Kirjaudu sisään

    Salasana unohtunut

    • 0
    • Kirjaudu sisään
    • Tilaa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa
    • Uusimmat
    • Kotimaa
    • Ulkomaat
    • Kulttuuri
    • Teoria
    • Mielipiteet
    • Kauppa

    Tie ulos Afganistanista

    Ulkomaat
    9.6.2011 - 13:00
    Marko Korvela
    Marko Korvela
    – Kannamme edelleen taakkana Bin Laden - Bush -akselin ikävää perintöä

    Suomi on mukana Afganistanissa Yhdysvaltojen johtamassa sodassa, joka on kestänyt jo pitempään kuin toinen maailmansota. Silti valtajulkisuudessa ei asiasta keskustella. Kuvaava on, että tarvitaan ruotsalainen Afganistan-asiantuntija kirjoittamaan kirja siitä, miksi ja miten Suomi voisi vetäytyä ulos Afganistanin umpikujasta.

    Kukaan ei nimittäin enää usko, että Afganistanin sota voidaan voittaa tai talibanit kukistaa aseiden avulla.

    Touko-kesäkuun vaihteessa Suomessa vieraillut ruotsalainen Pierre Schori on kirjoittanut kirjan Tie ulos Afganistanista, jossa entinen diplomaatti, Ruotsin YK-suurlähettiläs ja yksi maailman johtavista Afganistan-asiantuntijoista arvioi Ruotsin Afganistan-politiikkaa ja esittää konkreettisen strategian, miten maa voisi vetää joukkonsa pois Afganistanista. Suomalaisia Schorin näkemykset kiinnostavat, koska meidän oma tilanteemme on pitkälti samankaltainen kuin läntisen naapurimaan. Kirjan julkaisi Suomessa Rauhanpuolustajat yhdessä Liken kanssa.

    Schori kertoo, että Ruotsissa kansan enemmistön mielipide on kääntynyt sodanvastaiseksi. Ongelmana on, ettei Ruotsilla ole omaa Afganistan-strategiaa, vaan maa on mukautunut Naton linjauksiin ja tyytyy vain reagoimaan alati synkkenevään tilanteeseen.

    – Kannamme edelleen taakkana Bin Laden – Bush -akselin ikävää perintöä, vaikka molemmat ovat jo poistuneet kuvioista, sanoo Schori.

    Hän pitää suorastaan häpeällisenä sitä, etteivät perinteiset pohjoismaiset rauhanturvaajamaat panosta enää ollenkaan YK:n rauhanturvaoperaatioihin vaan käyttävät resurssinsa Nato-johtoisten Isaf-joukkojen ylläpitämiseen Afganistanissa.

    – Afganistanin sodasta on tullut musta aukko, joka imee länsimailta kaikki mahdollisuudet osallistua YK:n johtamiin rauhanturvaoperaatioihin, harmittelee Schori.

    Nyt olisi Schorin mielestä aika Ruotsin lopettaa sotilaallinen osallistuminen Afganistanin konfliktiin ja painottaa avussa miehityksen ja sodan jälkeistä aikaa. Tässä asiassa Ruotsin tie voisi olla myös Suomen tie.

    – Nopeita ja helppoja ratkaisuja kriiseihin ei ole. Toimivan demokratian ja ihmisoikeuksien takaaminen vie aikaa, muistuttaa Schori.


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Uusimmat artikkelit

    Pääkirjoitukset
    5.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Asumisen yhteisrintama ja huvikumpujen kapina

    ”Sitä en ole koskaan ennen kokeillut, joten selviän siitä varmasti”, sanoo Peppi Pitkätossu.

    Pääkirjoitukset
    5.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen
    Tilaajille

    Jos Mammonalinnassa on kasvua, miksi palvelut loppuvat?

    Helsinki ilman natseja tapahtuma järjestetään nyt yhdeksättä kertaa. Kuva Emma Grönqvist
    Uutiset
    5.11.2025
    JP (Juha-Pekka) Väisänen

    Helsinki ilman natseja -mielenosoitus kutsuu kaduille fasismin vastustajia jo yhdeksättä kertaa

    Puheenjohtaja Seppo Kuisma ja suojelujohtaja Anneli Jussila allekirjoittivat kauppakirjan, ja taustalla Riitta Suokas ja Tarja Västilä. Kuva Pauli Västilä
    Kotimaa
    4.11.2025
    Tarja Västilä

    Tanssipaikasta luonnonsuojelualueeksi

    Tulevaisuususko ohjaa nuorten elämänvalintoja. Kuva Topias Dean, Sitra
    Uutiset
    3.11.2025
    Toimitus

    Nuorten  usko tulevaisuuteen romahtamassa – Sitra varoittaa koko yhteiskunnan kriisistä

    Tilaa lehti

    Tukea Tiedonantajalle

    Ota yhteyttä

    Mediakortti

    Toimituksen ja käyttäjien luoman sisällön käyttöoikeutta koskee Creative Commons Nimeä-Epäkaupallinen-Ei muutettuja teoksia 1.0 Suomi-lisenssi, ellei erikseen mainita.

    Tiedonantaja

    Osoite: Viljatie 4 B, 3. kerros, 00700 Helsinki
    Puh: 09 – 7743 8150
    Sähköposti: 

    Juttuvinkit ja journalismi

    Copyright 2025 © Tiedonantaja | Tietosuojaseloste


    Piditkö lukemastasi?
    Auta Tiedonantajaa julkaisemaan jatkossakin ja tue Tiedonantajaa lahjoituksella tai tilaa lehti!

    Mekanismi M icon