihin moderni kapitalismi äärimmillään voi johtaa. Toisaalta voidaan kuvata jonkinlaista utopiaa siitä, miten asioiden pitäisi olla, tai sitten toisaalta dystopiaa siitä, miten pahasti asiat voivat mennä pieleen. Varsinkin klassisessa scifissä oli tuo visioiva puoli hallitsevampi, mutta nykyään kai harrastetaan enemmän näitä synkkiä tulevaisuusvisioita, kertoo Saloranta.

    Vaikka URSissa painotetaan ennen kaikkea viihdyttäviä tarinoita, niin ohessa on Salorannan mukaan toki mahdollista käsitellä kaikenlaisia teemoja ja sanoa jotain maailmasta. Raskaitakin aiheita voi käsitellä kevyesti, se voi helpottaa tärkeiden asioiden perille menemistä.

    – Koska olemme poliittisesti sitoutumattomia, käsittelemme kaikensuuntaiset visiot tasa-arvoisesti, lupaa Saloranta.

    Novellien tulee olla aiemmin julkaisemattomia ja suomenkielisiä. Suositus enimmäispituudeksi on 20 liuskaa, fontti Times New Roman 12 pt, rivinväli 1,5. Jokaiselle sivulle on merkittävä osallistujan nimimerkki, novellin nimi sekä sivu/kokonaissivumäärä.

    Novellit lähetetään 2. huhtikuuta 2012 mennessä osoitteeseen kilpailu [ at ] urs.fi. Sähköpostin otsikoksi nimimerkki sekä novellin nimi, viestin leipätekstiin osallistujan nimi ja yhteystiedot, novelli sähköpostin liitteeksi rtf-tiedostona.

    Palkinnonjakotilaisuus on Tampereen Finnconissa heinäkuussa 2012.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Virossa koululaiset osoittavat mieltä ilmastonmuutosta vastaan. Kuva Märt Põder CCO 4.0
    Politiikka
    21.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Viron opettajat paremman työajan ja palkan puolesta

    Viron hallitus hyväksyi 7. tammikuuta 2026 opettajien vähimmäispalkaksi 1970 euroa täyttä työaikaa kohti.

    Mielipiteet
    20.4.2026
    Lähiömutsi
    Tilaajille

    Miljoonan persaukisen maa

    Collective agreement negotiations by Tehy and Super in Finnish healthcare in 2022 1
    Tutkimus
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Lähihoitajien viesti: hoivan laatumurenee rakenteellisessa kriisissä

    Ulkomaat
    20.4.2026
    Tiedonantaja
    Tilaajille

    Komintern huhtikuu 2026

    1 pexels gustavo fring 7446986
    Kotimaa
    20.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Miksi julkinen sosiaaliturva tukee mallia, joka hyödyttää rikkaita?

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!