Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vaikea valinta – ketä äänestää presidentinvaalissa!

    Mielipiteet
    29.11.2011 - 13:57
    Hannu Tiainen

    Kovin on mutkikkaat kuviot kun pitäisi valita maallemme tasavallan päämies tai -nainen. Olin jo aikaa sitten valintani tehnyt ja päättänyt äänestää Paavo Väyrystä, mutta viime päivinä hänen päälleen on tullut siksi paljon tummia pilviä, että on aika pitää tuumaustunti.

    Tähän asti kun olen vertaillut ehdokkaita, niin Väyrynen on kaikilla mittareilla ollut mielestäni ylivertainen. Hän on ehdokkaista ylivoimaisesti kokenein mitä tulee ulkopolitiikkaan, ollut vankkumaton Nato– ja EU vastustaja.

    Ensimmäinen pitkä miinus Väyryselle tuli kun hän viime viikolla kertoi haluavansa rajoittaa lakko-oikeutta. Vaikka tiedän, ettei presidentillä nykyään ole minkäänlaista roolia sisäpolitiikassa, niin siitä huolimatta Väyrysen kannanotto sai niskakarvani pörhölleen.

    Ja kun eilen saimme kuulla kuinka hän on valmis viemään Suomen Natoon jos Venäjällä tilanne muuttuu oleellisesti, niin kysymyksiä nousi yhtäkkiä ilmaan. Mitä mitä mitä? Mistä nyt on kysymys, mistä nyt tuulee? Onko Paavo tullut toisiin aatoksiin Natosta? Minun presidenttini ei saa koskaan tai missään olosuhteissa liittää maatani rikollisjärjestö Natoon. Tähänkö katkesi minun tukeni Väyryselle?

    Kaiken kukkuraksi kun kävin Helsingin Sanomien vaalikoneilla, niin ylivoimaisesti parhaat pisteet sai Vasemmistoliiton Paavo Arhinmäki. Häntäkö nyt sitten pitäisikin äänestää? Jos presidentinvaalit olisi käyty viime tammikuussa, olisin ilman muuta ollut Arhinmäen valinnan takana. Nyt tilanne on toinen. Paavo Arhinmäki marssitti joukkonsa oikeistohallitukseen ja lähti kulkemaan käsikynkkää suurpääoman puolueen kokoomuksen kanssa ja sitä minun on mahdoton hyväksyä. Vasemmistoliiton meno hallitukseen veti myös maton tylysti alta orastavalta vasemmiston yhteistyöltä.

    Kuinka siis voisin äänestää Paavo Arhinmäkeä, joka vei huippuunsa takinkäännön kevään eduskuntavaalien jälkeen ja liittyi mukaan siihen sakkiin joka toteuttaa kovaa uusliberalistista politiikkaa. Tunnustan suoraan, että olen yhä katkera Arhinmäelle ja luottamukseni häneen on nollassa, niin valitettavaa kuin se onkin. Eli hänelle ääneni antaminen ei tule kuuloonkaan.

    Mitä siis jää jäljelle? Pekka Haavisto, Eva Biaudet? Myös heidän kantansa Natoon on todella häilyviä ja molemmat ovat vankkumattomia EU, n kannattajia, joten he ovat pois listaltani. Lipposen, Niinistön, Soinin ja Essayahin äänestäminen on taas sula mahdottomuus.

    Jätänkö siis ensimmäisen kerran elämässäni äänestämättä? Tai käynkö vaaliuurnilla ja äänestän tyhjää tai sitten joko Leniniä tai Marxia? Vai josko sittenkin Paavo Väyrystä – no on tämä nyt vaikeaa ja pohdittavaa riittää vielä yllin kyllin. Eiköhän tehdä Väyryset ja nukutaan rauhassa yön yli.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Italian työväenliike valmistautuu marraskuun lopun ratkaiseviin päiviin. Ammattiliittojen keskusjärjestö (Unione Sindacale di Base, USB) järjestää tänään (28.11.

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!