Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Vaaleja vaaleja!

    Mielipiteet
    16.8.2011 - 11:05
    Hannu Tiainen

    On tämä yhteiskunta mennyt merkilliseksi kun kaikki on vaan yhtä vaalia. Yksistä vaaleista kun päästään, niin jo kohta pukkaa toisen vaalin gallupia gallupin perään. Tuollainen tietysti sopii vallassa olijoille kuin nenä päähän kun harjoitetun politiikan sijaa keskitytään puolueiden valtataisteluun. Näin taas kerran ihmisiä hämätään ja suunnataan ajattelu aivan toisaalle kuin pitäisi. Surullista on, että myös kommunistit ovat ajautuneet tähän kierteeseen mukaan.

    Välillä tuntuu, että suurin pääpaino kommunistien toiminnassa on valmistautuminen aina uusiin vaaleihin. Nytkin kun eduskuntavaaleista päästiin, niin jo kiireen vilkkaa järjestetään seminaaria poikineen missä aletaan suunnitella seuraavia vaaleja.

    Mitä se tällainen touhu oikein on? Eikö puolueemme pitäisi olla vallankumouksellinen puolue jonka suurin painopiste on aivan jossain muualla kuin parlamentaarisessa toiminnassa? Toki edustuksellisen demokratian kuuluukin olla osana toimintaa, mutta mielestäni sen tulee kulkea mukana muun toiminnan jatkeena.

    Me kihniöläiset kommunistit lähdemme toiminnassamme arjen työstä ja siinä sivussa sitten tulee vaalit kun ovat tullakseen. Jos saamme työmme kautta kannatusta ja ehdokkaita vaaleihin, niin hyvä on, mutta väkisin emme ketään ala kiskoa listoille. Vaalit eivät ole meille henki ja elämä vaan teemme hartiavoimin töitä helpottaaksemme ja auttaaksemme ihmisiä jokapäiväisessä elämässä niillä resursseilla jotka meillä ovat.

    On typerää alkaa haalia haalimalla ehdokkaita ja yrittää ihmisiä puolipakolla saada meidän listoille ehdokkaiksi. Siitä ei muuta seuraa kuin itkua ja hammasten kiristelyä ja näin vaaleissa mennään katastrofista toiseen, kuten olemme saaneet nähdä.

    Nyt on aika ottaa uusi suunta toiminnassa. Meidän kaadereiden on jalkauduttava ja alettava herättelemään nukkuvia osastoja maakunnissa ja kaupunkien lähiöissä. On annettava apua ja luotava uskoa paikallisille kommunisteille osastojen henkiin herättämisissä. Työtä kommunisteilla piisaa paikallisella, valtakunnallisella kuin kansainvälisellä tasolla siitä päättäjämme ja kapitalismi ovat pitäneet huolen.

    Kun pienin askelin saadaan toimintaa aikaan, niin sen myötä myös joukot kiinnostuvat meistä ja lähtevät arjen työhön mukaan. Kohta ollaankin siinä tilanteessa, että kommunistien tekemisillä ja sanomisilla on painoarvoa aivan eri malliin kuin nyt on. Myös vaaleihin on siten helppo lähteä kun listoille haalimisen sijaan on tunkua ja näin saadaan hyödynnettyä muun toiminnan ohessa parlamentaarisen toiminnan mahdollisuuksia.

    Niilo Tarvajärvi aikanaan kehotti kansalaisia: Ylös, ulos ja lenkille – minä sanon saman hieman toisin: Ylös, ulos ja kansan pariin.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Italian kriittisen ay liikkeen keskiössä on vaatimus sosiaalisesta oikeudenmukaisuudesta ja vastarinta hallituksen budjettipolitiikkaa vastaan. Kuva Stefano Bolognini CC 4.0.
    Ulkomaat
    28.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Yleislakko haastaa Italiassa sotilasmenoja kasvattavan hallituksen politiikan

    Italian työväenliike valmistautuu marraskuun lopun ratkaiseviin päiviin. Ammattiliittojen keskusjärjestö (Unione Sindacale di Base, USB) järjestää tänään (28.11.

    Euroopan unionin tuomioistuimen ratkaisu paljasti, että suomalainen käytäntö osa aikatyön lisätunneista on syrjivä.Kuva Edsel Little CCO 2.0.
    Uutiset
    27.11.2025
    Toimitus

    Suomi ainoa Pohjoismaa, jossa työväenluokan oikeudet poljetaan tuomioistuimen kynnykselle?

    Politiikka
    26.11.2025
    TA
    Tilaajille

    Komintern marraskuu 2025

    Screenshot 2025 11 17 215240
    Politiikka
    26.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    ETUC: Minimipalkkadirektiivion voitto työntekijöille

    2024 08 19 Event, Thüringer Wahlkampftour Start des BSW in Eisenach STP 2958 by Stepro
    Kulttuuri
    26.11.2025
    Tiina Sandberg
    Tilaajille

    Yhteisöllisyyden manifesti

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!