Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Metallityöläiset taistelun tielle!

    Mielipiteet
    21.10.2011 - 10:20
    Hannu Tiainen

    Niin siinä sitten kävi, että vihdoin viimein Metallityöväen liiton kenttäväki otti ohjat omiin käsiinsä. Olen jo aiemmin kirjoittanut useita blogimerkintöjä siitä miten palkansaajien johdon ja kentän ajatukset eivät kohtaa. Tässä yksi kirjoitus viime talvelta.

    Nyt sitten jäsenistön mitta täyttyi ja Metallin valtuusto käveli johdon yli. Mitä muuta voi sanoa kuin, että jo oli aikakin. Metallityöväenliitto on ollut se taho joka on liian usein laitettu päänavaajaksi surkeille sopimuksille joita muut heikommat liitot ovat nyrkkiä taskussa puristaen joutuneet seuraamaan. Liiton johto on jo liian kauan pitänyt jäsenistöä pilkkanaan ja eikä ole järin suuri ihme, että metallityöläisten kuppi meni nurin.

    Jo edellinen sopimus sai aikaan voimakasta arvostelua koska se oli todella epäsolidaarinen ja nyt yritettiin samaa kikkaa. Eli palkankorotukset eivät olisi olleet tasapuolisia jäsenistölle. Tuo ja monet muut asiat saivat metallityöläiset kihisemään raivosta ja valtuutetuille annettiin eri puolilla maata opastuksia, että nyt ei niellä mitä vaan.

    Sanotaan, että sitä saa mitä tilaa ja nyt jos koskaan tuo sanonta on paikallaan. Metallityöläisiä, noita suomalaisen teollisuuden lippulaivan ammattilaisia on pidetty sylkykuppina ja koekenttänä muun muassa vuokratyöntekijöiden sisäänajossa, mitättömissä palkkaratkaisuissa ja monissa muissa asioissa joilla on heikennetty työntekijöiden ennestään heikkoa asemaa.

    Luin juuri jostain jossa joku lainasi Veikko Ahtolaa, tuota legendaarista Paperiliiton entistä puheenjohtajaa ja hän oli todennut osuvasti jotenkin näin: ”Jos ei puhe auta ja lyödä ei saa, niin laitetaan sitten perseet penkkiin”. Osuvasti sanottu josta ei ole pois otettavaa eikä lisättävää.

    Eiköhän nyt olisi korkea aika Eteläranta 10 mennä peilin eteen ja etsiä sieltä syyllistä aamulla alkavaan lakkoon.

    Mitä sitten nyt? On päivänselvää kuinka täällä oikeistolaisessa Suomessa aletaan joka taholta lyödä metallityöläisiä kuin vierasta sikaa. Jo päivällä tuli ilmi, että Ilmasotakoulu etsii rikkureita töihin mahdollisen lakon alettua.

    Erittäin törkeää käytöstä ja osoittaa taas kerran sen mihin porvarillinen Suomi on valmis kun ja jos työläiset nousevat laillisin keinoin ajamaan etujaan. Ei todellakaan ole uutta, että suurpääoman käskyläiset ovat valmiit murtamaan työläisten taisteluita keinoja kaihtamatta.

    Onkin äärimmäisen tärkeää, että koko suomalainen työväenliike antaa täyden tukensa ja nousee metallityöläisten rinnalle taistelemaan oikeutettujen vaatimusten puolesta. Olen varma, että niin se myös tekee.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    kuva super
    Politiikka
    15.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Hoitajien irtisanomiset murentavat asiakasturvallisuutta

    Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer nostaa jälleen esiin vakavan huolen vanhustenhoidon tilasta. Liiton puheenjohtaja Päivi Inberg arvostelee järjestön tiedotteessa (12.

    Uusi selvitys perustuu keväällä 2025 aloitettuun laajaan kartoitukseen huoltovarmuuskriittisten yritysten kyberuhkiin varautumisesta. Kuva CSIRO CCO 3.0
    Uutiset
    14.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kyberkypsyys junnaa – tuore selvitys varoittaa hitaasta teknologiasta

    Aalto yliopiston tutkimus paljastaa, miten verkon käyttö kietoutuu stressiin ja yhteiskunnallisiin rakenteisiin. Kuva Tony Webster CCO 4.0
    Tutkimus
    13.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Some väsyttää, uutiset yllättäen helpottavat – näin netti vaikuttaa mieleen

    Kurdistanin työväen kommunistisen puolueen Suomen osaston puheenjohtaja Ibrahim Hussein KUVA IH
    Mielipiteet
    12.1.2026
    Ibrahim Hussein

    Vapauden puolustajat eivät voi vaieta poliittisen islamin väkivallasta

    EVAn mukaan suomalaiset tunnistavat EUn merkityksen, mutta suhtautuvat taloudellisen vastuun laajentamiseen aiempaa epäluuloisemmin. Kuva Globetrotter19 CCO 3.0
    Politiikka
    12.1.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    EU:n yhteisvelka kohtaa kasvavaa epäluuloa – tutkimus paljastaa poliittisen eliitin etääntymisen kansalaisista

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!