Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    ”SKP:ta tarvitaan ihmisten tietoisuuden kohottajana”

    Kotimaa
    31.8.2011 - 10:19
    Tiedonantaja
    Satu Simonen
    SKP kerää kannattajakortteja ympäri maata

    Eräs kaksikymmentä vuotta sitten hajonneen Neuvostoliiton opetuksista on epäilemättä, että kansan tahtoa ei voi sivuuttaa eikä vähätellä.

    – Me kommunistit emme tee asioita kansan puolesta vaan yhdessä kansan kanssa ja haluamme toimia demokraattisin keinoin myös tavoitellessamme vallankumousta, sanoo Suomen kommunistisen puolueen Jyväskylän piirisihteeri Satu Kortelainen.

    Hänen mukaansa Suomen eduskunnasta puuttuu nyt vasemmisto-oppositio.

    – Vasemmistoliitto ja demarit ovat mukana hallituksessa ja sitoutuneet sen uusliberalistiseen poliittiseen linjaan, joka on suurelta osin vasemmiston tavoitteiden vastainen varsinkin ulkopolitiikassa ja varsinkin EU-politiikassa. Saavutetut pienet parannukset sosiaalietuuksiin eivät riitä. Se mikä työttömyysturvassa ja asumistuessa saadaan, se menetetään toimeentulotuessa ja tasaveroissa, muistuttaa Kortelainen.

    Muun muassa tästä syystä kommunisteja tarvitaan vasemmiston politiikan linjaajina.

    – Meidän on muistutettava muita työväenluokan yhteisistä tavoitteista ja pyrittävä vaikuttamaan toisiin vasemmistolaisiin. Nyt on syytä kaikkien vasemmistolaisten ja vasemmistolaisina itseään pitävien toimia yhdessä, jotta voidaan turvata ihmisten perustarpeet ja rauhan säilyminen.

    Demokratia kaipaa vaihtoehtoja

    Tällä hetkellä SKP kerää kannattajakortteja, jotta puolue saadaan takaisin puoluerekisteriin. Viiden tuhannen kortin tavoitteesta on kerätty jo puolet.

    Tarvetta ja kysyntää SKP:lle on monestakin syystä. Satu Kortelainen toteaa, että Suomessa on kansalaisyhteiskunnan tasolla vasemmisto-oppositio. Oppositioajattelu kytee paitsi kommunisteissa myös hallitukseen tyytymättömissä vasemmistoliittolaisissa ja demareissa.

    – Kommunisteja tarvitaan kanavoimaan tätä tyytymättömyyttä teoiksi ja yhdistämään työväenpuolueiden tavoitteita. SKP:n olemassaolo vie muita vasemmistopuolueita vasemmalle. Yhteiskunnan suunta muuttuu vain siten, että ihmiset yksilöinä uskovat muutokseen ja sitten yhdessä tekevät muutoksen. Reformismi ei kommunisteille tunnetusti riitä, vaan meidän mielestämme tarvitaan toisenlainen yhteiskunta ja uudenlainen 2000-luvun sosialismi. SKP:ta tarvitaan ihmisten tietoisuuden kohottajana, sanoo Kortelainen.

    Allekirjoittamalla kannattajakortin voi varmistaa, että demokratiassa on vaihtoehtoja ja SKP mukana myös seuraavissa vaaleissa.

    – Allekirjoittaminen ei tee sinusta puolueen jäsentä eikä sinua vaivata propagandalla ellet sitä halua. Täytetyt kortit menevät oikeusministeriön virkamiehille tarkastettavaksi, jonka jälkeen ne tuhotaan, muistuttaa Kortelainen.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Kuuban talouskriisi on syventynyt pisteeseen, jossa seteleihin painetut numerot eivät enää kerro mitään niiden todellisesta arvosta. Kuva Maxence CCO 2.0
    Ulkomaat
    13.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Vallankumouksen naiset Kuuban uusien setelien kuviin

    Kuuban keskuspankki ilmoittaa seteliuudistuksesta. Kuuban vallankumouksesta tutut Mariana Grajales Cuello ja Celia Sánchez nousevat historialliseen setelikuvastoon.

    Suomen kehitysyhteistyömäärärahat laskivat viime vuonna 23,1 prosenttia. Kuva Development education CCO 3.0
    Politiikka
    12.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    “Haluammeko seurata Trumpin jalanjälkiä kohti epäjärjestyksen aikaa vai panostaa kansainväliseen yhteistyöhön?”

    Kelan valinnanvapauskokeilussa köyhät jääneet sivuraiteelle. Kuva Shixart1985 CCO 2.0.
    Politiikka
    11.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Miksi Kela tukee rikkaita kaupunkilaisia?

    Uuden tutkimuksen tulokset nostavat esiin kysymyksen siitä, miten koulutusjärjestelmä tunnistaa ja tukee neurokirjon oppijoita. Kuva Hobvias Sudoneighm CCO 2.0
    Tutkimus
    10.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Myöhäinen ADHD-diagnoosi kasvattaa koulupudokkuuden riskiä

    Tuoreen selvityksen mukaan lakisääteinen hoidon laatu ei toteudu ikäihmisten palveluissa. Kuva Tuntematon CCO 0.0
    Uutiset
    9.4.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Ikääntyneiden palvelut rakenteellisessa kriisissä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!