Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Tiedonantaja-festivaali

    Kriitikon täysi tusina kesäteatteria

    Kulttuuri
    1.7.2011 - 11:29
    Arto Tuominen

    Suomalaiset ovat teatteri-ihmisiä kesälläkin. Liki jokaisessa itseään lomanviettopaikkana pitävässä kunnassa tehdään kesäteatteria. Valtaosaltaan kesäteatteria tuottavat ns. harrastajateatterit. Harrastajateattereille eniten yleisöä keräävätkin juuri kesän ulkoilmaesitykset.

    Kesäteattereiden suosituimmat näytelmät ovat perinteisesti olleet suomalaisia kansankomedioita, mutta aivan viime vuosina kunnianhimoisimmat harrastajateatterit ovat ottaneet ohjelmistoonsa myös klassikoita ja vakavampaa tavaraa.

    Suosituin näytelmä suomenkielisissä harrastajateattereissa näytäntökaudella 2010 oli kuitenkin Neil Hardwickin ja Jussi Tuomisen Tankki täyteen. Se keräsi kuudessa teatterissa katsojia peräti 21 386. Toiseksi suosituin näytelmä viime kesänä oli Jussi Kylätaskun Mies joka ei osannut sanoa ei. Se saalisti neljässä eri teatterissa yhteensä 11 203 katsojaa. Kolmanneksi suosituin näytelmä oli Teuvo Pakkalan klassikko Tukkijoella, jonka näki kahdessa teatterissa 10 439 innostunutta.

    Suomalaista kesäteatteritoimintaa pyörittävät harrastajateatterit ovat merkittävä voimavara, sosiaalisen pääoman pankki, paikallisen identiteetin vahvistaja ja ehdottoman taiteellinen toimija.

    Entä tämä kesä, minne teatterinälkäisen kesäturistin kannattaisi suunnata elämysmatkalle? Alla tusinan verran poimintoja ja ehdottoman subjektiivisia kriitikon valintoja. Suuret kaupungit loistavat poissaolollaan, kun puheenvuoro on todellisella kesä-Suomella.

    • Joni Skiftesvikin Katsastus-näytelmää esitetään Haminan kesäteatterissa ajalla 8.7.-14.8. Lippuvaraukset näytelmään puh. 05 344 5200. Lisätietoja www.haminanteatteri.fi/katsastus
    • Marilyn Monroe -leffana tunnnettu hauska klassikko Piukat paikat menee Mari Kahrin ohjaamana musikaalina Korvenkylän kesäteatterissa Kouvolassa. Esitysaika 1.7.-27.7. Lisätietoja www.korvenkylankesateatteri.fi
    • Sajaniemen kesäteatterissa Lopella uskotaan suomalaiseen huumoriin. Juhani Peltosen urheilumaailmaan sijoittuva riemupläjäys Elmo on esillä 2.7.-30.7. Lippuvaraukset puh. 040 754 2886. Lisätiedot www.lopenteatteri.net
    • Karkkilan työväennäyttämöllä mennään Juhani Ahon tahdissa. Mika Nikanderin ohjaama Juha pyörii Karkkilassa 6.7.-3.8. Lisätiedot www.nayttamo.net
    • Rauhaniemen kesäteatterissa Tammelassa ovat vauhdissa Mika ja Turkka Mali, joiden näytelmän nimi on Poika ja sen eno. Luvassa on taattua vorssalais-tammelalaista holjaa huumoria! Esityspäivät ovat 28.6.-3.7. ja 5-10.7. sekä 6.-7.8. Lippuvaraukset puh. 03 – 436 0975, 0400 – 483 170.
    • Someron Tupanäyttämö puolestaan esittää 30.6.-4.8. Markku Pölösen mainion maalaiskomedian Emmauksen tiellä. Leena Hurmeen ohjaamaan esitykseen voi kysyä paikkoja numeroista 02 – 748 8297 tai 0400 304 937.
    • Iki-ihanaa Anni Blomqvistia on luvassa Paimion kesäteatterissa Turun lähellä. Myrskyluodon Maijan on dramatisoinut Jussi Helminen ja musiikki tulee Matti Puurtiselta. Eija-Irmeli Lahden ohjaustyö pyörii Paimiossa 1.-22.7. Lippuvaraukset 050 553 7317. Lisätiedot www.paimionkesateatteri.fi
    • Charles Dickensiä on luvassa Ulvilassa, jossa Massin kesäteatteri esittää Oliver Twistiä 10.6.-12.7. Kati Pipisen ohjaamaan näytelmään voi tiedustella lippuja puh. 0440 585 495.
    • Pohjanmaalla matkaillessa kannattaa piipahtaa Seinäjoen Kesäteatteri Sotkanpesässä, jossa vannotaan Olavi Virta-musikaalin nimiin. Esitykset 3.-31.7. ja lippuvaraukset numerosta 040 350 3302. Lisätiedot www.teatterikajo.fi
    • Kesän kunnianhimoisimpia esityksiä lienee Lauri Viidan Moreeni, jota esitetään Rönninkesäteatterissa Orivedellä 17.6.-6.8. Perttu Pesän ohjauksen voi kysellä lippuja numerosta 050 436 8466. Lisätiedot www.erajarventeatterit.net
    • Turkka Malin suomentamia Vladimir Vysotskin lauluja on luvassa musiikkinäytelmässä Kummallinen talo. Erkki Laaksosen ohjaama ja Ulla-Maija von Hetrzenin käsikirjoittama esitys menee Sysmän teatteritalolla 17.7.-31.7. Kuurina-teatterin esitykseen saa lippuja numerosta 040 585 6312.
    • Ammattimaisen puolelle taidetaan mennä Jyväskylän Laajavuoressa, jossa Eurooppa Neljä-teatteri esittää Juice-musikaalia ajalla 17.6-7.8. Taava Hakalan ohjaamaan esitykseen saa lippuja numerosta 040 300 0800.

    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Ane Sánchez Jiménez toimii sekä lipedeema aktivistina että kommunistisena poliitikkona Navarrassa. Kuva JP (Juha Pekka) Väisänen
    Ulkomaat
    23.9.2026
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Kommunisti, jonka tunnetaan kadulla lipedeeman vuoksi

    Kun navarralainen Ane María Sánchez Jiménez kävelee kotikaupungissaan, ihmiset tunnistavat hänet usein kadulla.

    Ulkomaat
    22.9.2026
    Toimitus
    Tilaajille

    Komintern syyskuu 2026

    ltapsah road 6594010 640
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Juha Ruokola
    Tilaajille

    Kansa äänestää oman turvaverkkonsa alas

    zaur ibrahimov antPbwiOpb8 unsplash
    Mielipiteet
    22.9.2026
    Miguel López
    Tilaajille

    Suomen ydinaselinjasta on päätettävä Suomessa

    David Sling United States Missile Defense Agency public domain
    Mielipiteet
    22.9.2026
    SKP:N POLIITTINEN TOIMIKUNTA
    Tilaajille

    Suomen on lopetettava puolustusyhteistyö Israelin kanssa

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Juttuvinkki

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 045 7839 4289
    Sähköposti: 

    Päätoimittaja

    petra.packalen@tiedonantaja.fi

    Copyright 2026 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!